en iyi rulet siteleri
Hollanda’da bulunan depremzede çocuk için çağrı
  • Rojev
  • Güncel
  • Hollanda’da bulunan depremzede çocuk için çağrı

Hollanda’da bulunan depremzede çocuk için çağrı

Hollanda polisinin açıkladığı 5 yaşındaki depremzede çocuğun Hollanda’ya nasıl gidebildiğinin araştırılmasını isteyen Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, “Yetkilileri göreve çağırıyoruz. Çocuklarımız sahipsiz değildir” dedi.

ABONE OL
Mayıs 25, 2023 15:00
Hollanda’da bulunan depremzede çocuk için çağrı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ –  Hollanda polisinin açıkladığı 5 yaşındaki depremzede çocuğun Hollanda’ya nasıl gidebildiğinin araştırılmasını isteyen Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, “Yetkilileri göreve çağırıyoruz. Çocuklarımız sahipsiz değildir” dedi. 

Hollanda polisi, 5 yaşındaki depremzede çocuğu Hollanda’da yapayalnız halde sokak ortasında bulduğunu açıkladı. Hollanda polisinin açıklaması üzerine Türkiye’den yetkililerin çocuk için girişimde bulunduğu belirtilirken, Hollanda’ya nasıl gittiği ise bilinmeyen depremzede çocuk hakkında Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nden açıklama geldi. 
 
‘AİLELERİNE TESLİM EDİLMEDİ’
 
Dernek tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleri sonrası sahada bulunan ve çalışmalan takip eden uzmanlar, arama kurtarma çalışmaları devam ederken bölgede depremden etkilenmiş ve refakatsiz çocuklar bulunduğunu belirtmektedir. Birçok kayıp ihbarı neticesinde enkazdan çıkartıldığı bilinen çocukların çeşitli nedenlerle ailelerine teslim edilemediği herkesçe bilinmektedir. Çocuklarını arayan ailelere resmi kurumlar tarafından haftalarca yanıt verilememiştir. Sahadan iletilenlere göre, enkazdan sağ kurtarılan çocuklarımızın resmi kurumlara bildirimlerinin yapılmadığı ve kayıtlara geçmesinin sağlanamadığı örnekler bildirilmiştir” denildi. 
 
DERNEĞE GELEN ŞİKAYETLER
 
Derneğe ve başka kurumlara refakatsiz çocukların yetkili devlet kurumlara değil, çocukların akrabaları olduğunu söyleyen kimselere, tarikatlara veya organ mafyalarına da teslim edildikleri yönünde ihbarlar yapıldığı kaydedilen açıklamada, “Kamuoyuna da yansıyan birçok olay karşısında devlet yetkililerinin kayıtsız kaldıklarını ortadadır. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak Kahramanmaraş depremlerinin ardından refakatsiz çocukların deprem sonrasında kaçırılabileceklerine dair kaygılarımızı kamuoyu ile paylaşmış ve kamu davası açılması amacıyla suç duyurularında bulunmuştuk” ifadelerine yer verildi. 
 
‘YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ’
 
Hollanda’nın Maastricht kentinde deprem mağduru olduğunu söyleyen 5 yaşındaki çocuğun yalnız başına bulunması bu yöndeki kaygıları pekiştirdiği vurgulanan açıklamada, şunlar yer aldı: “Yaşanan elem olay ile çocukların kaçırılması ile ilgili endişelerimizin haklı olduğu ortaya çıkmış, ne yazık ki ülkemizde insan kaçakçılığının denetlenmediğini göstermiştir. Refakatsiz çocukların nereye ve kimlere teslim edildiğine ve halen kayıp durumdaki çocuklara ilişkin kamuoyuna bilgilendirme yapılmalı, 5 yaşındaki bir çocuğun deprem bölgesinden Hollanda’ya nasıl gidebildiği ve neden yalnız bulunduğu hususunda ivedilikle araştırma yapılmalı ve sorumluları soruşturulmalıdır. Yetkilileri göreve çağırıyoruz. Çocuklarımız sahipsiz değildir.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.