DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 316005-0,74%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şizofreni hastası Mutlu’nun durumu ağırlaşıyor: Serbest bırakın
  • Rojev
  • Güncel
  • Şizofreni hastası Mutlu’nun durumu ağırlaşıyor: Serbest bırakın

Şizofreni hastası Mutlu’nun durumu ağırlaşıyor: Serbest bırakın

Şizofreni hastası 25 yıllık tutuklu Mehmet Mutlu’nun durumu giderek ağırlaşıyor. 9 yıldır oğlunun görüşüne gidemeyen annesi Emiş Mutlu, "Orada yaşaması mümkün değil, serbest bırakın" dedi.

ABONE OL
Kasım 12, 2022 06:30
Şizofreni hastası Mutlu’nun durumu ağırlaşıyor: Serbest bırakın
0

BEĞENDİM

ABONE OL
WAN – Şizofreni hastası 25 yıllık tutuklu Mehmet Mutlu’nun durumu giderek ağırlaşıyor. 9 yıldır oğlunun görüşüne gidemeyen annesi Emiş Mutlu, “Orada yaşaması mümkün değil, serbest bırakın” dedi. 
 
Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutulan şizofreni hastası 25 yıllık tutuklu Mehmet Mutlu’nun durumu gittikçe ağırlaşıyor. Mutlu, İnsan Hakları Derneği  (İHD)Wan Şubesi’ne refakatçisi aracılığıyla yazdığı mektupla yaşadıklarını anlattı. 
 
Ağır şizofreni hastası olduğunu ve ilaç tedavisi gördüğünü kaydeden Mutlu, “Uzun yıllar cezaevinde olmanın getirdiği ciddi sağlık sorunlarımın yanında şizofreni ve kalp hastasıyım. 20 yıldır bu hastalıkla cezaevinde mücadele ediyorum. Ancak ağır dozlu ilaçlar ve iğnelerle günlük ihtiyaçlarımı karşılamaya çalışıyorum bunu da pek yaptığım söylenemez. Bir refakatçi olmadan bunları bile yapmam söz konusu olmuyor. Tedavim sadece cezaevinde ilaçlarla yapılıyor. 20 yıldır bu ilaçları aralıksız olarak kullanıyorum. Bu süre zarfında 1 yıl 6 ay Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırıldım. Yine İstanbul Adli Tıp Kurumu, Bakırköy Hastanesi’nde aylarca yattım ancak iyileşme belirtisi ilaçların kullanımına bağlıdır. İlaç bittikten sonra tekrar ilaçları alma süresi bazen haftaları buluyor, ilaçları almadığım zaman da rutin hiçbir ihtiyacımı gideremiyorum. Uyuyamıyor, temizlenemiyor, yiyemiyor ve konuşamıyorum” diyerek durumunun ağırlaştığına dikkat çekti.
 
CEZAEVİ ŞARTLARI HASTALIĞI DERİNLEŞTİRİYOR 
 
Cezaevinde hastalığı ile ilgili gerekli şartların sağlanmadığını belirten Mutlu, “Şizofreniyi salt bir yönteme dayandırarak çözmek imkansız, her şeyden önce özgür bir ortamda yaşamanın önünün açılması gerekiyor. İlaç tedavisiyle sorun çözülür ama cezaevleri böylesi koşullara uygun değildir. Şartlar nedeniyle gerçek dünyadan kopuyorum bu durum koğuş arkadaşlarımla sorun çıkmasına neden oluyor. Benim dünyam ayrı, gerçek dünyam ise ayrı. Cezaevi koşulları şizofren hastalarının durumunu daha da derinleştirmektedir. Defalarca hem Adalet Bakanlığı’na bağlı kurum heyetlerinin hem de bağımsız kurum heyetleri tarafından muayene edildim. En son Adalet Bakanlığı bünyesinde oluşturulan ATK’ye götürüldüm ancak hala sonuçlar tarafıma verilmedi. Diğer görüşmelerin çoğunda ise bırakılmama ilişkin karar ve niyetler ortaya konulmasına rağmen katalog suçlar nedeniyle tahliye gerçekleşmedi” dedi.
 
Ailesinin Diyarbakır’da yaşadığını ve uzun yıllardır görüşemediklerini belirten Mutlu, “İlaç tek başına çözüm ve tedavi şekli değildir. Mektuplarımı bile refakatçim Yakup Turgut yazıyor. Ailemle görüşemiyorum, açık ve kapalı görüşlerime gelemiyorlar. Bunun sağlanması bile bir iyileştirme belirtisi gösterir, fakat ilaç tedavisi dışında bir tedavi uygulanmıyor” ifadesinde bulundu. 
 
ANNE MUTLU: TAHLİYE EDİLSİN 
 
Oğlunun sürekli uzak cezaevlerine sürgün edildiğini ve 9 yıldır görüşe gitmediğini belirten anne Emiş Mutlu ise, “Çeşitli hastalıklarım var bu nedenle oğlumun görüşüne gidemiyorum. Oğlumun çeşitli hastalıkları var. Tüm hasta tutukluların ve oğlumun bırakılması gerekiyor. Orada yaşaması mümkün değil. En son 6 Kasım’da telefon ile konuştuk, ‘durumum kötü’ dedi. Oğlum, 25 yıldır suçsuz yere tutuluyor. Ağır hastalıkları olduğu için tahliye edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. 
 
 
 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.