en iyi rulet siteleri
Siyasi Gözlemci Kerimi: KDP, Türkiye’nin bir kurumudur
  • Rojev
  • Güncel
  • Siyasi Gözlemci Kerimi: KDP, Türkiye’nin bir kurumudur

Siyasi Gözlemci Kerimi: KDP, Türkiye’nin bir kurumudur

Siyasi Gözlemci Eli Kerimi, Barzani ailesi ve KDP’nin Türkiye ile yaptığı işbirliğine dikkati çekerek, Türkiye’nin, KDP’siz savaşı yürütemeyeceğini belirtti.

ABONE OL
Eylül 16, 2022 06:30
Siyasi Gözlemci Kerimi: KDP, Türkiye’nin bir kurumudur
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Siyasi Gözlemci Eli Kerimi, Barzani ailesi ve KDP’nin Türkiye ile yaptığı işbirliğine dikkati çekerek,  Türkiye’nin, KDP’siz savaşı yürütemeyeceğini belirtti. 
 
Siyasi Gözlemci Eli Kerimi Rojnews’e verdiği demecinde, Türkiye ve KDP’nin 5 Eylül’de Xelifan’da gerçekleştirdiği ortak saldırıyı değerlendirdi. Kerimi, Türkiye’nin kendine destek verenler olmadan Federe Kürdistan’da savaşamayacağını vurgulayarak, “Herkes Güney Kürdistan’da bir güç olan Barzani ailesinin Türk devletinin kurumlarından biri olduğunu iyi bilmelidir” dedi. Barzani ailesinin Türkiye’nin taleplerini yerine getirmekten başka hiçbir şey yapmadığını dile getiren Kerimi, “Onlar da arkalarında Türk devletinin desteği olmazsa Kürtlerin onları birkaç günde yok edeceğini iyi biliyorlar” diye konuştu. 
 
Kerimi, Kürt halkının artık Barzani ailesinden usandığını sözlerine ekleyerek, “Çünkü bu aile 1960-1970 yıllarından bu yana Kürt halkının başına onlarca felaket getirdi. Bu ailenin liderinin çıkıp ‘Eylül devrimi Kürt halkı için büyük bir adımdı’ demesine çok şaşırıyorum. Soruyorum hangi adım? Kuzey ve Doğu Kürdistanlı liderleri tek tek öldürüp, işgalci devletlere teslim ettiğiniz adımlar mı? Ya da Doğu Kürdistan’daki büyük bir devrimi yok ettiğiniz adımlar mı?” diye sordu.
 
Kerimi, devamla şunları söyledi: “Barzani ailesine Kürtlerin onların iktidarları yüzünden 100 yıldır ezildiği açıkça söylenmelidir. Eylül Devrimi aşbetali (devrime ara verme) ile sonlandı. Hala nasıl olur da ‘büyük bir adımdı’ diyebiliyorsunuz. Mela Mustafa Barzani bu devrimin lideri olarak gidip İran şahının sarayında kalıyordu. Barzani ailesi kendini Kürt olarak görmüyor çünkü Türk devletinin kendi açıklamalarında da belirttiği gibi en büyük orduları Kürdistan Bölgesi’ndedir. Bu ailenin Kürtlükle hiçbir alakası yok.” 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.