en iyi rulet siteleri
Şirnex’teki hastane seçim rantına dönüştü
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Şirnex’teki hastane seçim rantına dönüştü

Şirnex’teki hastane seçim rantına dönüştü

Şirnex’te Şehir Hastanesi’nin temeli seçim öncesi atılırken, SES Şube yöneticisi Murat Özbey, hastanenin seçim rantı haline getirildiğini söyledi.

ABONE OL
Ocak 17, 2023 06:40
Şirnex’teki hastane seçim rantına dönüştü
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ŞIRNEX – Şirnex’te Şehir Hastanesi’nin temeli seçim öncesi atılırken, SES Şube yöneticisi Murat Özbey, hastanenin seçim rantı haline getirildiğini söyledi.
 
Şirnex genelinde yurttaşlar, sağlığa erişim noktasında ciddi zorluklar yaşarken, birçok devlet hastanesinde yeterli branşta doktor bulunmuyor. Özellikle doğum oranının yüksek olduğu Şirnex ve ilçelerinde kadın doğum hastalıkları noktasında sayı yetersizliğinden dolayı yurttaşlar randevu almakta zorluk çekiyor ve başka kentlere gitmek durumunda kalıyor.
 
AKP iktidarı tarafından her seçim öncesi gündeme getirilen Şırnak Şehir Hastanesi’nin temeli, 4 yıl sonra atılabildi. Cizre için 2019 yılı yatırım programına alınan ve 18 Şubat 2019’da Resmi Gazete’de ilan edilen 500 yataklı devlet hastanesi projesi de, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AKP’nin Şırnak Belediyesi’ni kazanmasından sonra Cizre’nin Tilêla köyünden merkeze bağlı Avga Masiya köyüne taşındı. Hastane projesinin kömür ocakları ve şantiyelerin bulunduğu bir bölgeye taşınmasının nedeni “siyasi rant” olduğu belirtildi. 
 
ÖNCE YERİ DEĞİŞTİRİLDİ, ARDINDAN 2 İHALE YAPILDI
 
Önce Cizîr’de yapılması kararlaştırılan ardından da  AKP’nin “siyasi rant” devşirmek için Şirnex merkeze bağlı Avga Masiya köyüne taşınan hastane projesi için 10 Mayıs 2022’de yapılan ve  maliyeti de 750 milyon TL olarak belirlenen ihalesi de o süreçte “kur farkından” dolayı iptal edildi. 28 Temmuz 2022’de, Sağlık Bakanlığı tarafından ikinci ihalesi yapılan Şırnak Şehir Hastanesi ihalesi 1 milyar 498 milyon 028 TL bedel ile yapıldı. İkinci ihaleyi de yine Giresunlu Ali Acar İnş. San. Tic. Ltd. Şti. aldı. Hastanenin temeli ise 4 Ocak’ta atıldı.
 
RANT PROJESİ
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şirnex yöneticisi Murat Özey, hastanenin 2018’den beri yapılan her seçim öncesi siyasi malzeme halinde getirildiğini belirterek, projenin bir rant projesi olduğunu söyledi. 
 
‘HER SEÇİMDE SİYASİ MALZEME YAPILIYOR’
 
Hastane yapımının 4 yıldır her seçim döneminin yaklaşmasıyla birlikte malzeme yapıldığını ifade eden Özey, “Bundan tam 4 yıl önce hem yerel hem de genel seçimlerde hükümet yetkilileri ve bizzat Cumhurbaşkanı tarafından Cizre’de 500 yataklı Devlet Hastanesi’nin açılacağı müjdesi ve sözü verildi. Ama nitekim aradan 4 yıl geçmesine rağmen daha yeni bu yıl tekrar bir seçim arifesindeyken temel atma işlemleri gerçekleştirildi. Tabii bu arada hastanenin yapılacağı yer ile ilgili çok ciddi tartışmalar yapıldı. Daha sonra ne zaman yapılacağı, temelinin ne zaman atılacağına ilişkin dair bir tartışma yürütüldü ve yaklaşık bir yıl önce ihale süreci gerçekleşti. İhale iptal edildi ve ihalenin iptaline ilişkin detaylı bilgi verilmedi. Bu sürecin tümüne baktığımızda iki seçim sürecinde siyasi rant malzemesi haline getirilmesi, hem bu kadar süre geçmesine rağmen temellerinin yine bir seçim öncesi atılması biz de bazı kuşkular uyandırıyor” dedi.
 
‘RANT OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ’
 
Özbey, hastanenin yapıldığı yerin toplum sağlığı için uygun olmadığını söyleyerek, “Hastanenin yapılacağı yere ilişkin bizim çeşitli kaygılarımız var. Bunların en başında yapılacak hastanenin şehirden çok uzak olmasıdır. Oraya hastaların gidip gelmesinde problem yaşayacağı, sağlık hizmeti alma sürelerinin uzayacağı noktasında çeşitli kaygılarımız var. Yine Cudi’nin etekleri kömür ocaklarının çıkarıldığı ve işlendiği bir alan. Ve kömür ocaklarından çıkan atıkların çevreye rastgele atıldığını daha önce de belirtmiştik. Hastane tam da kömür ocaklarının atıkları üzerine kurulduğunu görüyoruz. Şu an temel atılan yer ve tespit edilen yer kömür ocaklarına çok yakın bir yer. Buranın seçilmesinde yine işin içinde bir rant olduğunu net bir şekilde görüyoruz. Çok daha müsait alanlar varken gidip kömür ocaklarının işlendiği, çıkarıldığı yere hastane kurmanın hiçbir mantıklı açıklaması olamaz” diye belirtti.
 
Cizîr, Silopiya ve Şirnex merkezde faaliyette olan devlet hastanelerinin sağlık hizmeti vermede yetersiz olduğunun bilindiğini kaydeden Özbey, “İlaç ve personel eksikliği, buraya çalışmaya gelen sağlık emekçilerinin barınamama problemleri için adım atılmıyorken, toplumu sağlıksız bırakan bütün politikaların kendisini yöneten yürüten bir hükümetin bir sağlık tesisi açmakla toplumun sağlığını düzeltemeyeceğini gösteriyor. O yüzden iyi niyetli olduklarını düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.  
 
CEVAPLANMASI GEREKEN SORULAR 
 
Bu politikaların halk sağlığını olumsuz yönden etkilediğine işaret eden Özbey, sözlerini şöyle sürdürdü: “Halkımız bilsin ki sağlık üretimi hizmeti bu şekilde yapılmaz. Sağlık herhangi bir şeye malzeme edilemeyecek kadar kutsaldır. Hastanenin yapılmasın ve açılmasına karşı değiliz. Ama mevcut şartlar iyileştirilmeden, toplumsal sağlığı olumsuz yönden etkileyen etmenler ortadan kaldırılmadan istediğiniz kadar devasa sağlık tesislerini kurarsanız kurun. Ancak bu açacağınız hastaneye personel eksikliğini giderebilecek misiniz? İlaç eksikliğini giderebilecek misiniz? Oraya ulaşımla ilgili bir politikanız var mı? Çevre temizliğine ilişkin bir politikanız var mı? Tüm bunları düşünmeden, göz önünde bulundurmadan sadece vaat ederek, söz vererek toplumsal sağlığı iyileştiremezseniz. Halkımız bu oyunlara gelmemelidir. Suni çözümlerle toplumun sağlık sorunlarını çözemezsiniz. Seçime yönelik bir hamledir. Tekrar hükümetini sürdürmeye yönelik bir hamle başarılı olamayacaktır.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.