DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348462-0,90%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şırnak Barosu’ndan orman kıyımına karşı ikinci başvuru
  • Rojev
  • Güncel
  • Şırnak Barosu’ndan orman kıyımına karşı ikinci başvuru

Şırnak Barosu’ndan orman kıyımına karşı ikinci başvuru

Şırnak Barosu, orman kıyımının durdurulması için Kamu Denetçiliği Kurumu’na ikinci kez başvuruda bulundu.

ABONE OL
Eylül 18, 2022 07:30
Şırnak Barosu’ndan orman kıyımına karşı ikinci başvuru
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ŞIRNAK – Şırnak Barosu, orman kıyımının durdurulması için Kamu Denetçiliği Kurumu’na ikinci kez başvuruda bulundu. 
 
Şırnak’ın Besta bölgesi ile Cudi ve Gabar dağlarında askerlerin gözetiminde korucuların eliyle başlatılan orman kıyımı, 2 yıldır aralıksız sürdürülüyor. Korucular tarafından kesilen yüz binlerce ağaç, satılmak için TIR’larla farklı kentlere gönderiliyor. Kent halkı ve kamuoyunun tepkilerine rağmen sürdürülen ağaç kıyıma karşı kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan başvurularda sonuçsuz kalıyor. Şırnak Barosu, ağaç kıyımına karşı 8 Ağustos’ta Kamu Denetçiliği Kurumu’na (Ombudsmanlık) başvuruda bulundu. Baro, Ombudmanslık’ın yanıt vermemesi üzerine ikinci kez başvuruda bulundu. 
 
Başvuruda, Şırnak Orman İşletme Müdürlüğü’nden şikayetçi olan Baro, yurttaşların kendilerine yaptıkları şikayetler sonrasında yapılan incelemelerde bölgede orman kesiminin 2021’den beri sürdüğü belirtildi. 
 
BAŞVURUYA YANIT VERİLMEDİ
 
Başvuruda, kent halkının yaptığı başvurular üzerine Şırnak Barosu Çevre ve Kent Komisyonu’nca bölgede araştırma başlatıldığı belirtilerek, “Araştırma sonucunda 2021 yılından başlamak suretiyle eldeki başvurunun yapıldığı tarihe kadar köy güvenlik korucuları eliyle usule aykırı ihaleler ile Şırnak ili merkezinde bulunan orman alanlarında ağaç kesimi yapıldığı tespit edilmiştir. Kesilen ağaçlar kamyonlara yüklenip, Şırnak ilinden Cizre ilçesi üzerinden başka yerlere gönderildiği komisyonumuzca tespit edilmiştir. Daha önce kurumunuza yaptığımız 2022/9448-S.22.14530 sayı ve 2022/9590 numaralı başvuruyla ilgili kuruma 30 günlük süre verilmiş, süre sonunda yeniden başvuru yapılabileceği belirtilmiştir. İlgili kuruma verilen sürede tarafımıza herhangi bir cevap verilmemiştir” denildi.
 
İKİNCİ KEZ BAŞVURU
 
8 Temmuz’da da Şırnak Orman İşletme Müdürlüğüne ayrı bir başvuru yapıldığı hatırlatılarak, “Bu başvuruya da ilgili kurum 30 günlük zımni ret süresi içerisinde herhangi bir cevap vermemiştir. Bu nedenlerle kurumunuza yeniden başvuru yapma gerekli olmuştur. 12 Ekim’de 2021’de Şırnak İlindeki orman varlığının Şubat-Eylül ayları arasındaki 7 aylık kısa sürede yüzde 8 azaldığı görülmektedir. Eylül 2021’den başvuruyu yaptığımız tarih olan 6 Haziran 2022’ye kadar da komisyonumuzun tespitlerine göre ağaç kesimi hiçbir şekilde durmamış ve sürekli yeni alanlar usule aykırı ihaleler ile kesilmeye devam edilmiştir. Şırnak’ta 14 bölgede ağaç kesimi devam etmektedir. Ağaç kesimi Kaniyamîr, Birateto, Birapeşo, Deyndarok, Cinîwer, Belûzer, Rîsor, Serêrû, Tîkera, Qûrteka pêşya, Girêdeyincê, Şerevan, Xirtkbestê ve Navyan bölgelerinde de Haziran ayı Temmuz ayı itibariyle başlamıştır” ifadelerine yer verildi.  
 
Yapılan başvuruda şu talepler yer aldı: 
 
1- Öncelikle tedbir amaçlı olarak ağaç kesimlerini durdurulması için ilgili kuruma bilgi verilmesi,
 
2- Ağaç kesimi yapılan bölgelerde resmi kurumlar, özel kuruluş ve derneklerin incelemelerde bulunması için gerekli güvenliğin sağlanması ile birlikte gerekli raporların hazırlanmasının sağlanması,
 
3- Ağaç kesimi yapılan bölgelerde rehabilitasyon işlemlerinin yapılması ile birlikte bölge habitatının bozulmaması için ağaçlandırma yapılması için ilgili kurumlara bilgi verilmesi talep edilmektedir.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.