Sinpaş projesine ilişkin açıklama: Tehlike saçıyor
  • Rojev
  • Ekoloji
  • Sinpaş projesine ilişkin açıklama: Tehlike saçıyor

Sinpaş projesine ilişkin açıklama: Tehlike saçıyor

Marmaris ilçesinde yapılmak istenen otel ve devremülk projesine ilişkin gerçekleşen İDK toplantısına ilişkin açıklama yapan ekolojistler, projenin hiçbir olumsuzluk değerlendirilmeden hayata geçirildiğini ve bölgede yaşayan canlı yaşamını tehlikeye attığını belirtti.

ABONE OL
Ocak 14, 2023 19:37
Sinpaş projesine ilişkin açıklama: Tehlike saçıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
MUĞLA – Marmaris ilçesinde yapılmak istenen otel ve devremülk projesine ilişkin gerçekleşen İDK toplantısına ilişkin açıklama yapan ekolojistler, projenin hiçbir olumsuzluk değerlendirilmeden hayata geçirildiğini ve bölgede yaşayan canlı yaşamını tehlikeye attığını belirtti. 
 
Marmaris Kent Konseyi ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi, Marmaris İçmeler’de yapımı devam eden Sinpaş/Kızılbük projesiyle ilgili yapılan İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısına dair yazılı açıklama yaptı. Projeye verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararının iptal edildikten sonra firmanın hemen ÇED süreci başlattığının hatırlatıldığı açıklamada, “Danıştay kararının basında yer aldığı günün hemen ertesinde, Bakanlık İDK toplantı tarihini açıklayarak, ÇED sürecini alışılmadık hızla yürütme kararlılığını devam ettirdi. Üstelik 1850 sayfanın okunup, incelenip, değerlendirilmesi için 12 günlük bir süreyi yeterli görerek” denildi.
 
Açıklamada, İDK toplantısında projeye neden izin verilmemesi gerektiğinin bakanlığa bildirildiğine değinilerek, “Kısaca itirazlarımızı şu şekilde tutanaklara geçirdik; ÇED bir taahhütler bildirgesidir. Daha önceki taahhütlerinin hiçbirine uymamış, inşaat yasağında ve mahkeme kararı sonrasında inşaat faaliyetini sürdürmüş. Milli parkta proje tanıtım dosyasına aykırı şekilde dinamit patlatmış, toz- gürültü ve araç sayılarına riayet etmemiş, kendisine ait olmayan milli park alanını talan edip yollar açan, Marmaris halkını İlçe Milli Parklar Müdürlüğü bilgisinde milli parka sokmayan bu şirketin şimdi verdiği taahhütlere uymayacağı da aşikardır. İnşaatın gerçekleştiği alanda kadastral bir yol yoktur. Kadastral yol olmaması oradaki imar durum belgesinin de sakat ve ruhsatlandırmaya uygun olmadığını göstermiyor mu?” denildi. 
 
SAĞLIĞA ZARARLARI
 
İlçenin mevcut kanalizasyon alt yapısının bile yetersiz olduğuna vurgu yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Bu durum yarın denizimizin de ormanlarımız gibi yok olması demektir. Proje tamamlandığında yılın her günü için en az 6.000 kişinin su, elektrik ihtiyacının kanalizasyon sorununda olduğu gibi Marmaris ve bölge için sorunlar oluşturacağı da ortadadır. Termal su konusunda verilen bilgilerin tamamı hatalı ve geçersiz olup insan sağlığına zarar verme riski oluşturabilir. Su analizleri toksik ve kanserojen mineraller açısından değerlendirilmemiş, numuneler evrensel standartlarda alınmamıştır. İnsan sağlığını tehdit edebilecek noktalar açıklanmaya muhtaçken sağlık turizmini satış unsuru olarak kullanmak abesle iştigaldir, yasal sorumluluğu vardır.” 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.