en iyi rulet siteleri
Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı
  • Rojev
  • Güncel
  • Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı

Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı

Kapıkule’ sınır kapısından gözaltına alınan 103 Ahmedi Mezhebi üyesinin sınır dışı edilecek olmalarına tepki gösteren İHD İstanbul Şubesi, uluslararası mekanizmaları acil göreve çağırdı.

ABONE OL
Haziran 2, 2023 14:00
Sınır dışı edilecek 103 kişi için acil çağrı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL – Kapıkule’ sınır kapısından gözaltına alınan 103 Ahmedi Mezhebi üyesinin sınır dışı edilecek olmalarına tepki gösteren İHD İstanbul Şubesi, uluslararası mekanizmaları acil göreve çağırdı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Kapıkule’ sınır kapısından gözaltına alınan ve ülkelerine geri iade edilecek olan 103 Ahmedi Mezhebi üyesine dair yazılı açıklama yaptı. 
 
ULUSLARARAS SÖZLEŞMELER HATIRLATILDI 
 
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi Madde 14’ün 1’inci fıkrasının hatırlatıldığı açıklamada, mülteciliğin bir hak olduğu ifade edildi. Açıklamada zulüm tehlikesi ile karşılaşabilecek kişilerin topraklarına geri gönderilmesinin yasak olduğu vurgulanarak Cenevre Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS)  ve Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu (YUKK) gibi Türkiye’nin imzaladığı sözleşmeler hatırlatıldı. 
 
YETKİLİER GÖREVE ÇAĞRILDI
 
Türkiye devletinin uluslararası, ulusal mevzuat ve insan hakları belgeleri çerçevesinde korumadan yararlanma hakkı olan kişiler hakkında geri gönderme kararı veremeyeceği ifade edilen açıklamada, “24 Mayıs günü gözaltına alınan Ahmediler hakkında verilen geri gönderme kararının Geri Gönderme Yasağı İlkesinin ihlali olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, henüz telafisi olmayan bir zarara neden olmadan evvel bu kararın geri çekilmesi ve söz konusu gruba uluslararası koruma sağlanması için Göç İdaresi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği başta olmak üzere mültecilere dair ulusal ve uluslararası mekanizmaları acil göreve çağırıyoruz” denildi. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.