en iyi rulet siteleri
Sibel Erfındık Davası’nda asker ve polis birbirini suçladı
  • Rojev
  • Kadın
  • Sibel Erfındık Davası’nda asker ve polis birbirini suçladı

Sibel Erfındık Davası’nda asker ve polis birbirini suçladı

AYM’nin Sibel Erfındık'ın katledilmesinde ihmali olduğuna karar verdiği kamu görevlilerinin yargılandığı davanın duruşmasında, jandarma ve polis birbirini suçladı.

ABONE OL
Aralık 13, 2022 10:33
Sibel Erfındık Davası’nda asker ve polis birbirini suçladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – AYM’nin Sibel Erfındık’ın katledilmesinde ihmali olduğuna karar verdiği kamu görevlilerinin yargılandığı davanın duruşmasında, jandarma ve polis birbirini suçladı. 
 
Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), boşandığı Vedat Atik tarafından İzmir’in Buca ilçesinde 15 Aralık 2013 tarihinde katledilen Serpil Erfındık’a yönelik yeterli tedbirleri almayarak ihmali olduğuna karar verdiği kamu görevlilerinin yargılandığı davanın ikinci duruşması İzmir 17’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Taraf avukatları, sanıklardan polis Ramazan Kadir Sezgin ile asker İbrahim Özcan’ın katıldığı duruşmayı, kentteki kadın örgütleri ve çok sayıda aktivist takip etti.
 
Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada, İzmir Barosu Kadın Hakları Komisyonu’nun, dosyaya katılma talebi reddedildi.
 
‘POLİSLER NEDEN YARGILANMIYOR’
 
Ardından olayın yaşandığı tarihte Buca Jandarma Bölük Komutanlığı’nda görevli olan uzman çavuş İbrahim Özcan’a söz verildi. Dosyaya katliamın yaşandığı gün, resmi olarak Kadın ve Çocuk Koruma Astsubayı olduğuna dair resmi bilgi verilmiş olmasına rağmen son 15 gün Trafik Timi’nde bulunduğunu öne süren Özcan, o tarihlerde bölük komutanı olan İsmail Yiğit’in yerine kimseyi atamadığını iddia ederek, Erfındık’a koruma kararının tebliğini iki gün geç vermekle suçlandığını söyledi. Özcan, durumu “pasif bir görev” olarak nitelendirerek, bunun katliamda etkisi olmadığını savundu. Özcan ayrıca Yamanlar Polis Karakolu’ndaki görevlilerin ihmale gerekçe olarak kendisini göstermelerine rağmen dosyada hiçbirinin yargılanmamasına tepki gösterdi.
 
Avukatların sorularını cevaplayan Özcan, trafik timine alındığını Erfındık’a bildirdiğini, katliamın yaşandığı gün hakimin “bekle” demesine rağmen içeriden gelen iniltiler nedeniyle çilingir gelmeden kapıyı kırarak içeri girdiğini ve Erfındık’a tıbbi müdahalede bulunduğunu belirtti. 
 
SUÇU REDDETTİ
 
Ardından söz alan dönemin Buca Ufuk Karakolu Amiri Ramazan Kadir Sezgin ise, Sibel Erfındık’ın koruma kararı talebini ilk kendilerine sunduğunu fakat adres değişikliği nedeniyle dosyayı Buca Merkez Karakolu’na gönderildiğini ifade etti. Yeni adres nedeniyle dosyanın jandarmaya gönderilmiş olabileceğini dile getiren Sezgin, olayda ihmalinin olmadığını iddia etti. 
 
Mahkeme heyeti ise sanıklardan Gülyamin Nakar’ın zorla getirilmesine, kanun yararına bozma sonucunun beklenmesine, sanıklar Ramazan Kadir Sezgin ve İbrahim Özcan’ın duruşmalardan bağışık tutulmasına karar verdi. Heyet duruşmayı 12 Ocak 2023 tarihine erteledi.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.