‘Seyrana Li Çeper’ oyununa yoğun ilgi

‘Seyrana Li Çeper’ oyununa yoğun ilgi

Amed Şehir Tiyatrosu, Ocak ayı programı kapsamında Nîsk Huner tiyatro grubunun “Seyrana Li Çeper” oyununu sahneledi.

ABONE OL
Ocak 11, 2023 19:36
‘Seyrana Li Çeper’ oyununa yoğun ilgi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AMED- Amed Şehir Tiyatrosu, Ocak ayı programı kapsamında Nîsk Huner tiyatro grubunun “Seyrana Li Çeper” oyununu sahneledi.

Amed Şehir Tiyatrosu, Ocak ayı programı kapsamında Nîsk Huner tiyatro grubunun sahnelediği “Seyrana Li Çeper” izleyicisiyle buluştu. Amed Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenen oyun, tiyatro severler tarafından ilgiyle karşılandı.

Fernando Arrabal’ın yazdığı oyunun çevirisini Aydîn Rengîn yaptı. Yönetmenliğini ise Nazmi Karaman’ın yaptığı grotesk tarzdaki Seyrana Li Çeper (Cephede Piknik) (1954) savaşın anlamsızlığı üzerine yazılmış bir oyun özelliğini taşıyor. Nerede, ne zaman olduğu belirtilmeyen herhangi bir savaş cephesinde savaşan oğullarını bir Pazar günü ziyarete gelen ve birlikte piknik yapmayı amaçlayan bir anne-babanın oğulları ve esir düşen bir askerle yaşadıklarını anlatan oyunda Arrabal, savaş gibi katlanılması zor bir gerçeğe mizaha başvurarak karşılık vermeyi tercih eder. Savaşın saçmalığının absürt bir biçimde anlatıldığı oyunda, Deniz Özer, Gulan Mizgin, Habib Çelik, Şirvan Yelboğa, Bahoz Özsunar oyuncu olarak yer aldı. 

Savaşın tahribatına dikkati çeken oyunda Ermeni sanatçı Aram Tigran’ın “Dünyaya bir daha gelirsem, ne kadar tank, tüfek ve silah varsa, hepsini eritip, saz, cümbüş ve zurna yapacağım” sözüne atıfta bulunularak, barışın ve sanatın önemine vurgu yapıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.