en iyi rulet siteleri
SES İzmir’de yetki gaspına karşı eyleme geçti
  • Rojev
  • Ekonomi
  • SES İzmir’de yetki gaspına karşı eyleme geçti

SES İzmir’de yetki gaspına karşı eyleme geçti

Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yetkili sendika olmalarına rağmen yetkinin baskıyla başka bir sendikaya verilmesine tepki gösteren SES üyeleri, yetki sorunu çözülene kadar her gün alkışlı eylem yapacaklarını duyurdu.

ABONE OL
Mayıs 18, 2023 10:40
SES İzmir’de yetki gaspına karşı eyleme geçti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yetkili sendika olmalarına rağmen yetkinin baskıyla başka bir sendikaya verilmesine tepki gösteren SES üyeleri, yetki sorunu çözülene kadar her gün alkışlı eylem yapacaklarını duyurdu.
 
Sağlık ve Sosyal Hizmetler Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi, Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yetkili sendika olmalarına rağmen yetkinin başka bir sendikaya verilmesine ilişkin İzmir İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. “Sendika yetkiyi yöneticilerinden değil emekçilerden alır” pankartı açılan açıklamada, “Yetki bizim gasp ettirmeyiz”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Yandaşlar istifa”, “Saltanat bitecek Sağlık Sen gidecek” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı. Açıklamaya İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, Genel Sağlık-İş İzmir Şubesi temsilcileri ve çok sayıda sağlık emekçisi katıldı. 
 
Açıklamada konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, 21 yıldır sağlıkta dönüşüm adı altında uygulanan politikalar nedeniyle zulüm yaşadıklarını söyledi. Sağlık çalışanlarının uğradığı zulmün son bulmasını istediklerini vurgulayan Kaynak, “Bu son olay hiç kuçümsenmemeli, hukuksuzluğun küçüğü büyüğü olmaz. Bu hukuksuzluğa hep birlikte karşı çıkacağız. Anayasa ve yasalara uygun olarak yaşamayı hak ediyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
BASKI VE MOBİNG
 
SES İzmir Şubesi Eşbaşkanı Erkan Batmaz ise, örgütlenme faaliyetlerinin son 1 ay içerisinde hastane yönetimi tarafından baskı altına alındığını söyledi. Hastane yöneticilerinin yetkilerini aşarak çalışanlara mobing uyguladığını kaydeden Batmaz, “İşi daha da ileriye götürerek evlerine kadar gidilmiş ve hafta sonları dahi çalışanlar aranmıştır. Çalışanlar işiyle, aşıyla, çalışma alanlarıyla tehdit edilmişlerdir. Amaç nedir” diye tepki gösterdi.
 
‘YETKİ BİZİMDİR’
 
Bu baskıların ‘koltuk sevdası’ ile yapıldığını vurgulayan Batmaz, “Ama bir gerçek var ki o koltuklar baki değildir. Hastanede öncesinde yetkili sendika olan Sağlık Sen yöneticisi bugün idarede görev almaktadır. Sendikacılık koltuk için basamak mıdır? Bunu çalışanların takdirine bırakıyoruz. Sağlık Sen’in isteğiyle yürütülen inceleme usul ve esas yönünden hukuka aykırı olduğu gibi idari inceleme ciddiyettende uzaktır. Biz biliyoruz ki yetki bizimdir. Gücünü alandaki emekçiden almayan sendika yetkiyi masa başında almaya çalışması yok hükmündedir. Yapılan hukuksuzluğu acilen düzeltin. Zira yargı önünde hesap dönecektir” diye konuştu.
 
SES ayrıca yetki sorunu çözülene kadar her gün saat 16.00’da başhekimlik önünde alkışlı protesto yapacaklarını duyurdu. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.