DOLAR 18,6375 0%
EURO 19,6038 0.42%
ALTIN 1.068,030,64
BITCOIN 313468-0,81%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

SES: Emeğimiz bankalara gidiyor

SES: Emeğimiz bankalara gidiyor

Sağlık emekçilerine yönelik promosyon sözleşmelerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten SES Eşbaşkanı Aslan, “Emeğimizi her kim sömürüp kârına kâr katıyorsa ve kim buna göz yumuyorsa karşısında durup hakkımız olanı istemekten geri durmayacağız” dedi.

ABONE OL
Kasım 17, 2022 11:40
SES: Emeğimiz bankalara gidiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL- Sağlık emekçilerine yönelik promosyon sözleşmelerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirten SES Eşbaşkanı Aslan, “Emeğimizi her kim sömürüp kârına kâr katıyorsa ve kim buna göz yumuyorsa karşısında durup hakkımız olanı istemekten geri durmayacağız” dedi.
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubesi ve Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık İş), Şişli’de bulunan SES şubesinde yaptıkları basın toplantısıyla promosyon ihalelerinin sağlık emekçilerinden yana, şeffaf ve açık bir şekilde yapılmasına ilişkin açıklama yaptı. 
 
Açıklamayı SES İstanbul Şube Eşbaşkanı Abuzer Aslan okudu.
 
‘SERMAYEDEN YANA TAVIR ALIYORLAR’ 
 
Ortaya çıkan ekonomik krizle beraber yetkililerin emekçiler yerine sermayeden yana tavır aldığına dikkat çeken Aslan, sağlık ve sosyal hizmet alanında çalışan emekçilerin alım gücü bakımından gelişmiş ülkelerin çok gerisinde kaldığını belirtti. Bankaların 2022’nin ilk 8 ayında geçen yıla kıyasla kârını beşe katladığını ifade eden Aslan,  “Ancak emekçilerin alım gücü artmak bir yana gerilemeye devam etmektedir. İstanbul’da 100 binin üzerinde sağlık emekçisi bulunmakta ve bu sayı bankalar için çok ciddi bir kâr marjı sağlamaktadır” dedi.
 
‘HAKKIMIZI İSTİYORUZ’
 
Bankaların maaş kartlarıyla beraber kredi kartı yolladığını ve emekçilerin bu kredi kartlarını kullandığı sürece bankaların kâr ettiğini vurgulayan Aslan, “Bu yadsınamaz kâr kaynaklarına rağmen bankalar, yetkililerden aldıkları destekle ücretlerimizden elde ettikleri kârı göz ardı edip komik ihale teklifleri ile karşımıza çıkmaktadır” diye belirtti. Emeklerinin her gün daha da değersizleştiğini söyleyen Aslan, alım gücünün enflasyon karşısında eridiğine vurgu yaparak, “Sözde yetkili, özde etkisiz, rengi sarı olan sendikanın aksine emeğimizi her kim sömürüp kârına kâr katıyorsa ve kim buna göz yumuyorsa karşısında durup hakkımız olanı istemekten geri durmayacağız” ifadelerini kullandı.
 
BANKALAR ANLAŞTI
 
Aslan, şuana kadar başlatılan imza kampanyaları ile bir kamuoyu oluşturduklarını ve yetkililerin bundan dolayı olumlu adımlar atmasını sağladıklarını belirterek, “Tüm bunlara rağmen 6 dönemdir toplu sözleşmelerde emekçileri sadakaya muhtaç hale getiren yetkili sendikanın sessizliği, bakanlığın önce anlaşmayı üzerine alıp sonra sessizliğe bürünerek yaptığı oyalama taktiği ve il sağlık müdürlüğünün bankalar lehine ilan ettiği anlaşma şartnamesi ile cüret bulan bankalar, kapalı kapılar ardında kendi aralarında anlaşmıştır” dedi.
 
MÜCADELE ÇAĞRISI
 
 SES olarak tüm sendika ve sivil toplum kuruluşlarına mücadele etme çağrısında bulunan Aslan, İl Sağlık Müdürlüğünü, süreci yönetmeye davet ederek taleplerini şu şekilde sıraladı: 
 
“* Promosyon sözleşmelerinin yenilenmesinin çıkarılacak bir kararnameyle tek bir günde çözüme kavuşacağı bilinmektedir. Bu nedenle tüm emekçiler lehine promosyon sözleşmeleri için yeniden bir düzenleme yapılmalıdır.
 
* Hükümetin memur maaş zamlarında yaptığı gibi 6 aylık enflasyon farkının promosyon sözleşmelerinde de uygulanması. 
 
* Enflasyonun belli bir oranı aşması ya da olağanüstü bir enflasyon artışı durumunda promosyon sözleşmelerinin süresi dolmadan güncellenmesi. 
 
* Enflasyonist dönemlerde promosyon sözleşmelerinin cezai şart olmaksızın güncellenmesi. 
 
* Promosyon sözleşmelerinin süresinin 3 yılı aşmaması,3 yıllık sözleşmenin aylık bin TL ve 3 bin 600 TL den başlaması, 5 yıllık sözleşmenin 60 bin TL  den başlaması. 
 
* Promosyon anlaşmalarında işkolundaki örgütlü yapıların tamamının sürece dahil edilmesi gerekmektedir.”
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.