Sendikaya üye olan işçi işten çıkarıldı
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Sendikaya üye olan işçi işten çıkarıldı

Sendikaya üye olan işçi işten çıkarıldı

Arçelik Yetkili Servisi’ndeki işinden Birleşik Metal-İş’e üye olduktan sonra çıkarılan Rıdvan Altınçınar, “Sendika Anayasal haktır” diyerek, durumu protesto etti.

ABONE OL
Ocak 10, 2023 09:00
Sendikaya üye olan işçi işten çıkarıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADANA – Arçelik Yetkili Servisi’ndeki işinden Birleşik Metal-İş’e üye olduktan sonra çıkarılan Rıdvan Altınçınar, “Sendika Anayasal haktır” diyerek, durumu protesto etti. 
 
Adana’da, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası (Birleşik Metal-İş) üyesi olduğu için Arçelik Yetkili Servisi’ndeki işinden dün çıkarılan Rıdvan Altınçınar, Yüreğir ilçesindeki Kışla Caddesi’nde açıklama yaptı. Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Emek Partisi (EMEP) yöneticilerinin de destek verdiği eylemde konuşan Altınçınar, 2007 yılından bu yana yaz, kış demeden Arçelik Servisi’nde çalıştığını belirtti. Pandemi sürecinde dahi çalışmaya devam ettiğini söyleyen Altınçınar, türlü gerekçelerle çalışma koşulları ve ücretlerinin her yıl gerilediğini ifade etti. 
 
‘SENDİKA ANAYASAL HAKTIR’
 
“Biz bir aileyiz” söylemiyle türlü türlü vaatlerde bulunan işverenin sendika üyesi olduğu için işine son verdiğini vurgulayan Altınçınar, şöyle dedi: “Artık ekmek alamayacak kadar yoksullaştık. Bu yüzden sendikalı olduk. Sendika üyeliği Anayasal haktır. Diğer çalışanlar da ‘Sendikalı mısın? Seni de işten çıkarırız’ denilerek baskı altına alınmaya çalışılıyor. Sendikalı olmak yüz kızartıcı suç değil, Anayasal hakkımızdan vazgeçmiyoruz.” 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.