en iyi rulet siteleri
Şemzînan Newrozu’na katılım çağrısı
  • Rojev
  • Güncel
  • Şemzînan Newrozu’na katılım çağrısı

Şemzînan Newrozu’na katılım çağrısı

Şemzînan Newroz Tertip Komitesi, yaptıkları açıklama ile yurttaşları Newroz'a katılmaya çağırdı.

ABONE OL
Mart 13, 2023 15:00
Şemzînan Newrozu’na katılım çağrısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

COLEMÊRG-  Şemzînan Newroz Tertip Komitesi, yaptıkları açıklama ile yurttaşları Newroz’a katılmaya çağırdı.

Bu yıl “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilecek Newroz kutlamalarının ilk ateşi 15 Mart’ta Colemêrg’in Şemzînan (Şemdinli) ilçesinde yakılacak. Yapılan olan Newroz startına ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şemzînan ilçe örgütü, ilçe binasında basın toplantısı düzenledi.  Açıklamayı Şemzînan Newroz komitesin adına Şerif Çiftçi yaptı.

Mart’ın baharın gelişi ve direnişi temsil eden bir ay olduğunu belirten Çiftçi, Şemzînan’da yapılacak olan Newroz startının güçlü geçmesi için Tertip Komitesi olarak günlerdir her bir mahallede çalışmalar yürüttüklerini, halkı Newroz’a davet ettiklerini söyledi. Çiftçi, “Newroz direniş ve başkaldırının günüdür. Bizler her sene olduğu gibi Newroz alanlarını direnişe çevireceğiz. Şemzînan 15 Mart’ta yapılacak Pêsan çayı üzerinde bulunan Pêsan organizasyon alının da yapılacak olan Newroz etkinliğine tüm Kürt halkını davet ediyoruz” diye konuştu.

Şemzînan Newrozu’na Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Saliha  Aydeniz, Yeşil Sol Parti (YSP) Eş Sözcüsü İbrahim Akın, HDP Colemêrg Milletvekili Sait Dede’nin yanı sıra Serhat bölge milletvekilleri katılacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.