en iyi rulet siteleri
Semsûr tek mezarlıkta 7 bin 50 cenaze defnedildi
  • Rojev
  • Güncel
  • Semsûr tek mezarlıkta 7 bin 50 cenaze defnedildi

Semsûr tek mezarlıkta 7 bin 50 cenaze defnedildi

Depremde yaşamını yitirenlerin sayısının net olarak tespit edilemediği Semsûr’da, tek bir mezarlığa 7 bin 50 yurttaş defnedildi.

ABONE OL
Şubat 19, 2023 15:30
Semsûr tek mezarlıkta 7 bin 50 cenaze defnedildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
SEMSÛR – Depremde yaşamını yitirenlerin sayısının net olarak tespit edilemediği Semsûr’da, tek bir mezarlığa 7 bin 50 yurttaş defnedildi. 
 
Merkez üssü Mereş Bazarcix (Pazarcık) ve Elbistan olan 7,7 ve 7,6 şiddetinde 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde, büyük yıkım yaşayan kentlerden biri de 624 bin nüfusa sahip olan Semsûr. Depremde bin 485 bina tamamen yıkılırken, 4 bin 85 bina ise ağır hasar aldı. Arama kurtarma çalışmaların geç başladığı kentte, resmi olmayan verilere 11 bini aşkın yurttaş yaşamını yitirdi, on binlerce kişi yaralandı.
 
TEK MEZARLIKTA 7 BİN 50 CENAZE
 
Depremde yaşamını yitirenler ağırlıklı olarak kent merkezinde bulunan Yeni Mezarlık ve Karapınar Mezarlığı’na defnedildi. Özellikle depremin ilk günlerinde cenaze sayısının fazla olması ve uzayan resmi prosedürlerden dolayı binlerce kişi cenazesi kayıt dışı olarak köylerde defnedildi. Cenazelerin kayıt dışı defnedilmesi nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı net olarak tespit edilemiyor. Kent merkezinde defnedilen cenazeler ise ağırlıklı olarak kentin en büyük mezarlığı olan Yeni Mezarlığa defnedildi. Yeni Mezarlık’ta kepçeler tarafından 100 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğinde açılan mezarlara yüzlerce kişi bir anda defnedildi.
 
YAKINLARININ MEZARI BAŞINDA DUALAR EDİLDİ
 
Depremin üzerinden 14 gün geçmesine rağmen bugün de yeni cenazeler mezarlıklara getirilerek defnedildi. Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanlarından edinilen bilgilere göre; Yeni Mezarlığa 7 bin 500 cenaze defnedildi. Çoğu toplu olarak defnedilen cenazelerin aileleri, mezar başına gelerek gözyaşları içinde dua etti. Mezarlıkta, onlarca aynı soy isimde mezarın olması, depremde yok olan ailelerin göstergesi oldu.
 
MA / Ömer Akın 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.