DOLAR 18,6466 0.04%
EURO 19,5661 0.25%
ALTIN 1.065,960,45
BITCOIN 313749-0,84%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

KON-MED: Savaş suçlarına karşı mücadele hattı örülmeli
  • Rojev
  • Güncel
  • KON-MED: Savaş suçlarına karşı mücadele hattı örülmeli

KON-MED: Savaş suçlarına karşı mücadele hattı örülmeli

KON-MED Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, Türkiye'nin kimyasal silah kullanımında Avrupa’nın sessizliğini eleştirerek, "AKP'nin savaş suçlarına karşı mücadele hattı örülmeli" dedi.

ABONE OL
Kasım 18, 2022 06:30
KON-MED: Savaş suçlarına karşı mücadele hattı örülmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – KON-MED Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, Türkiye’nin kimyasal silah kullanımında Avrupa’nın sessizliğini eleştirerek, “AKP’nin savaş suçlarına karşı mücadele hattı örülmeli” dedi. 
 
Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E), Türkiye’nin Zap, Metîna ve Avaşîn bölgelerine yönelik saldırılarda kimyasal silah kullanımına karşı Avrupa’nın dört bir yanından on binlerce kişinin katılımıyla 12 Kasım’da Almanya’nın Düsseldorf kentinde yürüyüş düzenledi. KCDK-E, yürüyüşün düzenlendiği tarihi aynı zamanda Kimyasal Silahlara Karşı Ulusal Grev Günü ilan etti. Türkiye’nin kimyasal silah saldırılarının protesto edildiği yürüyüşte, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Birleşmiş Milletler (BM), NATO ve taraf devletlerin sessizliğine de tepki gösterildi. Almanya Kürdistanlı Topluluklar Konfederasyonu (KON-MED) Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, yürüyüşte verilen mesajları ve Avrupa’nın kimyasal silah kullanmına karşı sessizliğini değerlendirdi. 
 
SAVAŞ VE İNSANLIK SUÇU 
 
Türkiye’nin 2021 yılının Nisan ayından bu yana Federe Kürdistan Bölgesi’nde devam eden saldırılarında kimyasal silah kullanımına dair birçok belge ve bulgunun olduğuna dikkat çeken Zümrüt, “Aslında bunun öncesi de var. Kimyasal silah kullanımı savaş ve insanlık suçudur. Türkiye’nin kimyasal silahların yasaklanmasıyla ilgili sözleşmelerde imzası olmasına rağmen Avrupa’nın buna sessizliği sürüyor. Geçmişte Dersîm’de, Geliyê Tiyarê’de kullanıldı. Halepçe’yi unutmadık. Bugün Zap, Metîna ve Avaşîn’de kullanılması, yeni bir Kürt soykırımı anlamına geliyor. Bu nedenle Kürtler ve dostlarının kimyasal silah saldırılarına karşı tepkileri her geçen gün büyüyor” diye belirtti. 
 
‘SAVAŞ SUÇLARINA KARŞI MÜCADELE’
 
Kimyasal silah kullanımına dair belge ve bulguların yer aldığı dosyaların teslim edilmesine rağmen Avrupa ve ilgili kurumların sessizliğinin sürdüğünü dile getiren Zümrüt, “Derhal bu sessizlik bozulmalı ve bu insanlık suçuna karşı herkes harekete geçmeli. AKP’nin bu savaş suçlarına karşı mücadele hattını örmek gerekiyor. Çünkü kimyasal silah saldırıları Kürtlere karşı kullanılıyor ancak tüm halkların buna karşı sorumluluğu var” ifadelerini kullandı. 
 
‘AVRUPA SALDIRILARA GÖZ YUMUYOR’ 
 
Avrupa’nın Türkiye’nin kimyasal silah saldırılarına göz yumduğunu söyleyen Zümrüt, “Son olarak ‘Elimizde bir veri yok, bu itirazlar neye göre yapılıyor’ açıklaması yapıldı. Daha önceki ve son görüntülerde de veri açıktır ve nettir, ama eğer somut veri almak istiyorsa, bağımsız heyetler bölgeye gidip araştırma yapmalı. Bu araştırma bir yandan Avrupa, diğer yandan KDP eliyle engelleniyor. Bağımsız heyetler orda incelemeler yapıp sonucunu da kamuoyuna açıklamalı. Ancak söz konusu Kürtler olunca, herkes üç maymunu oynuyor” şeklinde konuştu. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.