en iyi rulet siteleri
Sel felaketinden sonra taşınmayan mahalle depremde yıkıldı
  • Rojev
  • Güncel
  • Sel felaketinden sonra taşınmayan mahalle depremde yıkıldı

Sel felaketinden sonra taşınmayan mahalle depremde yıkıldı

Uyarılara rağmen taşınmadığı için depremde ağır hasar gören İslahiye'nin Kayabaşı Mahallesi’nde, dağlardan kopan kayalar hala risk oluşturuyor.

ABONE OL
Mart 10, 2023 07:30
Sel felaketinden sonra taşınmayan mahalle depremde yıkıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
DÎLOK – Uyarılara rağmen taşınmadığı için depremde ağır hasar gören İslahiye’nin Kayabaşı Mahallesi’nde, dağlardan kopan kayalar hala risk oluşturuyor. 
 
Dîlok’un İslahiye ilçesine bağlı Kayabaşı Mahallesinde, depremin şiddetiyle dağdan kopan kayalar yuvarlanarak yolları kapattı. Yolun kapanması ve kötü hava koşullarından dolayı ilk 3 gün bölgeye ulaşım sağlanamazken, helikopterlerle sınırlı yardım yapıldı. 3’üncü günün ardından yolların açılması ile birlikte yurttaşların gönderdiği yardımlar bölgeye ulaşmaya başladı. Halen ihtiyaçları tam olarak karşılanmayan mahallede, dağlardan kopan kayalar yollardan temizlense de sağanak yağışla kayalar, yuvarlanma riski taşıyor.
 
MAHALLELİ KAYGILI
 
Yaşanan depremde Kayabaşı Mahallesi nüfusuna kayıtlı 30’a yakın yurttaş yaşamını yitirdi. Mahallenin büyük bölümünde evler yıkılırken, mahallelilerin geçim kaynağı olan hayvanlar da depremde telef oldu. Depremin 33’üncü gününde mahalleliler, çadırlarda yaşama tutunuyor.  Mahalleliler, enkaz altında bulunan eşyalarını da kurtarmaya çalışıyor. 
 
Kayabaşı mahallesinde yaşayan 4 çocuk babası Yusuf Koç (53), yaşanan depremde, hem kötü hava koşullarının olması hem de dağlardan kayalıkların kopması sonucu yolların kapandığını, helikopterin biraz yardım getirdiğini, ancak yolların açılmasından sonrada yardımların kendilerine tam olarak ulaştırılmadığını ifade etti.
 
‘MAHALLENİN KALKMASI LAZIM’
 
Mahallelerinde 1996 yılında büyük bir sel felaketi yaşandığını ve bunda da hem can hem de mal kaybı olduğunu, yaşanan depremde de büyük yıkımların yaşandığını ifade eden Koç, “O dönemde de vali, kaymakam geldi ama mahalle kalkmadı. Bu mahallenin buradan kalkması lazımdı. Buradan fay hattı geçiyor. Hem fay hattı hem de sel felaketi olduğu için mahallenin fay hattının geçmediği bir yerde yapılması gerekiyor” dedi.
 
‘KENDMİZ YAPMAYA ÇALIŞACAĞIZ’
 
Çocuklarının banyo yapamadığını, çadırlarda kaldıkları için zorlandıklarını söyleyen Koç, “Konteynır istedik, daha verilmedi. Çadırda yağmur yağdı mı çamur oluyor, çocuklar hastalanıyor. Bu şekilde devam etmez. Biz burada eşyalarımızı çıkarıyoruz. Bir kaç parça demir kurtardım. Eğer bir şeyler yapılmazsa biz kendimize bir şeyler yapmaya çalışacağız” diye belirtti.
 
‘KORKU İÇİNDE YAŞIYORUZ’
 
Ev adreslerinde karışıklıklar olduğu için yıkılan evlerine “Oturulabilir” raporları verildiğini dile getiren Koç, kendi evinin başka mahallede gözüktüğünü belirtti. Koç, “Devletin gelip bunları yapması lazım. Yoksa kim yapacak? Depremin üzerinden bir aydan fazla zaman geçti. Kendi çabamızla devam ediyoruz. Bir yağmur yağarsa kayalıklar yine yolumuzu kapatır. Depremden sonrada düşen kayalıklar vardı, o kayalıklar molozlar şeklinde kalmış. Kayalıklar gelmeye devam ediyor. Orada yine yollar kapanır. Korku içerisinde yaşıyoruz” diye konuştu.
 
MA / Delal Akyüz
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.