en iyi rulet siteleri
Dîlok seçimlerinin iptali için YSK’ye dilekçe verildi
  • Rojev
  • Güncel
  • Dîlok seçimlerinin iptali için YSK’ye dilekçe verildi

Dîlok seçimlerinin iptali için YSK’ye dilekçe verildi

Yeşil Sol Parti Dîlok İl Örgütü, Dîlok milletvekilliği seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için YSK’ye dilekçe verdi.

ABONE OL
Mayıs 17, 2023 14:00
Dîlok seçimlerinin iptali için YSK’ye dilekçe verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DÎLOK – Yeşil Sol Parti Dîlok İl Örgütü, Dîlok milletvekilliği seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için YSK’ye dilekçe verdi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Dilok İl Örgütü, seçim günü Vatan Partisi’nin 4 binin üzerinde seçmeni kendi iradeleri dışında sandık görevlisi olarak gösterip, oy kullanmalarına engel olduğu gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK), Dîlok’taki milletvekilliği seçimlerinin iptali ve yenilenmesi yönünde dilekçe verdi.

Konuya dair yazılı açıklama yapan Yeşil Sol Parti Dîlok Milletvekili adayları, sandık iradesinin tecelli etmesi önünde türlü engellemeler yaşandığına dikkat çekti. Seçmen listelerinde isimlerin karşısında, “Sandık kurulu görevlisi olduğu için oy kullanamaz” şeklinde bir şerh düşüldüğünün belirtildiği açıklamada, “Yaptığımız incelemelerde, seçmenlerin kimlik bilgilerine erişimi olan Vatan Partisi yöneticilerinin, binlerce seçmeni bilgisi ve rızası dışında sandık kurulu görevlisi olarak yazdığını gördük. Bu yurttaşlarımızın sandık kurulu görevlisi olarak oy kullanabilmelerini düzenleyen 142 belgesinin yine Vatan Partisi’ne teslim edildiğini öğrendik. Bu durumda yurttaşlarımızın oy kullanabilmesinin tek koşulu seçim kurullarına giderek bu belgeyi kendi çabalarıyla teslim almaktı. Diğer bir deyişle, anayasal bir hak olan seçme haklarını kullanabilmeleri için önce seçim kurullarına gitmeleri, buradan uzun kuyruklarda bekleyerek 142 belgelerini almaları, daha sonra bu belgede görevli yazıldıkları okullara gidip oy kullanmaları gerekti” diye belirtildi.

ŞİKAYETTE BULUNULDU

Yaşananlar sonrası bu durumda olan tüm seçmenlere ulaşmaya çalıştıklarını, hukuki destek ve ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için çağrı yapılan açıklamada, binlerce seçmenin oy kullanmasını sağlamalarına karşın, yine binlerce seçmenin seçilme hakkının “hile ile gasp” edildiği kaydedildi. Açıklamada, seçimden sonraki gün Vatan Partisi yöneticileri, suçun işlenmesinde ihmali olan seçim kurulu başkanları ve memurlardan şikayetçi olunduğu aktarıldı.

SEÇİM İPTALİ BAŞVURUSU

Başvurulan bu “hilenin” daha çok Yeşil Sol Parti seçmenlerinin olduğu bölgelerde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Seçimlerden birkaç gün önce Kürt halkına seslenirken ‘Ananızın ak sütü gibi helal olan haklarınızı size teslim etmek için büyük mücadeleler verdik’ diyen bir iktidarın yönetiminde, anayasal güvence altında en temel yurttaşlık hakkı olan seçme hakkı engellenmiştir. Kamuoyuna Antep’teki milletvekili genel seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için başvuruda bulunduğumuzu bildiriyoruz. Hangi partiye oy veriyor olursa olsun tek bir seçmenin bile iradesinin gasp edilmesi suçtur. Yetkilileri bu suç karşısında anayasal görevlerini ifa etmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.