DOLAR 18,6494 0%
EURO 19,2744 0.08%
ALTIN 1.047,890,10
BITCOIN 3073291,75%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Savaş en büyük ekolojik kırımdır’
  • Rojev
  • Ekoloji
  • ‘Savaş en büyük ekolojik kırımdır’

‘Savaş en büyük ekolojik kırımdır’

"Savaş en büyük ekolojik kırımdır" başlığıyla açıklama yapan ekoloji örgütleri, Rojava'ya yönelik saldırıları kabul etmediklerini, savaşa herkesin karşı çıkmasını istedi.

ABONE OL
Kasım 21, 2022 10:37
‘Savaş en büyük ekolojik kırımdır’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – “Savaş en büyük ekolojik kırımdır” başlığıyla açıklama yapan ekoloji örgütleri, Rojava’ya yönelik saldırıları kabul etmediklerini, savaşa herkesin karşı çıkmasını istedi. 
 
Ekoloji örgütleri, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik hava saldırısına tepki göstererek, yazılı açıklama yayınladı. “Savaş en büyük ekolojik kırımdır” başlığıyla yapılan açıklamaya çok sayıda ekoloji örgütü destek verdi. 13 Kasım 2022’de İstanbul İstiklal Caddesi’nde yapılan bombalı saldırı sonrası ortaya çıkan bulgular ve çelişkilere rağmen, gerçeklerin açığa çıkmasında iktidarın direnç gösterdiği belirtildi. 
 
Açıklamada, “Seçimlere yaklaşırken, iktidarın, 2015 sürecindeki gibi ‘Suriye tarafından buraya 8 füze atar, savaş gerekçesini üretiriz’ anlayışında olduğunu büyük bir endişeyle görmekteyiz. İktidar, her kaybediş sürecini savaş politikalarıyla ve halklara bombalar yağdırarak geçiştirme çabasındadır” denildi.
 
‘ROJAVA SALDIRIYI KABUL ETMİYORUZ’
 
Açıklamada, “19 Kasım gecesi Rojava’ya karşı başlatılan ve devam eden hava saldırılarında şu ana kadar hastanelerin, sağlık ocaklarının ve elektrik tesislerinin vurulduğunu, onlarca sivilin hayatını kaybettiğini, yüzlerce insanın yaralandığını ve tabi ki sayısı belirsiz hayvanın zarar gördüğünü öğrenmiş bulunuyoruz. İktidarını kanlı savaş politikalarıyla ayakta tutmaya çalışan ve ezmeyi gözüne kestirdiği halklara soykırım denemeleri yapan bu iktidara karşı, sesimizi hakikatten yana kullanmakta kararlıyız. İktidar özellikle sosyal medyada savaş karşıtı açıklamaları trol ordusuyla baskılayarak, işlenen savaş suçlarını saklamaya çalışmaktadır” ifadelerine yer verildi.    
 
BARIŞ ÇAĞRISI
 
Doğanın ve yaşamın en temel ihtiyacının barış olduğu vurgulanan açıklamada, “İktidarın savaş politikaları ve Rojava saldırısının karşısında, barışın ve halkların kardeşliğinin yanındayız. Barıştan yana söz söylenilmesinin önüne geçmeye çalışan iktidarın bu kirli politikalarına karşı, muhalefet partilerini, sendikaları, demokratik kitle örgütlerini, meslek odalarını, ekoloji örgütlerini, ulusal ve uluslararası alandaki tüm doğa ve yaşam savunucularını cesaretle hakikati ve Barışı savunmaya çağırıyoruz” diye belirtildi. 
 
İMZACILAR
 
Savaşa Karşı Yaşam için imzacılar: Anarka, ArÇeP, Artur Çevre Platformu, Bakırtepe Çevre Platformu, Bursa Su Kolektifi, Çevre Mühendisleri Odası, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Ankara Danışma Bürosu, Doğanın Çocukları, Ekoloji Birliği, Ekoloji Derneği (Amed), Ekoloji Politik, GEYDER Gökova Ekolojik Yaşam Derneği, Gökova Ekolojik Yaşam Derneği, HDK Ankara Yürütme, HDK Çanakkale Ekoloji Meclisi, HDK Ekoloji Meclisi, İklim Adaleti Koalisyonu, Karakoçan Dayanışma İnisiyatifi, Kazdağları Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Mardin Ekoloji Derneği, Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Munzur Koruma Kurulu (DEDEF), Polen Ekoloji Kolektifi, SYKP Ekoloji Komisyonu, Tarlabaşı Dayanışma, TÖM, Van ÇevDer, Yaşam ve Dayanışma Yolcuları, Yeni Foça Forum, Yeryüzü Ekoloji Kolektifi, Yeşil Direniş Ekoloji, Yeşil Direniş Ekoloji ve Yaşam Gazetesi, Zilan Ekoloji Platformu.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.