DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 315738-0,51%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sakine Kültür’ü ölüme götüren süreç: Fail devletle çalışıyordu
  • Rojev
  • Kadın
  • Sakine Kültür’ü ölüme götüren süreç: Fail devletle çalışıyordu

Sakine Kültür’ü ölüme götüren süreç: Fail devletle çalışıyordu

Silopiya’da, Özel Harekat Ocakları Şırnak İl Başkanı İbrahim Barkın tarafından katledilen Sakine Kültür, taciz edildi, şiddet gördü, parasına el konuldu ve son olarak katledildi. Kültür’ün yakınları, fail için “devletle çalışıyordu” diyerek, en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

ABONE OL
Kasım 19, 2022 10:33
Sakine Kültür’ü ölüme götüren süreç: Fail devletle çalışıyordu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ŞIRNEX – Silopiya’da, Özel Harekat Ocakları Şırnak İl Başkanı İbrahim Barkın tarafından katledilen Sakine Kültür, taciz edildi, şiddet gördü, parasına el konuldu ve son olarak katledildi. Kültür’ün yakınları, fail için “devletle çalışıyordu” diyerek, en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. 
 
Şirnex’in Silopiya ilçesinde 15 Mayıs’ta Sakine Kültür (42), Özel Harekat Ocakları Şırnak İl Başkanı İbrahim Barkın tarafından işkence edilerek katledildi. Olaydan bir gün sonra gözaltına alınan fail Barkın, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. 
 
Kadın katliamlarında faillerin, asker, korucu, polis, bekçi gibi devlet tarafından “kamu görevlisi” denilerek silahlandırılan erkekler olması bölgedeki “özel savaş politikalarının” amacını ortaya koyarken, Sakine Kültür’ün katledilmesinin ardından politikaların bir parçası olan “ocak” ve “dernek” adı altında kurulan kuruluşlar da yeniden gündem oldu.  
 
Yapılan araştırmalara rağmen Kültür’ün faili İbrahim Barkın’ın başkanlık ettiği “Özel Harekat Ocakları” nın hangi tarihte, kimler tarafından kurulduğu, merkezinin neresi olduğu, hangi illerde şubelerinin ve kaç üyesinin olduğu, derneğin faaliyetlerinin ne olduğu sorularına yanıt bulunamadı. 
 
Peki, Sakine Kültür kimdi? 160 bine yakın bir nüfusa sahip ilçede neden sesini kimseye duyuramadı? 
 
14 YAŞINDA EVLENDİRİLDİ 
 
1980’de Wan’ın Ebex (Çaldıran) ilçesine bağlı Çubuklu köyünde dünyaya gelen Sakine, 14 yaşındayken evlendirilmek istendi. Tüm itirazlarına rağmen evliliğe zorlanan Sakine için, Kültür ailesi Silopiya’dan Ebex’e geldi. Ancak Sakine ile evlenecek erkek yerine, erkeğin kardeşi getirildi. Sakine, Silopiya’ya “gelin” olarak götürüldüğünde, evleneceği erkeğin aslında zihinsel engelli olduğunu öğrendi. Kültür’ün bütün isyanları ve itirazlarına rağmen ailelerin verdiği karar onaylandı ve zihinsel engelli erkek ile evlendirildi.  
 
15 MAYIS’TA OĞLU YARALANDI 
 
Kültür, hem zihinsel engelli eşine, hem de 1’i doğuştan bedensel engelli 5 çocuğuna tek başına bakmak zorunda kaldı. 15 Mayıs 2016’da Silopiya’da ilan edilen sokağa çıkma yasağında Kültür’ün 8 yaşındaki oğlu Kerem evinin önünde mayın patlaması sonucu ağır yaralandı.  Kerem ile birlikte ağır yaralanan 4 çocuktan biri hayatını kaybetti. Kerem ise bacağını kaybetti. Kültür, bu olaydan sonra “bu sokak bana hep çocuğumun o çığlığını hatırlatacak” diyerek yaşadığı mahalleden taşındı. 
 
Ekonomik sorunlar yaşamaya başlayan Kültür, bir yandan ailesine bakarken, diğer yandan evlere temizliğe gidiyordu. Ailesi için bir ev satın almak isteyen Kültür, gece-gündüz çalıştı. 
 
ÇOCUKLARIN MAAŞINA EL KOYDU 
 
Kültür, Şırnak İl Özel İdaresi Personeli saha çalışanı olan aynı zamanda Özel Harekat Ocakları Şırnak İl Başkanı İbrahim Barkın ile bu süreçte tanıştı. İl özel idarede çalışan Barkın, Kültür’ün yaralanan oğlunun tazminatını alabileceğini ve ona yardımcı olabileceğine dair söz verdi. Barkın, aynı zamanda biri patlamadan kaynaklı engelli olan, diğeri de doğuştan bedensel engelli iki çocuğu için de aylık “engelli” yardımı alabilmek için Kültür’e yardımcı olacağını söyledi. Kültür, 2 oğlu için çocukların hakkı olan “engelli maaşını almaya başladı. Barkın, Kültür’ün 2 çocuğu için aylık aldığı “engelli maaşına” bir süre sonra el koydu. 
 
Bu duruma karşı çıkmak isteyen Kültür, Barkın tarafından tehdit edildi. Daha sonra 4 yıl boyunca hem çocuklarının maaşına el konulan hem de taciz edilen Kültür, kimseden yardım isteyemedi.  Bu süreç Kültür’ü ölüme götürdü. Sakine Kültür, İbrahim Barkın tarafından 15 Mayıs’ta önce işkence gördü, ardından da katledildi. 
 
‘PARASINI ZORLA ALIYORDU’ 
 
Kültür’ün akrabası Kumri Kültür, Sakine’nin çocukları için gecesini gündüzüne kattığını söyleyerek, “Sakine’nin oğlu arkadaşlarıyla birlikte sokakta oyun oynarken mayın patladı. O patlamadan sonra İbrahim Barkın’ı tanıdı. İbrahim Barkın çocuğunun tazminatı için ona yardımcı olacağını söyledi. Sakine engelli olan iki çocuğu içinde maaş alıyordu. İbrahim bu paraları ondan alıyordu” dedi. 
 
ŞİDDET GÖRÜYORDU 
 
Barkın’ın Kültür’ün parasına zorla el koyduğunu ve ona şiddet uyguladığını belirten Kumri Kültür, “Bu kişi devletle çalışıyordu. Sakine’yi iki defa katletti. Birinde bıçaklıyor, ikincisinde yakıyor. Sakine sürekli ‘artık bu aileden uzaklaşmak istiyorum’ diyordu. Çünkü çok şiddet gördü. İbrahim Barkın asla içeriden çıkmamalı” diye belirtti. Kumri Kültür, katilin en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini belirtti. 
 
MA / Zeynep Durgut 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.