en iyi rulet siteleri
Sakine Cansız mezarı başında anıldı: Bu kavga bitmeyecek
  • Rojev
  • Güncel
  • Sakine Cansız mezarı başında anıldı: Bu kavga bitmeyecek

Sakine Cansız mezarı başında anıldı: Bu kavga bitmeyecek

Dêrsim'de Sakine Cansız anmasında konuşan Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Bir kavga hikâyesi dinledik ve bu kavga hiçbir zaman bitmeyecek” dedi.

ABONE OL
Ocak 9, 2023 13:30
Sakine Cansız mezarı başında anıldı: Bu kavga bitmeyecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
DÊRSIM – Dêrsim’de Sakine Cansız anmasında konuşan Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Bir kavga hikâyesi dinledik ve bu kavga hiçbir zaman bitmeyecek” dedi.
 
Paris’te 9 Ocak 2013’te katledilen Kürt siyasetçi Sakine Cansız, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dêrsim İl Örgütü binası ve mezarı başında anıldı. Parti binasında yapılan anmada Sakine Cansız ile birlikte katledildiği Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in fotoğraflarının yer aldığı bir köşe oluşturuldu. 3 kadın için mumlar yakıldı. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyeleri ve çevre kentlerden çok sayıda kişi anmaya katıldı. Anma, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Ardından Sakine Cansız’ın hayatının anlatıldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. 
 
BEŞTAŞ: HEDEF KÜRT KADINLARIYDI
 
Burada kısa bir açıklama yapan Meral Danış Beştaş, Paris’te süren katliamların tesadüf olmadığını söyledi. Beştaş, “Katillerin yeni katliamlara ve suikastlare yol açtığını biliyoruz. 9 Ocak Katliamı, tesadüfen gelişen öylesine bir katliam değil. Bu katliam tarihiyle, yeriyle planlanmıştı. Tarihi, hafızayı, gençliği ve diplomatik çalışmaları da hedeflediler. Bu katliamlar, Kürtlerin kavgasında alışmadığımız ama bildiğimiz katliamlardır. Birbirimize anlatmamıza gerek yok. Paris Katliamı’nda hedef, Kürt kadınlarıydı. Kadın örgütlülüğünden alınan güç, egemenleri her zaman rahatsız etmiştir” diye belirtti.  
 
‘BU KAVGA BİTMEYECEK ‘
 
3 Ocak 2013’te ülke tarihinde ilk defa İmralı Adası’na devlet yetkililerinin gittiğini anımsatan Beştaş, “İmralı’da görüşmeler yapıldı. Bu görüşme, Türkiye’de, Kürdistan’da ve uluslararası alanda oldukça desteklenen yeni bir çözüm, yeni bir yol olacaktı. Ama ne yazık ki görüşmelerden 6 gün sonra bu katliam gerçekleşti. Abdullah Öcalan, görüşmelerden sonra ‘Bu katliam Dersim Katliamı kadar önemlidir. Failler ortaya çıkarılmalıdır’ demişti. Bir kavga hikayesi dinledik ve bu kavga hiçbir zaman bitmeyecek” dedi. 
 
MEZARLIK GEÇİŞİNE ENGEL
 
Anmanın ardından kitle, Sakine Cansız’ı mezarı başında anmak için Dersim’de bulunan Şehir Mezarlığı’na doğru yola çıktı. Köy giriş ve çıkışlarını saran polis ve jandarma, katılımı engellendi. “Eylem ve etkinlik yasağı” gerekçesiyle anmayı engelleyen polisler, ardından kitleye saldırdı. 
 
Meral Danış Beştaş ve beraberindeki milletvekilleri, Şehir Mezarlığı’na giderek, Sakine Cansız’ın mezarlığına karanfil bıraktı. 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.