en iyi rulet siteleri
Saat 11’den sonra döviz yok!

Saat 11’den sonra döviz yok!

Bankadaki kur ile serbest piyasa kuru arasındaki farkın yer yer 1,50 liraya kadar çıkması sonrası bankalar saat 11.00’den sonra gelen döviz taleplerine cevap vermiyor.

ABONE OL
Mayıs 22, 2023 13:40
Saat 11’den sonra döviz yok!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Bankadaki kur ile serbest piyasa kuru arasındaki farkın yer yer 1,50 liraya kadar çıkması sonrası bankalar saat 11.00’den sonra gelen döviz taleplerine cevap vermiyor.
 
Merkez Bankası’nın (MB) resmi dolar TL kurunu 20’nin altında tutmak için attığı adımlar beklentileri karşılamıyor. Bankadaki kur ile serbest piyasa kuru arasında fark yer yer 1,50 liraya kadar çıkarken, nakit döviz (efektif) talebi karşılanamıyor. Bankalar saat 11.00’den sonra gelen döviz taleplerine cevap vermiyor. Döviz temini her geçen daha zor hâle gelirken, firmalar daha pahalı olmasına rağmen döviz büroları ile kuyumcuların yolunu tutuyor.
 
Kronos haber sitesine konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclisi Başkanı Şeref Fayat, piyasada nakit döviz taleplerinin karşılanmadığını kaydetti.
 
‘DÖVİZİMİZİ UCUZA SATIP PAHALIYA ALIYORUZ’
 
 “Dövizi sabah saatlerinde alabiliyorsanız, alıyorsunuz. Aksi takdirde mümkün değil” diyen Fayat, döviz krizinin hangi safhaya geldiğini gözler önüne serdi. Fayat, “İhracatçılar olarak TL reeskont kullandığımızda bize verilen yüzde 2 primi dahi yüzde 3-4 farkla geri alıyoruz. Yani kendi dövizimizi ucuza satıp pahalıya alıyoruz.” dedi.
 
DÖVİZDE ARJANTİN ENDİŞESİ
 
Seçimden sonra sermaye kontrollerinin resmiyet kazanmasından endişe eden Fayat, “Kurumsaldan bireysele doğru giden bir sıkılaşma söz konusu. Kimse Türkiye’nin Arjantin olmasını istemeyecektir. Döviz krizine sebebiyet verilmeden bu politikalardan bir dönüş olacağına inanıyorum” diye konuştu.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.