en iyi rulet siteleri
Ruhsatları verilmeyen ÖHD’li avukatlara destek
  • Rojev
  • Güncel
  • Ruhsatları verilmeyen ÖHD’li avukatlara destek

Ruhsatları verilmeyen ÖHD’li avukatlara destek

Stajlarını tamamladıktan sonra çeşitli bahanelerle ruhsatları verilmeyen ÖHD üyelerine destek veren hukukçular, mesleklerine yönelik her türlü saldırıya karşı mücadele edeceklerini belirtti.

ABONE OL
Haziran 13, 2023 16:30
Ruhsatları verilmeyen ÖHD’li avukatlara destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İZMİR – Stajlarını tamamladıktan sonra çeşitli bahanelerle ruhsatları verilmeyen ÖHD üyelerine destek veren hukukçular, mesleklerine yönelik her türlü saldırıya karşı mücadele edeceklerini belirtti.

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir şubeleri, stajını tamamlayan avukatlara çeşitli bahanelerle ruhsat verilmemesine ilişkin İzmir Barosu önünde basın açıklaması yaptı. İzmir Barosu yöneticilerinin de destek verdiği açıklamaya çok sayıda avukat katıldı. Açıklamada “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” ve “Savunma susmadı, susmayacak” sloganları atıldı.

Kurumlar adına konuşan ÖHD İzmir Şubesi Eş Başkanı Şükran Öztürk, yargının kurucu unsurlarından sayılan avukatlık mesleğine yönelik saldırıların her dönem varlığını sürdürdüğünü söyledi.

RUHSAT GASPLARI

2016 yılında ilan edilen OHAL döneminden bu yana, özellikle mesleğe yeni başlayan genç avukatları hedef alan ruhsat gaspları yaşandığını belirten Öztürk, “Ruhsat gaspı uygulamasının son hedefi, Özgürlük için Hukukçular Derneği İzmir Şubesi yöneticisi olan meslektaşlarımız Av. Serhat Can ve Av. Barış Arlı olmuştur. Öğrencilik yıllarında haklarında açılmış davalarda verilen ve henüz kesinleşmemiş cezalar nedeniyle, kanunda sayılı suçlardan ceza almamış olmalarına rağmen, ruhsatlarının iptali için Adalet Bakanlığınca açılan davalarda yürütmenin durdurulması kararları verilmiş ve avukatlık kayıtları kapatılmıştır. Her ikisinin de davası halen devam etmektedir ancak mesleğinin henüz başında olan bu arkadaşlarımız artık avukatlık yapamamaktadır. Yine üyemiz Av. Mehmet Bayraktar’ın avukatlık ruhsatı; hakkında verilmiş herhangi bir mahkûmiyet hükmü bulunmamasına rağmen 2014 yılından bu yana devam eden ceza kovuşturması gerekçe gösterilerek iptal edilmiştir” dedi.

YÜZLERCE DOSYA GERİ GÖNDERİLDİ

Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını dahi dikkate almayan yargının koltuk değnekçiliği yaptığını dile getiren Öztürk, genç avukatların sosyal ölüme ve açlığa mahkûm edildiğini kaydetti. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü faaliyet raporlarında yeniden görüşülmek üzere Türkiye Barolar Birliği’ne geri gönderilen dosya sayısının 2015 yılında 42 iken 2016 yılında 96 olduğunu aktaran Öztürk, mesleklerine yönelik her türlü saldırıya karşı biat etmeyen bir geleneğin taşıyıcıları olmaya devam edeceklerini vurguladı.

 Öztürk, son olarak dayanışma ve destek çağrısı yaptı. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.