DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 315547-0,52%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hatimoğulları: Erdoğan dede edasıyla Aleviliği belirlemeye çalışıyor
  • Rojev
  • Politika
  • Hatimoğulları: Erdoğan dede edasıyla Aleviliği belirlemeye çalışıyor

Hatimoğulları: Erdoğan dede edasıyla Aleviliği belirlemeye çalışıyor

HDP’li Tülay Hatimoğulları, torba yasanın devlet anlayışının iktidarda zuhur etmesi olduğunu belirterek, “Erdoğan dede edasıyla Aleviliği belirlemeye çalışıyor” dedi.

ABONE OL
Kasım 16, 2022 16:32
Hatimoğulları: Erdoğan dede edasıyla Aleviliği belirlemeye çalışıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – HDP’li Tülay Hatimoğulları, torba yasanın devlet anlayışının iktidarda zuhur etmesi olduğunu belirterek, “Erdoğan dede edasıyla Aleviliği belirlemeye çalışıyor” dedi. 

Meclis Genel Kurulu’nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı” kurulmasını teklifinin de yer aldığı torba yasa görüşmeleri devam ediyor. Yasa teklifine dair söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, tarih boyunca yaşanan Alevi katliamlarını hatırlatarak, “Aleviler bütün bu katliamlara rağmen, bütün baskı politikalarına rağmen hiçbir şekilde inançlarından ödün vermedi; inançlarını özgürce yaşayabilmek için, Cemevlerinin ibadethane kabul edilmesi için devletin resmî ideolojisine rağmen mücadelelerini sonuna kadar sürdürmeyi başardılar” dedi. 

DÜN KATLİAM BUGÜN YASALAR

Torba yasada yer alan düzenlemelerle Alevilerin “satın” alınmaya çalışıldığını dile getiren Hatimoğulları, şunları söyledi: “Bunu biz bu iktidarın sadece, basitçe bir seçim politikası olarak görmüyoruz, yaklaşan seçimlerde sadece Alevilerin oylarına talip olmak için ‘rüşvet vermek’ gibi değerlendirmiyoruz. Tarih boyunca katliamlarla Alevileri biat ettiremeyen, inançlarını asimile edemeyen devlet anlayışının aslında bu iktidarda nasıl zuhur ettiğini ve bu resmî ideolojinin nasıl devam ettirildiğini biz, şimdi bu yasa teklifi görüşülürken, burada bir kere daha görüyoruz. Buradaki amaç net olarak Alevileri sisteme entegre etmek, Alevilerin inançlarını asimile etmek ve Alevilerin ibadethane merkezlerini bir kültür merkezine çevirerek Aleviliği ortadan kaldırmak. Yani tarih boyunca katliamlarla gerçekleştiremediklerini, bu şekildeki yasalarla, bu şekilde çıkarılan kararnamelerle hayata geçirmek ama nafile; Aleviler bunlara baştan beri ‘Hayır’ dedi, Meclis kapısına gelerek ‘Hayır’ dediler, Türkiye’nin dört bir yanında alanlara, meydanlara çıkarak ‘Hayır’ dediler. Bunun sizin için bir kıymeti yok mu? Hükûmet yetkilileri burada çıkıyor ‘Bizler cemevleriyle görüşme yaptık’ diyor; bizler de görüşme yaptık.”

ERDOĞAN’IN ‘DEDE’ EDASI

Hatimoğulları, HDP’nin Alevilere “eşit yurttaşlık” şiarıyla başlattıkları kampanyaya değinerek, “Köy köy dolaşıyoruz, mahalle mahalle dolaşıyoruz; Alevi toplumuyla bir araya geliyoruz, onların taleplerini dinliyoruz ve şu oluşturduğumuz kitapçıkta bugüne kadar Alevi kurumlarının gerçekleştirmiş olduğu çalıştaylardan elde edilmiş sonuçların ürünü var. Eğer bu iktidar ‘Aleviler ne istiyor?’ sorusuna bakmak istiyorsa, şu kitapçığa dönüp bakabilir, Alevi kurumlarını toplayıp görüşlerini isteyebilir ama bunu yapmak yerine, Erdoğan, bir Alevi dedesi edasıyla Aleviliği belirlemeye çalışıyor. Buna hiç kimsenin ne hakkı vardır ne hukuk buna müsaade eder ve bizler sonuna kadar bunun karşısında olacağız” şeklinde konuştu. 

‘ALEVİLERE SÖZÜMÜZ OLSUN’

Hatimoğulları, şöyle devam etti: “Alevi yurttaşlarımızın bütün değerlerinin yanında, bütün taleplerinin yanında olmaya devam edeceğiz. Seyit Rızalara, Hallacı Mansurlara, Pir Sultanlara, Baba İshaklara sözümüz olsun ki Hızır Paşaların bu çarkını kıracağız, güvendikleri padişahla birlikte onları bu iktidardan alaşağı edeceğiz ki bir daha ne Alevilere ne bu ülkenin öteki gördükleri hiçbir kesimine ne el ne dil uzatma hakkına sahip olmayacak bir şekilde bu iktidardan onları alaşağı edeceğiz. Bu da bütün tarih boyunca bedel ödeyen Alevilere sözümüz olsun.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.