DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348651-0,88%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘RTÜK kendisini kime karşı sorumlu hissediyor?’
  • Rojev
  • Güncel
  • ‘RTÜK kendisini kime karşı sorumlu hissediyor?’

‘RTÜK kendisini kime karşı sorumlu hissediyor?’

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, RTÜK’ün Hakan Arslan’ın cenazesinin verilme görüntülerini paylaşan Halk TV’ye ceza vermesini Meclis gündemine taşıdı.

ABONE OL
Eylül 17, 2022 09:30
‘RTÜK kendisini kime karşı sorumlu hissediyor?’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, RTÜK’ün Hakan Arslan’ın cenazesinin verilme görüntülerini paylaşan Halk TV’ye ceza vermesini Meclis gündemine taşıdı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Halk TV’ye Ali Rıza Arslan’a oğlu Hakan Arslan’ın kemiklerinin 7 yıl sonra bir torbada teslim edilmesinin görüntülerini yayınlaması nedeniyle RTÜK’ün ceza vermesini Meclis gündemine taşıdı. Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 
 
 
Gergerlioğlu, Oktay’a yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
 
“* Halk TV’ye RTÜK tarafından ceza verildiği iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa ceza verilmesinin gerekçesi nedir?
 
* Halk TV’ye Diyarbakır Adliyesi’nden Ali Rıza Arslan tarafından oğlu Hakan Arslan’ın 7 yıl sonra kemiklerini taşıdığı torba içinde görüntülerin yayınlanması sebebiyle ceza verildiği iddiası doğru mudur?
 
* Halk TV’ye terörün amaçlarına hizmet eden sonuçlar doğuracak nitelikte olduğu gerekçesiyle ceza verildiği iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa terörün amaçlarına hizmet eden sonuçlar doğuracak nitelikte olduğuna hangi somut delillerle karar verilmiştir?  Eğer böyle bir karar verme yetkinliğini RTÜK kendinde buluyorsa bu durumda kendini mahkeme yerine koymakta olduğu iddiası doğru mudur?
 
 * RTÜK’ün yaklaşan seçim sebebi ile iktidarın oy kayıplarını engellemek amacıyla muhalif olduğu iddia edilen bazı yayın organlarını bu şekilde cezalarla baskı altına aldığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa RTÜK’ün Cumhur İttifakı kontenjanı ile seçilmiş üyeleri hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır? Açılmış bir soruşturma varsa soruşturmanın akıbeti ne durumdadır?
 
* RTÜK kendisini kime karşı sorumlu hissetmektedir? Halka mı yoksa iktidara mı?
 
* RTÜK’ün ifade özgürlüğünü korumak amacıyla yapmış olduğu çalışmalar var mıdır?
 
* RTÜK üyelerine ifade özgürlüğünün ne anlama geldiği ile ilgili herhangi bir eğitim verilmiş midir? Eğer böyle bir eğitim verilmişse bu sonuç nasıl ortaya çıkmıştır?
 
* RTÜK’ün iktidara yakın televizyon kanallarına ceza vermeyip iktidara muhalif kanallara ceza vermesinin gerekçesi nedir?
 
* Gazetecilerin büyük çoğunluğu tarafından sürekli rahatsızlığı dile getirilen kurum olan RTÜK’ün kaldırılması ile ilgili herhangi bir çalışma var mıdır?
 
* RTÜK’ün özerk bir yapı içinde olduğuna inanıyor musunuz?
 
* RTÜK’ün verdiği kararlarda tarafınızdan gelen talimatlar neticesinde karar verdiği iddiası doğru mudur?
 
* RTÜK Başkanı’nın düzenli olarak Cumhur İttifakı yetkilileri ile görüştüğü ve talimatlar aldığı iddiası doğru mudur?
 
* RTÜK Üyelerinin banka hesap bilgileri ve mal beyanları kontrol edilmekte midir?
 
* Son 5 yılda RTÜK Üyelerinin banka hesaplarında ve mal beyanları incelenmiş midir?
 
* Son 5 yıl içerisinde hangi kanallara kaç defa hangi cezalar verilmiştir?
 
* Son 5 yıl içerisinde kaç kanalın Türksat’taki yayın frekans listesinden çıkartılmıştır? Çıkarılan kanalların isimleri nelerdir?”
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.