en iyi rulet siteleri
İtalya’da sel felaketi nedeniyle 36 bin kişi evini terk etti
  • Rojev
  • Dünya
  • İtalya’da sel felaketi nedeniyle 36 bin kişi evini terk etti

İtalya’da sel felaketi nedeniyle 36 bin kişi evini terk etti

İtalya'da sel felaketi nedeniyle 36 binden fazla kişi evini terk etmek zorunda kaldı.

ABONE OL
Mayıs 21, 2023 13:34
İtalya’da sel felaketi nedeniyle 36 bin kişi evini terk etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
HABER MERKEZİ – İtalya’da sel felaketi nedeniyle 36 binden fazla kişi evini terk etmek zorunda kaldı. 
 
İtalya’nın kuzeyindeki Emilia Romagna bölgesinde hafta başından bu yana etkili olan yoğun yağışların ardından meydana gelen sel felaketi yüzünden 36 binden fazla kişi evini terk etmek zorunda kaldı. Euronews’in haberine göre; bölge yönetimi, sel felaketinin ardından olası heyelan tehlikesine karşı özellikle küçük yerleşim birimlerinde köylülerin evlerini terk etmek zorunda kaldığını duyurdu. Yerel yönetim, bölge için ilan ettiği “kırmızı alarm” durumun pazar günü de geçerli olduğu uyarısında bulundu.
 
Sel felaketi bölgede şu ana kadar küçük çaplı da olsa 305 heyelanı tetiklerken, küçük yerleşim birimleri arasında 500’e yakın köy yolu ulaşıma kapandı. Sel felaketi yüzünden bölgede binlerce eve hala elektrik verilemiyor. Bazı noktalarda ordu birliklerinin de yerel halka yardım için sahaya indiği ve yardım çalışmalarına katılıyor. Çevre ve Enerji Güvenliği Bakanı Gilberto Pichetto, bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, selden ciddi şekilde etkilenen Emilia Romagna bölgesi için “felaket durumu” ilan edeceklerini bildirmişti. 
 
Bölgedeki yerleşim birimlerindeki sel felaketinde 14 kişi can vermişti. Başbakan 
 
MELONİ G7 ZİRVESİ’NDEN ERKEN AYRILDI 
 
İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, ülkesindeki sel felaketi nedeniyle Japonya’daki G7 Liderler Zirvesi’nden dün erken ayrılmak zorunda kalmıştı.
 
Meloni, zirveden ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, “G7’de yapmamız gerekenleri yaptık. Dönmeye karar verdim. Böyle zor bir anda İtalya’dan uzak kalamam. Krize gerekli yanıtları vermek için kişisel olarak çalışmam lazım. Bu durumla ilgilenen tüm bakanlara ve çalışmalara el veren 5 bin kişiye teşekkür ederim. Benim vicdanım bana dönmem gerektiğini söylüyor” demişti.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.