en iyi rulet siteleri
Roboski için adalet talebi

Roboski için adalet talebi

Adalet sağlanmadan katliamların önüne geçilemeyeceğini belirten Roboski İçin Adalet Girişimi, “Barış ve Adalet’in yolu, mutlaka ve önce Roboski’den geçecektir” dedi.

ABONE OL
Nisan 28, 2023 12:00
Roboski için adalet talebi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA- Adalet sağlanmadan katliamların önüne geçilemeyeceğini belirten Roboski İçin Adalet Girişimi, “Barış ve Adalet’in yolu, mutlaka ve önce Roboski’den geçecektir” dedi. 
 
Roboski İçin Adalet Girişimi, Şırnex’in Qleban (Uludere) ilçesinde bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011’de savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 19’u çocuk 34 kişinin katledilmesinin 136’ıncı ayında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Katiller Bulunsun, Roboskî Bir Daha Asla” pankartının açıldığı açıklamada, İHD Ankara Şubesi yöneticilerinden Tanju Gündüzalp konuştu.
 
‘AİLELERE ACI DÜŞÜRÜLDÜ’
 
Roboski katliamının ardından 11 yıl geçtiğini hatırlatan Gündüzalp, “136 aydır dinmeyen bu acıyla; bir köy, bir halk, bir toplum, bir ülke hep birlikte adaleti arıyor. O geceden bugüne geçen 591 haftada, hukuk kayıp, adalet kaçak, herkes suspus. Katliamın ardından geçen 4 bin 139 gün ve adalet hala yok. Meclis komisyon kurdu ve sakladı, yargı ise akladı. Aradan geçen 11 yıla karşın ne sorumlular yargılanmış ne de adalet sağlanmıştır, etkin bir yargılama söz konusu değildir. Ailelerinin yaşamını devam ettirebilmek için ellerindeki tek geçim kaynağı olan sınır ticaretini yapmak için yola çıkmış, çoğu çocuk 34 insanın kaderine ne yazık ki ölüm, ailelerinin payına da haksızlıkla birlikte harmanlanmış acı düşürüldü” dedi.
 
‘DEVLET BASKISI SÜRÜYOR’
 
Amed merkezli operasyona değinen Gündüzalp, “Bugün de bir seçim sürecine giderken haksızlık, hukuksuzluk, barışın olmayışı ve devlet baskısı sürüyor; İHD Diyarbakır Şube üyeleri, gazeteciler, sanatçılar, avukatlar, siyasetçiler haksızca gözaltına alınıyor. Hapishanelerde hasta mahpuslar, göz göre göre ölüme terk ediliyor. 11 ilimizde yaşanan depremin etkileri sert bir şekilde sürüyor. Devlet aranıyor, insanlarımız kayıp ve yitirdiklerimiz sadece bir sayıya dönüşmüş durumda. Sorumlusu yine devlet ve adaletsizlik. Silaha, savaşa, kendi hükümetini sürdürmeye bütçe ayıran yapı, yaşadığımız bu büyük acıda da, sosyal devlet olmadı, olamadı ve kayıp. Geçmişle yüzleşilemediği gibi, bugün de geçmişten ders çıkarmadan baskı ve adaletsizlik sürüyor. Yaşama hakkı insanın doğuştan gelen en temel hakkıdır. Devlet; yaşam hakkını korumadığı gibi, Roboski’de yaşam hakkını yok eden mekanizmaların içinde ve katledenleri yargılamadı” diye konuştu.
 
‘UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ’
 
Roboski’nin insani değerler çerçevesinde birlikte yaşam ortamının geliştirilebilmesinin sembolü konumunda olduğunu belirten Gündüzalp, Türkiye’ye adaletin Roboski ile geleceğini belirterek, şunları kaydetti: “Başta Roboski olmak üzere tüm insan yaşamını ve özgürlüklerini ortadan kaldıran savaşa ve şiddete karşı, hepimiz itiraz hakkımızı kesintisizce kullanacağız. Yaşadıklarımızın aslı; devlet, cezasızlık, savaş ve adaletin olmayışıdır. Biz, adalet arayışının, bir arada ve barış içerisinde yaşamanın tarafıyız. Devlet ve iktidar şiddetine karşı, Roboski ve tüm katliamlar için adaleti talep etmek adına bir araya geleceğimiz ve adaleti sağlayacağımız güne kadar yataklarımızda rahat uyumayacağız, uyutmayacağız da. ‘İnsan olarak ne yapabilirim?’ sorusunu soran herkese her ayın 28. günü Roboski Katliamı’nı gündeme taşımak üzere buluşmaya, hatırlatmaya, haykırmaya, ‘gelin sesimizi birlikte yükseltelim’ demeye devam edeceğiz. Roboski, devletin ve iktidarın sınavıdır. Bu topraklarda Barış ve Adalet”in yolu, mutlaka ve önce Roboski’den geçecektir. Bu toprakların utancı, kanayan yarası ve adalet arayışıdır. Acının utandığı, devletin utanmadığı Roboski’nin sorumluları hesap vermeden helalleşme ve adaletten söz edilemez. Unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.”
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.