DOLAR 18,6400 0.05%
EURO 19,2539 -0.06%
ALTIN 1.048,410,60
BITCOIN 3072691,60%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Riha Barosu saldırıları kınadı

Riha Barosu saldırıları kınadı

Riha Barosu, yaptığı açıklama ile Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük saldırılarını kınadı.

ABONE OL
Kasım 20, 2022 17:30
Riha Barosu saldırıları kınadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

RİHA- Riha Barosu,  yaptığı açıklama ile Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarını kınadı.

Riha Barosu Avukat Kazım Ekinci İnsan Hakları Merkezi, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarına yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi. İnsan Hakları Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Rojava’da yapılan hava bombardımanında içlerinde çocukların da olduğu sivillerin hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

ULUSLARARASI HUKUKA UYMA ÇAĞRISI

Savunma Bakanlığı’nın “Meşru müdafaa” diyerek yaptığı açıklamada bahsettiği Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesinin 51’inci maddesinin “açıkça bir saldırı olması durumunda müdaafaa hakkı” kullabileceğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Ancak söz konusu bombardımanlar iddia edildiği gibi sınır güvenliğini sağlamak için meşru müdafaa hakkı tanımamaktadır. Hükümeti uluslararası hukuk kurallarına göre haret etmeye çağırıyoruz” denildi.

SALDIRILAR KINANDI

Açıklamada, “Yaşam hakkına yönelik gerçekleştirilen ve sivillere yapılan saldırıları kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz. Bu ve benzeri şiddet olaylarının var olan sorunlara bir çözüm getirmediği aksine sorunların derinleşmesine neden olduğu açıktır” ifadeleri kullanıldı.

YAŞAM HAKKI’NIN KORUNMASI ÇAĞRISI

Riha Barosu İnsan Hakları Merkezi olarak il sınırında gerçekleşen ve sivillerin yaşamına mal olan bu saldırılara karşı yaşam hakkının korunması için sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunan açıklamada devamla şunlara yer verildi:”İnsan Hakları Merkezi olarak, kimden gelirse gelsin yaşam hakkına kast eden ve demokratik kazanımlara yönelik bu saldırıların sona erdirilmesine yönelik çarğılarımızı yineliyoruz. Yaşanan saldırılar sonucu vefat eden merhumlara Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.