en iyi rulet siteleri
Qoser’de 7’den 70’e Newroz’a: Öcalan’a özgürlük
  • Rojev
  • Güncel
  • Qoser’de 7’den 70’e Newroz’a: Öcalan’a özgürlük

Qoser’de 7’den 70’e Newroz’a: Öcalan’a özgürlük

Qoser'de sağanak yağışa rağmen başlayan Newroz kutlamasında, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a özgürlük talepleri dile getiriliyor.

ABONE OL
Mart 19, 2023 08:30
Qoser’de 7’den 70’e Newroz’a: Öcalan’a özgürlük
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MÊRDÎN – Qoser’de sağanak yağışa rağmen başlayan Newroz kutlamasında, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük talepleri dile getiriliyor. 
 
Mereş depreminde hayatını kaybedenlere adanan ve “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla Mêrdîn’in Qoser (Kızıltepe) ilçesi Otogar Meydanı’nda gerçekleştirilecek Newroz kutlaması halkın alana gelişleri ile başladı. Kentin birçok noktasından alana ulaşmaya çalışan yurttaşların alana girişi iki noktadan yapılırken, kentte etkili olan sağanak yağışa rağmen halkın alana gelişleri devam ediyor. Yurttaşlar, yöresel kıyafetleri ile Newroz alanına girerken, alanda kurulan platforma “NEWROZ 2023″ yazılı büyük pankart asıldı. Büyük pankartın yanı sıra alana HDP, DBP ve Yeşil Sol Parti flamaları asıldı. Sağanak yağışa rağmen 7’den 70’e Qoserlilerin aktığı Newroz’da yurttaşlar, taleplerini sloganlarla dile getiriyor. “Bijî berxwedana zindana” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarının yankılandığı alanda kadın ve gençlerin yoğunluğu dikkat çekerken, Amedspor taraftarları da Newroz alanındaki yerini aldı. 
 
Yerel sanatçıların seslendirdiği Newroz şarkılarına eşlik eden yurttaşlar, devam eden yağışa rağmen alana gelmeyi sürdürüyor. 
 
Halkın coşkuyla sürdürdüğü kutlamaların ardından program HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay ve HDP Şirnex Milletvekili Hasan Özgüneş’in konuşmalarıyla devam edecek.
 
Konuşmaların ardından Koma Dengê Jinên Azad sahne alarak şarkılarını seslendirecek. 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.