en iyi rulet siteleri
PTT işçileri taleplerini sıraladı: Köle değil postacıyız
  • Rojev
  • Ekonomi
  • PTT işçileri taleplerini sıraladı: Köle değil postacıyız

PTT işçileri taleplerini sıraladı: Köle değil postacıyız

KESK’e bağlı Haber Sen 4 No’lu Şubesi, PTT yönetiminin, işçileri “Posta seferberliği” adı altında haftanın 7 günü köle gibi çalıştırdığını belirterek, taleplerini sıraladı.

ABONE OL
Kasım 23, 2022 15:40
PTT işçileri taleplerini sıraladı: Köle değil postacıyız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL – KESK’e bağlı Haber Sen 4 No’lu Şubesi, PTT yönetiminin, işçileri “Posta seferberliği” adı altında haftanın 7 günü köle gibi çalıştırdığını belirterek, taleplerini sıraladı.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN), Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) çalışanlarının çalışma koşullarına dikkat çekmek amacıyla PTT Avcılar Şubesi önünde basın açıklaması düzenledi. “PTT’de insanlık dışı koşullarda çalışmak istemiyoruz. Köle değil Postacıyız!” pankartının açıldığı açıklamaya birçok sendika üyesi ve PTT çalışanı katılırken sık sık “Köle değil postacıyız” sloganları atıldı.

Açıklamayı İstanbul 4 No’lu Haber-Sen Şube Başkanı Gülseren Güngördü yaptı.

İstanbul PTT Başmüdürlüğü tarafından 1 ayı aşkın süredir “müşterek dağıtım” adı altında, taşeron firma personeline tebligat dağıtımı yaptırıldığının aktaran  Güngördü, “Tebligat Kanunu’nda tebligat dağıtımıyla ilgili ‘memur vasıtasıyla yapılır’ ibaresi olmasına bununla ilgili kazanılmış davamız olmasına rağmen İstanbul PTT Başmüdürlüğü, açıkça mahkeme kararını ve kanunu tanımayarak İstanbul’da firma personeline tebligat dağıtımı yaptırmaya devam etmektedir. Vatandaşların boşanma, icra ve ceza davalarına ait bilgileri içeren tebligat evraklarının kurumun personeli olmayan alt-işveren statüsünde çalışan çalışanlarca dağıtılması hem taşeron emekçilerin hem de vatandaşların güvenliliğini riske atmamaktadır” şeklinde konuştu.

İŞÇİLER TEHDİT EDİLİYOR

Yurttaşların boşanma, icra ve ceza davalarına ait bilgileri içeren tebligat evraklarının kurumun personeli olmayan alt-işveren statüsünde çalışan çalışanlarca dağıtılmasının hem taşeron emekçilerin hem de yurttaşların güvenliliğini riske attığının vurgulayan Güngördü, “Kanuna aykırı olan bu işlemi yapmak istemeyen firma elemanları işten atılmakla, başka merkeze sürgün edilmekle tehdit edilmekteler” denildi.

İŞÇİLER HAFTANIN 7 GÜNÜ ÇALIŞTIRILIYOR

Güngördü, PTT yönetiminin “az personelle çok iş yapma” mantığıyla işçilere sürgün ve tehdit yöntemlerini kullanarak dağıtım yaptırmaya çalıştığını da sözlerine ekledi. Güngören konuşmasının devamında “Posta emekçileri 30-40 kilogramlık çuvalları sırtlarına alarak dağıtım yapmaya zorlanmaktadır. Bu ağır yüklerden dolayı çalışanlarda sağlık sorunlarının baş gösterdiği bize ulaşan bilgiler arasındadır. İstanbul PTT Yönetimi  ‘posta seferberliği’ adı altında haftanın 7 günü çalışanları zorunlu mesaiye çağırmaktalar. Çalışanların dinlenme hakkı gasp edilmektedir. Haftada 40 saat çalışması gereken emekçiler 60 saat çalışmak zorunda bırakılmaktalar.  Bu hukuksuz uygulamalara ses çıkaran emekçiler sürgünlerle karşı karşıya kalmaktadır”dedi.

TALEPLER

Güngördü, son olarak PTT işçilerinin yaşadığı sorunlara karşılık şu talepleri sıraladı:

“* PTT acilen ihtiyaca göre yeterli kadrolu personel alımına gitmelidir.

* İş barışını bozan farklı statüdeki çalışma şekillerini kaldırarak, tüm çalışanlar kadrolu tek statüde birleştirilmelidir.

* Acilen liyakat esaslı,  şeffaf ve objektif  görevde yükselme sınavları açılmalıdır.

* Son yılarda yapılan liyakatsiz görevde yükselme unvanlarını geri çekilmelidir.

* Çalışanlarına insanlık onuruna yakışır çalışma ortamları sunulmalıdır.

* Artan ekonomik koşullar göz önünde bulundurularak yoksulluk sınırının üstünde bir maaş verilmelidir.

* Anayasa, yasa ve mahkeme kararlarını yok saymaktan vazgeçmelidir.”

Açıklama slogan ve alkışlarla son buldu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.