en iyi rulet siteleri
Polis gazeteci Gök’e sordu: Gerçekleştirmeyi planladığınız eylem ve faaliyetler nelerdir?
  • Rojev
  • Güncel
  • Polis gazeteci Gök’e sordu: Gerçekleştirmeyi planladığınız eylem ve faaliyetler nelerdir?

Polis gazeteci Gök’e sordu: Gerçekleştirmeyi planladığınız eylem ve faaliyetler nelerdir?

Seçim öncesi Amed merkezli yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan editörümüz Abdurrahman Gök’e yüklenecek suç bulamayan emniyet, sözlü olarak, “Bugünü kadar gerçekleştirmeyi planladığınız eylem ve faaliyetler nelerdir?” sorusunu yöneltti.

ABONE OL
Nisan 27, 2023 09:30
Polis gazeteci Gök’e sordu: Gerçekleştirmeyi planladığınız eylem ve faaliyetler nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Seçim öncesi Amed merkezli yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan editörümüz Abdurrahman Gök’e yüklenecek suç bulamayan emniyet, sözlü olarak, “Bugünü kadar gerçekleştirmeyi planladığınız eylem ve faaliyetler nelerdir?” sorusunu yöneltti. 
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında Diyarbakır 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği’nin aralarında gazeteci, siyasetçi, sanatçı ve avukatların bulunduğu 216’sı hakkında gözaltı kararı verdiği ve bunlardan 128’inin gözaltına alındığı soruşturmada, adliyeye sevk edilen Mezopotamya Ajansı (MA) Editörü Abdurrahman Gök’e emniyette tutanakta olmayan sorular yöneltildi. 
 
AZİZ ORUÇ, SERDAR ALTAN KİMDİR?
 
Ümit Akbıyık isimli bir açık “tanık”ın gazeteci, avukat, siyasetçi ve sanatçılar üzerine ve çalıştığı kurumlara dair verdiği beyanlar doğrultusunda gazeteci Gök’ün bire bir muhatabı olmadığı sorular soruldu. Gök’e, Akbıyık denilen şahsın beyanları doğrultusunda örgüt bağlantısı aranan Pel Prodüksiyon’da çalışan ve 16 Haziran 2022 tarihinden buyana tutuklu olan gazeteci Abdurrahman Öncü, Aziz Oruç, Lezgin Akdeniz, Mehmet Şahin, Serdar Altan ve Zeynel Abidin Bulut’un kim olduğu, onlarla bağlantısı olup olmadığı, şirket içindeki görevi, ne kadar süredir çalıştığı, yapmış olduğu haber ve programları kimin talimatı ile yaptığı, şirkette çalışmanın amacı ne olduğu gibi sorular yönetildi. 
 
‘YAPMIŞ OLDUĞUNUZ GÖRÜŞMEDE ÖRGÜTSEL İÇERİK VAR MIDIR?’
 
Gök’e, sorulan sorular arasında yukarıda isimleri sıralanan ve birçoğu mesai arkadaşı olan kişilerle yapmış olduğu telefon görüşmelerinin sayısı vurgulanarak, “Pel Prodüksiyon içerisinde çalışan Kadir Bayram ile 1 defa görüşme tespit edilmiş, ‘Kadir BAYRAM isimli şahısla yapmış olduğunuz görüşmenin içeriği nedir? Yapmış olduğunuz görüşmede örgütsel içerikli konuşmalar var mıdır?” soruları dikkati çekti. 
 
SENDİKA ÜYELİĞİNİZ VAR MI?
 
Gök’e emniyette suç diye sorulan sorulardan bazıları şöyle: “Bu zamana kadar herhangi bir suçtan gözaltına alındınız mı?”, “Legal ve illegal olarak yurt dışına çıktınız mı? Yaptı iseniz nereye ne amaçla gittiniz?”, “Aile bireyleriniz, yakın akrabalarınız ve çevreniz size nasıl hitap eder? Kullanmış olduğunuz takma ad, mahlas, kod adınız var mı?”, “Herhangi bir parti sendika ya da derneğe üyeliğiniz var mı? Eğer var ise ne amaçla üye oldunuz?”
 
‘GERÇEKLEŞTİRMEYİ PLANLADIĞINIZ EYLEM NELERDİR?’
 
Gök’e tutanakta olmayan ve kanaatini sorgulatan sorular arasında ise şunlar yer alıyor: “PKK/ KCK terör örgütü ilişkisi ve irtibatınız nedir? PKK/ KCK terör örgütü içerisindeki konumunuz nedir? Kullanmış olduğunuz KOD isiminiz var mıdır? Bugünü kadar PKK/KCK terör örgütü adına gerçekleştirmiş/gerçekleştirmeyi planladığınız eylem ve faaliyetler nelerdir? Gerçekleştirmiş olduğunuz eylem ve faaliyetler hakkında kim ya da kimlerden talimat almaktasınız? PKK/KCK terör örgütü içerisinde tanımış olduğunuz örgüt mensubu şahıslar Kim/kimlerdir? Örgüt içerisindeki konumları nelerdir?” 
 
Gök ve avukatı söz konusu bu soruların tutanakta olmamasına rağmen sözlü olarak sorulmasını cevaplamayarak, tutanağa geçilmesini istedi.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.