en iyi rulet siteleri
Özerk Yönetim’den Efrîn açıklaması: İşgale karşı ortak mücadele edelim
  • Rojev
  • Güncel
  • Özerk Yönetim’den Efrîn açıklaması: İşgale karşı ortak mücadele edelim

Özerk Yönetim’den Efrîn açıklaması: İşgale karşı ortak mücadele edelim

Efrîn’e yönelik saldırıların yıldönümünde açıklama yapan Fırat Bölgesi Demokratik Özerk Yönetimi, Türkiye’nin işgaline karşı ortak mücadele çağrısı yaptı.

ABONE OL
Ocak 20, 2023 13:00
Özerk Yönetim’den Efrîn açıklaması: İşgale karşı ortak mücadele edelim
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – Efrîn’e yönelik saldırıların yıldönümünde açıklama yapan Fırat Bölgesi Demokratik Özerk Yönetimi, Türkiye’nin işgaline karşı ortak mücadele çağrısı yaptı. 
 
Fırat Bölgesi Demokratik Özerk Yönetimi, Efrîn’e yönelik Türkiye’nin başlattığı saldırıların yıl dönümünde açıklama yaptı. Türkiye ve bağlı grupların demografik değişim amacıyla Efrîn’e yönelik sürekli olarak saldırdığına dikkat çekilen açıklamada, “Kendi güvenlik kanunlarını ve yönetimini Efrîn halkına dayatmasına ve saldırmasına rağmen Efrînli Kürtler halen direniyor. Tüm bunlar Türk devletine bağlı güvenlik kurumlarının eliyle gerçekleşiyor. Bu bağlamda Türk devleti, uluslararası toplumun gözü önünde işlenen tüm bu suçların hukuki sorumlusudur. Aynı zamanda işgalci bir güç olan Türk devleti, 1907’de imzalanan Lahey Anlaşması’nın savaş kurallarını çiğniyor. Bu yasaya göre Türk devleti işgal ettiği topraklarda hiçbir yapıyı yıkamaz, araziye ve alana el koymaz. Türk devleti ve çetelerinin Efrîn’de yaptığı uygulamalarla uluslararası kararları ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararını ihlal ettiğini belirtiyoruz” denildi. 
 
SURİYE HALKLARINA ÇAĞRI
 
Tüm bölgesel ve uluslararası güçlere sorumluklarını yerine getirmesi, savaş suçlarını ve demografik yapının değiştirilmesini durdurma çağrısı yapan Fırat Bölgesi Demokratik Özerk Yönetimi, “Öte yandan Suriye’deki tüm halklara birlik olup Türk devletinin işgal saldırılarına karşı mücadele etmesi, Suriye krizinin çözülmesi kapsamında Suriye’deki tüm taraflarla diyalog yürütmesi çağrısı yapıyoruz” ifadelerine yer verildi.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.