DOLAR 18,5749 -0.31%
EURO 18,4756 0.45%
ALTIN 1.028,750,35
BITCOIN 3785781,23%
Diyarbakır
26°

AÇIK

12:58

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ölüm orucundaki Balaç 7 günde 3 kilo verdi
  • Rojev
  • Güncel
  • Ölüm orucundaki Balaç 7 günde 3 kilo verdi

Ölüm orucundaki Balaç 7 günde 3 kilo verdi

"Adil yargılanma" talebiyle ölüm orucunu sürdüren Sibel Balaç, infaz erteleme talebi nedeniyle kaldırıldığı hastanede 7 günde 3 kilo verdi.

ABONE OL
Eylül 14, 2022 19:00
Ölüm orucundaki Balaç 7 günde 3 kilo verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – “Adil yargılanma” talebiyle ölüm orucunu sürdüren Sibel Balaç, infaz erteleme talebi nedeniyle kaldırıldığı hastanede 7 günde 3 kilo verdi.
 
Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde “Adil yargılanma” talebiyle 29 Aralık 2021 tarihinde ölüm orucuna başlayan Sibel Balaç, Avukatı Ceren Yılmaz’ın 6 Eylül tarihinde yaptığı infaz erteleme başvurusunun ardından 7 Eylül’de Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmişti. Tetkikler için hastaneye sevk edilen Balaç, hastaneye kaldırıldığı günden bu yana 3 kilo kaybederek 38 kiloya düştü. Avukat Ceren Yılmaz, ve Halkın Hukuk Bürosu 270 gündür açlık grevinde olan müvekkili Balaç’ın 7 günlük süreçte 3 kilo kaybetmesine ilişkin bir açıklama yaptı.
 
‘TEKERLEKLİ SANDALYE KULLANIYOR’
 
Yılmaz, Balaç’ın sağlık durumunun ağırlaştığı ve hastanede kendi rızası dışında tutulduğunu vurgulayarak, sağlık kurulu tarafından Balaç hakkındaki raporun bir an önce açıklanması talebinde bulundu. Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Müvekkilimiz Sibel Balaç, infazının ertelenmesi talebiyle sağlık kurulu raporunun alınması amacıyla kendi isteği dışında yedi gündür hastanede tutuluyor. Bugün müvekkilimizle yaptığımız görüşmede bu yedi gün içerisinde 3 kilo kaybettiğini öğrendik. 3 kilo 7 gün içerisinde verilmesi için hem çok hızlı hem de çok ciddi bir kilo kaybı anlamına geliyor. Yine bugün yaptığımız görüşmede müvekkilimizde idrar yolu enfeksiyonunun başladığını öğrendik. Bu enfeksiyon müvekkilimiz açısından geri dönülmez sonuçlara sebep olabilir. Ayrıca müvekkilimiz halihazırda ağız içi yaraları ayak ve bacaklarında hissizlik bulunuyor ve müvekkilimiz yürüyemiyor, tekerlekli sandalye kullanıyor. Müvekkilimizin bu koşullarda, bu sağlık durumu ile hapishanede kalamayacağı çok açık. Bu sebeple bir an önce sağlık kurulu tarafından müvekkilimiz hakkındaki raporun açıklanmasını bekliyoruz”
 
Halkın Hukuk Bürosu da yaptığı yazılı açıklamada tetkiklerin halen sona ermediği ve Balaç’ın durumunun gittikçe kötüleştiğini belirtti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Müvekkilimiz şu anda Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Mevki ek binasında bulunan mahkûm koğuşunda tutulmaya devam ediyor. Dün sizlere tetkiklerin bugün sona ereceğini söylemiştik ancak tetkikler hala sona ermesi ve müvekkilimiz oldukça bitkin düştü. Müvekkilimizin hızla kötüleşen bu sağlık durumu ile hapishanede kalamayacağı çok açık. Dışkapı Hastanesi Sağlık Kurulu’nun bir an önce raporunu açıklaması, müvekkilimizin Adli Tıp Kurumu’na sevkinin hızla gerçekleştirilmesi ve müvekkilimiz hakkında savcılıkça infaz erteleme kararı verilmesi gerekiyor.”
 
 
 
 
 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.