DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 314939-1,04%
Diyarbakır
13°

PARÇALI AZ BULUTLU

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Öğrenci Çalıştayı: Saldırıları boşa çıkaracak güç devrimci mücadeledir
  • Rojev
  • Gençlik
  • Öğrenci Çalıştayı: Saldırıları boşa çıkaracak güç devrimci mücadeledir

Öğrenci Çalıştayı: Saldırıları boşa çıkaracak güç devrimci mücadeledir

Demokratik Öğrenci Meclisi’nin İzmir çalıştayında bir araya gelen gençler, gençliği uyuşturucu, ajanlaştırma ve yoksulluk kıskacından çıkaracak gücün, devrimci mücadele olduğunu vurguladı.

ABONE OL
Kasım 23, 2022 12:38
Öğrenci Çalıştayı: Saldırıları boşa çıkaracak güç devrimci mücadeledir
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İZMİR – Demokratik Öğrenci Meclisi’nin İzmir çalıştayında bir araya gelen gençler, gençliği uyuşturucu, ajanlaştırma ve yoksulluk kıskacından çıkaracak gücün, devrimci mücadele olduğunu vurguladı.
 
Demokratik Öğrenci Meclisi, 1’inci İzmir İl Çalıştayı’nı Karabağlar ilçesinde bulunan Karabağlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Etkinlik salonuna “Anadilde eğitim”, “Özgür, özerk üniversite”, “Öncüleşen gençlikle özgürleşen topluma”, “Kadın özgürlükçü üniversite”, “Dem dema jinen ciwan e” ve “Tutsak öğrencilere özgürlük” pankartları asıldı. Çalıştaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan yardımcısı Tayip Temel’in yanı sıra kentte bulunan sosyalist öğrenci örgütleri, siyasi parti ve kurum temsilcileri, Barış Anneleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.
 
Çalıştay devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Ardından hazırlanan açıklama Türkçe ve Kürtçe olarak okundu.
 
Kürdistan’da kıvılcımı yakılan küçük bir isyan ateşinin baştan başa bir ülkeyi, Ortadoğu’yu ve dünyayı sarmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada, “Kürt halkının varlık sorununu içeren bu isyan, bugün küresel çapta krizlerin kilit taşı olmuştur. Egemenlerin mevcut iktidarını ve sistemini tehdit eden alternatif iddiasıyla bugün bu hareket mevcut sistemsel krizin en temel çelişkisi durumundadır. Çok uzun yıllara yayılmış bir 3. Dünya savaşının içerisindeyiz. Ortadoğu’da süren bu savaş yayılmakta daha da derinleşerek etkisini günden güne arttırmaktadır. Bu savaşın en önemli aktörü bugün Kürt halkıdır. Rojava ve Rojhilat’ta yayılan halk serhildanları ve özgürlük mücadeleleri bütün imha saldırılarına karşı zafere ulaşmaktadır” denildi.
 
‘YAŞAMA DAİR ÜMİT GENÇLİKTEDİR’
 
Tarihin bütün üretimlerinin temelinde gençliğin özü ve ruhu olduğu vurgulanan açıklamada, “Arayışçılık, sorgulama, çözümleme ve çözme bir anlamda genç olmayla genç kalmayla bağlantılıdır. İçinde bulunduğumuz, var olduğumuz bu tarihin bir parçasında geçmişin belleği, geleceğin inşasının da motor gücü aydın gençliktedir. Ancak bu nitelikleri ve görevleri edinirsek varlık gösterebiliriz. Çünkü karşımızda kana susamış bütün değerleri bütün ahlaki ilke ve ölçüleri ayaklar altına alan bir düşmanlık düzeni bulunmaktadır. Bizlerin yokluğu üzerinden kendini var edebilen bu canavarlaşmış düşman karşısında tutunabilecek, direnebilecek zafere ulaşabilecek yegane kesim gençliktir. Tarihte direnenler, zafer kazananlar hep bu kesimden çıkmıştır. Yaşama dair ümit gençliktedir” ifadeleri yer aldı.
 
ÖZEL SAVAŞ POLİTİKALARI
 
Kürdistan’da gençlik kimliğiyle acımasızca oynandığı kaydedilen açıklamada, “Potansiyelinden ve ruhundan bu denli korkulan Kürt gençliği bilinçli bir şekilde tasarlanmış ve planlanmış bir bataklığa sürüklenmektedir. Alkol, uyuşturucu, fuhuş, her genci düşürmek adına kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. Bilinçli ve kontrollü bir şekilde yayılan, dağıtılan ve pazarlanan bu pislikler gençliğin zihnini belleğini ve hareketini köreltmekte ve zombileştirmektedir. Her eve, her sokağa, her mahalleye devlet eliyle ve planlı olarak sokularak gençlik kimliğini yozlaştırmak ahlaksızlaştırmak ve geleceksizleştirmek amaçlanmaktadır. Bütün bu yöntemin kavramsal çerçevesi özel savaştır. Özel savaş, savaşın özelleştirilmesi her bireye tek tek indirgenmesidir” diye belirtildi.
 
ÖRGÜTLÜ MÜCADELE
 
“Devraldığımız bayrağı daha yükseğe daha ileriye taşıma kararlılığındayız” denilen metin şöyle devam etti: “Bizler Kemal, Şerzan, Aydın ve Kenan’ın yoldaşlarıyız. Her üniversitede her kampüste her fakültede dilimizi, kültürümüzü, değerlerimizi ve ahlakımızı savunacak ve yaşatacağız. Yurtsever öğrenci gençliği olarak Türkiye ve Kürdistan’da tek bir çatı altında ve büyük bir ruh ile örgütleniyor ve güçleniyoruz. Türkiye ve Kürdistan’ın her yerinde yurtsever gençler olarak fikir söz ve eylem üretiyor, harekete geçiyoruz. Demokratik Öğrenci Meclisi çatısı altında gerçekleştirdiğimiz 1. Olağan Çalıştayımız bu anlamda tarihi bir yerde ve niteliktedir. Bizler burada ‘Öncüleşen gençlikle, özgürleşen topluma’ şiarımızı eyleme ve üretime dökme kararlılığındayız.”
 
GENÇLİĞE ÖZEL YÖNELİM
 
Ardında söz alan HDP Milletvekili Tayip Temel de, Kürdistan’ın 4 parçası ve Türkiye’de faşizmle ayakta kalmaya çalışan bir iktidarla karşı karşıya olduklarını söyledi. Faşist sistemlerin kendilerine düşman yaratmadan varlıklarını sürdüremediklerini vurgulayan Temel, “Mutlaka içte ve dışta savaş politikalarla faşist duygulara hitap edecek düşmanlaştırıcı politika geliştirmek zorundalar. Esas olarak faşist iktidarların en önemli özelliklerinden biride korktukları kimlikleri sürekli kimliksizleştirerek teslim almak istemeleri. Kadın ve gençliğe yönelik politikaların temelinde kendileri karşısında direniş örgütleyecek yegane kimlik olarak görmeleri yatıyor. Bu dönemin koşullarında gençliğe yönelim daha çok uyuşturucuyla öz kimliğinden koparma, ajanlaştırma ile örgütlü zeminlerde mücadele etmenin koşullarını ortadan kaldırma ve açlıkla oluyor” dedi.
 
‘REJİMİ GENÇLİK YENECEK’
 
Bu nedenlerden kaynaklı gençliğin kendi örgütünü kurarak öncülük etmesi gerektiğine işaret eden Temel, bu yolla siyasetin yenilenerek gelişeceğini belirtti. Kürt özgürlük hareketinin de özü itibariyle gençlik hareketi olduğunu söyleyen Temel, “Gençlik devrimci dinamiğin esas öncüsü, motor gücüdür. Rejim gençlik adına her gelişmeye yozlaştırarak yörüngesinden çıkarmak istiyor. Ya da gözaltı, tutuklama gibi baskı unsurları ile bir yönelim geliştiriyor. Seçim sürecinde belki de bu rejimin yüz yıllık hayalini boşa düşürecek olan gençliktir. İlk kez oy kullanacak milyonlarca genç var. Genlik örgütlenerek rejimin yenilgiye uğratılmasını sağlayacak” diye belirtti.  
 
BİRLEŞİK MÜCADELE
 
Gençliğin birleşik mücadele vermesinin önemine de değinen Temel, “Bu iktidarın Türkiye’yi savaşa sürükleyerek Kürt halkının kazanımlarına saldırmasını, ırkçılığı güçlendirmesini engelleyecek tek güç gençliktir. Gençlik birleşik mücadele zeminini mutlaka genişletmelidir. Milyonlarca genç bir araya geldiğinde bunun karşısında hiçbir güç duramaz. Bunun için savaşa, sömürüye, ırkçılığa karşı birleşik mücadeleyle cevap verelim” diye konuştu.
 
KADİR ÇAT SAHNE ALDI
 
Konuşmaların ardından hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı. Ardından delegeler, gençlik mücadelesine dair konuşmalar yaptı. 
 
Çalıştay, sanatçı Kadir Çat’ın sahne almasıyla devam ediyor.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.