en iyi rulet siteleri
ODTÜ’lülerden YÖK’e: Üniversiteleri özgürleştireceğiz
  • Rojev
  • Güncel
  • ODTÜ’lülerden YÖK’e: Üniversiteleri özgürleştireceğiz

ODTÜ’lülerden YÖK’e: Üniversiteleri özgürleştireceğiz

ODTÜ’de YÖK'ü protesto eden öğrenciler, “Üniversiteler bizimdir bizim olanı alacağız. Üniversiteleri özgürleştireceğiz” dedi.

ABONE OL
Kasım 7, 2022 16:30
ODTÜ’lülerden YÖK’e: Üniversiteleri özgürleştireceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA- ODTÜ’de YÖK’ü protesto eden öğrenciler, “Üniversiteler bizimdir bizim olanı alacağız. Üniversiteleri özgürleştireceğiz” dedi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri 12 Eylül darbesi sonrasında kurulan Yükseköğretim Kurulu’nu (YÖK) 41’nci yılında protesto etmek amacıyla ODTÜ’de bir basın açıklaması düzenlediler. Açıklamanın öncesinde ODTÜ A4 kapısına polis barikatı kurulurken pek çok çevik kuvvet ekibi de alana sevk edildi. Bunun yanı sıra ODTÜ dışında da özel güvenlik ekipleri nöbet tuttu.

Öğrenciler ilk olarak yurtlar bölgesinde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından basın açıklamasını yapmak üzere A4 kapısına ilerleyen öğrenciler polis saldırısına maruz kaldı. Açıklamada “YÖK’e, Kayyuma, Genelgeye Nakka (Hayır), Üniversite Özgürlük İçin Ayakta” pankartı asılırken, “YÖK, polis, medya, bu abluka dağıtılacak”, “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

‘YÖK’E HAYIR DEMEK İÇİN BURADAYIZ’

YÖK’ün üniversitelerdeki devrimci hareketlerin büyümesinin önüne geçmek ve akademik üretimi kısıtlamak amacıyla kurulduğunu hatırlatan ODTÜ öğrencileri “Öğrencilerin gündelik sorunlarının ve taleplerinin etrafında örgütlenmesine mani olmak, kampüslerde bilim, sanat, spor vb. alanlarda üretim yapabileceği kulüp ve toplulukların faaliyetlerini kısıtlayarak öğrencilerin yan yana gelmesini engellemek için kurulan; devletin üniversitelerde baskı ve denetim mekanizması olarak karşımıza çıkan YÖK’e dün olduğu gibi bugün de hayır demek için buradayız” diye konuştu.

‘SALDIRILARA KARŞI CEVABIMIZ DİRENİŞ’

Devletin tek baskı mekanizmasının YÖK olmadığını belirten öğrenciler devletin birçok yöntemle saldırılarda bulunduğunu söyledi. Kayyum rektörler ve kampüsü kuşatan polislerle ve yayınlanan genelgelerin bu saldırı kapsamında olduğunun belirtildiği açıklamalarda şu ifadelere yer verildi: “Evet devlet ne zaman hakkını arayan, talebini dillendiren bir öğrenci görse hunharca saldırmaktır. Biz öğrencilerin bu saldırılara karşı verdiği cevap ise hep direniş olmuştur ve olacaktır.”

‘ÜNİVERSİTELERİ ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ’

YÖK’ün kuruluşunun 41’inci yılında “Üniversiteler bizimdir” diyen öğrenciler şöyle devam etti: “Kampüslerimizi ne atanmışlara ne sermayedarlara bırakacağız. Barınma, beslenme ve ulaşım hakkımız için mücadeleye devam edeceğiz. Akademik, bilimsel, sanatsal, sportif, kültürel vb. aktivitelerimizi kısıtlamalar ve yasaklamalar olmaksızın gerçekleştireceğiz. Kampüslerde tacize ve şiddete geçit vermeyeceğiz. Kayyumları göndereceğiz! YÖK’ü kapatacağız! Üniversitelerde söz, yetki, karar üniversite bileşenlerine ait olana dek direneceğiz! Üniversiteler bizimdir bizim olanı alacağız. Üniversiteleri özgürleştireceğiz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.