en iyi rulet siteleri
ODTÜ’de gözaltı operasyonlarına tepki

ODTÜ’de gözaltı operasyonlarına tepki

Öğrenci örgütleri ve ODTÜ'lü öğrenciler, Amed, Ankara ve İstanbul merkezli gözaltı operasyonlarına tepki göstererek, "mücadele" mesajı verdi.

ABONE OL
Mayıs 2, 2023 11:38
ODTÜ’de gözaltı operasyonlarına tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ANKARA – Öğrenci örgütleri ve ODTÜ’lü öğrenciler, Amed, Ankara ve İstanbul merkezli gözaltı operasyonlarına tepki göstererek, “mücadele” mesajı verdi. 
 
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri ve gençlik örgütleri, seçime sayılı günler kala Amed, Ankara ve İstanbul merkezli gerçekleştirilen gözaltı operasyonlarına dair üniversite kampüsünde açıklama yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Murat Çepni, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Ankara milletvekil adayı Metin Kılınç da açıklamaya katıldı. 
 
Eylemde konuşan ODTÜ öğrencisi Dilara Canlı, Kürt gazeteciler, siyasetçiler, avukatlar, sendikacılar ve sanatçıların aralarında olduğu 100’den fazla kişinin geçtiğimiz günlerde gözaltına alındığını hatırlattı. Ardından Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na (SGDF), Birleşik İşçi Hareketi ile Etkin Haber Ajansı’na (ETHA) yönelik gözaltı operasyonları yaşandığına dikkati çeken Canlı, “İktidar, baş eğdiremediklerini polis ve yargı marifetiyle etkisiz kılmaya çalışmaktadır. Ama çabaları nafiledir. Siyasi bir kırım niteliğinde olan bu operasyonlar, AKP-MHP iktidarının artık gidici olduklarını anlamalarının ardından halkın ve muhalefetin iradesini kırmak için çaresiz bir son çırpınış içinde olduğunun kanıtı niteliğindedir. Kendi güdümündeki medya ve yargı aparatlarından olmayan özgür gazeteci ve hukukçulara yaptığı bu saldırılar da suçlarının ortaya çıkarılıp yargılanacak olma korkusuna kapıldıklarının göstergesidir” diye konuştu.
 
MÜCADELE MESAJI
 
Operasyonların yıllardır amacına ulaşmadığına ifade eden Canlı, şunları söyledi: “Bastırmaya çalıştıkları bu mücadele Kürt halkının, kadınların, LGBTİ+’ların, emekçilerin ve tüm ezilen kesimlerin mücadelesidir. Ezilenler, mücadelenin sadece sandıkta iradesine sahip çıkarak değil, sokaklarda, fabrikalarda ve kampüslerde direnilerek verildiğinin farkındalığı içindedir ve bu farkındalıkla mücadelesine devam edecektir.” 
 
Gözaltına alınanlardan SGDF üyesi Merve Kavalı’nın ODTÜ öğrencisi olduğunu aktaran Canlı, “12 mart günü ise yine ODTÜ öğrencisi olan SGDF’li Senem Pektaş bir baskınla gözaltına alınmıştı ve uzun süredir tutuklu bulunmaktadır. Biz de sıra arkadaşları olarak onları yalnız bırakmayacak, içerde ya dışarda onlarla birlikte mücadelemize devam edeceğiz” dedi.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.