en iyi rulet siteleri
Öcalan: İkinci yüzyılda Kürt sorunu aynı anlayışla çözülmez
  • Rojev
  • Politika
  • Öcalan: İkinci yüzyılda Kürt sorunu aynı anlayışla çözülmez

Öcalan: İkinci yüzyılda Kürt sorunu aynı anlayışla çözülmez

HDP Riha Milletvekili Ömer Öcalan, ikinci yüzyılda Kürt sorununun asimilasyon ve inkar ile çözülemeyeceğinin belirterek, “Bu anlayıştan vazgeçin” diye seslendi.

ABONE OL
Aralık 15, 2022 19:00
Öcalan: İkinci yüzyılda Kürt sorunu aynı anlayışla çözülmez
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – HDP Riha Milletvekili Ömer Öcalan, ikinci yüzyılda Kürt sorununun asimilasyon ve inkar ile çözülemeyeceğinin belirterek, “Bu anlayıştan vazgeçin” diye seslendi. 

Meclis Genel Kurulu’nda, 2023 Merkezi Bütçe Kanun Teklifi üzerine görüşmeler devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Riha Milletvekili Ömer Öcalan, 2021 Merkezi Bütçe Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin 4’ncü maddesi üzerine söz aldı. 

‘DEMOKRATİK ULUS PARADİGMASI’

2023 bütçesinin yoksula, fakire, işçiye,emekçiye alan açması gerektiğinin altını çizen Öcalan, 468 milyar liranın savaşa ayrıldığına dikkat çekti. Öcalan, “Biz tabiki Cumhuriyetin ikinci yüzyılında yeni bir yaşam, yeni bir inşadan vazgeçmeyeceğiz. Demokrasi mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz. Hamasi sloganlar, bizi yolumuzdan döndüremez. Türkiye yüzyılda çok şey kaybetti, derin yaralar açtı. Bu geçen yüzyıldan Türkiye’nin çıkarılması gereken dersler vardır. Eğer bu dersleri çıkarıp önümüze bakarsak, yeni bir yaşamı ve Türkiye’yi, hakları gasp edilen yaklaşımları bu Anayasa’da barındırırız. İkinci yüzyılda da birinci yüzyıl gibi inkar ve asimilasyonu esas alırsanız, bu yüzyılda insanlara aynı acıları yaşatırız. Tekçi ulus devlet anlayışından vazgeçip, demokratik ulus paradigması ile hareket ederseniz, farklılıkları bir zenginlik olarak görürseniz yeni bir şeyi inşa edersiniz. Birinci yüzyılda olduğu gibi ikinci yüzyılda tekerrür etmek için elinizden geleni yapıyorsunuz” dedi. 

‘DAİŞ İLE KOMŞULUĞA RAZI OLDUNUZ’

2014 yılında Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim’in Türkiye’ye ziyaretini hatırlatan Öcalan, “Rojava ile ilgili fikir alışverişi yapıyor. Ben bu görüşmeleri savunanlardanım. En büyük güç diplomasi, diyalog ve bu zemini oluşturmaktır. 2014 görüşmesinden sonra MGK’da nasıl kararlar alındı? Bu ülke nasıl bir savaş çemberinin içine alındı? Bunu siz daha iyi bilirsiniz. O dönem yapılan görüşmeler, Rojava’nın inşası, olumlu yaklaşsaydınız, Esad’ı devirelim anlayışı üzerinden, cihatçı anlayışla Kürtleri aynı kotayı koymasaydınız, çok farklı olacaktı. İkinci yüzyılı inşa edemeyeceksiniz, çünkü iddianız yok. Birinci yüzyılı inşa edenler etti zaten. Yeni yüzyıl vizyonuz sıkıntılı bir vizyon. Vizyona bu bütçede 468 milyar lira savaş bütçesi oluşturdunuz, 50 milyon insanın ekonomisini nasıl yok sayarsınız. PYD ile yaptığınız görüşmelere sahip çıkmıyorsunuz, bir ‘terör örgütü’ olarak görüyor ve HDP’yi de bu noktaya çekmeye çalışıyorsunuz. 7 yıl önce de değişen bir şey yoktu, Kürtler Rojava’da DAİŞ’e karşı savaştı. Siz DAİŞ’in sizlerle komşu olmasını Kürtlere tercih ettiniz. DAİŞ ile komşuluğa razı oldunuz” diye belirtti.

‘İRAN İDAM EDİYOR SİZ CEZAEVİNE ATIYORSUNUZ’

Bu savaşın kör bir savaş olduğunu belirten Öcalan, şöyle devam etti: “Birileri hamasat üreterek sizin rızkınızı bu savaşa üretiyor. Nurettin Canikli burada söyledi. Acaba bir uçağın kalkması, bomba atması, insanları öldürmesi kaç bin insanın ekonomisine katkı sunacak. Savaşı ekonomi ile lişkilendirmeliyiz. Gerilim siyaseti, ötekileştiren, inkar ve asimilasyon siyaseti sofranıza ekmeği azaltıyor. Bir taraftan ocakları söndürüyor. Kürt meselesi aynı zamanda global sorun haline geldi. Saddam Hüseyin Irak’ta 1980’lerden 1989’lara kadar 180 bin Kürt insanın öldürdü, Halepçe’de katliam yaptı. İran’da görüyorsunuz, kadınlar öncülüğünde bir hak arayışı var. 3 aydır olaylar devam ediyor, 460’ın insanın üstünde sivil öldürüldü. İran şimdi eylemlere demokratik hak talebinde olanları idam ediyor. İran rejimi idam ediyor. Siz ne yapıyorsunuz? Sizde insanları tutuklayarak, 30 yıl ceza veriyorsunuz. Bu sorun çözülüyor mu? Ölümle savaşla çatışmayla sorun çözülüyor mu? Düşmanlık daha fazla artıyor. Bir aileden yapılan kayıp karşısında aileyi karşınıza alıyorsunuz.” 

‘ÖNCEKİ ANLAYIŞTAN VAZGEÇİN’

Kürt sorununun bu şekilde çözülmeyeceğinin altını çizen Öcalan, bu sorunlara karşı HDP’nin Demokratik Cumhuriyeti esas alan bir yaklaşımı olduğunu kaydetti. Öcalan, “Bu ülkenin artık demokratikleşmesi gerekiyor. Öyle geride kalan yüzyıl önceki anlayıştan vazgeçmeniz gerekiyor. Türkçü anlayışlarla bastırarak olmaz, Avrupa’da sınırlar ortadan kalktı. Bu işlerin böyle çözülmeyeceğini bilmeniz lazım. Biz mücadelemiz yürüteceği, önümüzde bir seçim süreci vardır, halkımızın en doğru tercihi yapacağınız biliyoruz. Demokratik siyasette ısrar partisine sahip çıkmaya çalışacağız” şeklinde konuştu. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.