en iyi rulet siteleri
Newroz’da Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykıracaklar
  • Rojev
  • Kadın
  • Newroz’da Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykıracaklar

Newroz’da Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykıracaklar

8 Mart'ta açığa çıkan isyanı, Newroz alanına taşıyacaklarını belirten siyasetçiler, Newroz'da açığa çıkacak mesajların başında, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanmasının geldiğini belirtti.

ABONE OL
Mart 18, 2023 06:33
Newroz’da Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykıracaklar
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – 8 Mart’ta açığa çıkan isyanı, Newroz alanına taşıyacaklarını belirten siyasetçiler, Newroz’da açığa çıkacak mesajların başında, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanmasının geldiğini belirtti.  
 
İstanbul’da, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde, “Her der Newroz, her dem azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilecek 2023 Newrozu, 19 Mart Pazar günü Fatih ilçesinde bulunan Yenikapı Meydanı’nda halkları buluşturacak. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde “Hükümet istifa”, “Jin, jiyan azadî” sloganlarıyla İstanbul sokaklarında isyanlarını dile getiren kadınlar, bu isyanı Newroz alanına taşımaya hazırlanıyor. 
 
ÖN SAFLARDA KADINLAR OLACAK
 
HDP İstanbul İl Kooordinasyonu’ndan Türkan Kocadağ, İstanbul Newrozu’na kadınların öncülük edeceğini belirtti. Kocadağ, “Kadınlar olarak tüm taleplerimizi, isyanımızı, özlemimizi ve öfkemiz omuz omuza vererek haykıracağız. Bizim için artık özgürlük vazgeçilmez bir şey. Kendi irademizle özgürlüğü kazanacağız. Biz kadınlar bu ülkede özgür ve eşit yaşamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.  
 
Kocadağ, kadınların Newroz alanında haykıracağı taleplerden birinin de İmralı Cezaevi’nde 24 yıldır ağır tecrit altında tutulan ve son 2 yıldır kendisinden haber alınmayan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü olacağını söyledi. “Bu Newroz’da da en büyük talebimiz Sayın Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması olacak” diyen Kocadağ, “Bu ülkede kaosun son bulması için Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması gerekir. Bu Newroz’da başta kadınlar olmak üzere tüm halkımızı Öcalan’ın özgürlüğünü haykırmaya çağırıyoruz” ifadelerinde bulundu. 
 
İSYAN ATEŞİ 
 
HDP İstanbul Kadın Meclisi üyesi Adalet Üklü, Newroz’un anlam ve önemine işaret ederek özgürlük ateşinin yanmaya devam edeceğini belirtti. Üklü, “Bu yıl Newroz her açıdan çok önemli. Hem büyük bir depremin ardında binlerce insanın yaşamını yitirmesi, devletin halkı kendi kaderine terk etmesinin halkta yarattığı öfke ve isyan var. Hem de seçim dönemine denk gelmesi bakımından bu Newroz’u ülkemizde birçok şeyi yeniden kurma sürecinin bir başlangıcı anlamına geliyor. Biz yeni bir yaşama inşa sürecini başlatıyoruz. Tüm halklarımızı Newroz alanında isyan ateşi etrafından toplanmaya, isyan ateşini yakmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu. 
 
Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İstanbul İl Eşsözcüsü Beser Çelik, “Tek adam rejimine karşı 8 Mart’ta damgasını vuran, değişimi simgeleyen, kadın gücünü aynı şekilde ve aynı güçle Newroz alanlarına oradan da seçime taşıyacağız. Tüm halkımızı direniş ruhuyla Newroz alanlarına çağırıyoruz” dedi. 
 
‘NEWROZ ÖNEMLİ BİR AŞAMA OLACAK’
 
Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) İstanbul İl Sözcüsü Nilay Kuş, 2023 Newroz ateşinin emeğin ve özgürlüğün ülkesini kurma şiarıyla yakılacağını dile getirerek, “Türkiye’deki bütün halkları alanları doldurmaya davet ediyoruz. Seçim sürecine girdiğimiz bu süreç, aynı zamanda halkların geleceğini belirleyen çok önemli bir aşama olacak” diye belirtti. 
 
Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcugül Çubuk ise, başta kadınlar ve gençler olmak üzere halklara çağrı yaparak, şöyle konuştu: “Newroz’lar, Türkiye ve Kurdistan’da her zaman mücadeleyle geçiyor. Bu Newroz, ölüler üzerinden rant siyasetinin yapılmasına karşı isyanımızı haykıracağız. Hem Kürt halkının özgürlüğü, hem de kadınların ve işçi sınıflarının kurtuluş mücadelesinin daha çok pekiştiği bir yıl olacak. Newroz’dan 1 Mayıs’a giderken, bize ‘ya seçim ya sıtma’ diyenlere üçüncü bir mücadele şıkkının olduğunu söyleyeceğimiz bir Newroz olacak. Newroz’un bu yılki en önemli özelliği ‘bize dayattığınız seçeneklere değil, kendi kuracağımız yaşama inanıyoruz’ mesajları olacak.” 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.