en iyi rulet siteleri
Nefes almakta zorlanan tutuklu günde bir saat uyuyabiliyor
  • Rojev
  • Güncel
  • Nefes almakta zorlanan tutuklu günde bir saat uyuyabiliyor

Nefes almakta zorlanan tutuklu günde bir saat uyuyabiliyor

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, ağır hasta tutuklu Fatma Tokmak’ın günde sadece bir saat uyuyabildiğini, tutuklu Mücella Yapıcı’nın ise maruz kaldığı ihlaller nedeniyle hastaneye gitmeme kararı aldığını aktardı.

ABONE OL
Haziran 11, 2023 09:00
Nefes almakta zorlanan tutuklu günde bir saat uyuyabiliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
İSTANBUL – İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, ağır hasta tutuklu Fatma Tokmak’ın günde sadece bir saat uyuyabildiğini, tutuklu Mücella Yapıcı’nın ise maruz kaldığı ihlaller nedeniyle hastaneye gitmeme kararı aldığını aktardı. 
 
Cezaevlerinde baskı ve işkenceye varan uygulamalar devam ederken, yaşanan hak ihlallerinin başında ise sağlığa erişim hakkının engellenmesi geliyor. 8 Haziran’nda Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ni ziyaret eden İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, cezaevindeki hasta tutukluların durumu ve uygulamalara dair konuştu. 
 
Yaklaşık 22 yıldır cezaevinde tutulan ve ileri derecede kalp kapakçığı rahatsızlığı, bronşit ile astım hastalıkları olan ağır hasta tutuklu Fatma Tokmak’ı ziyaret eden Keskin, müvekkili Tokmak’ın işlemediği bir suç yüzünden cezaevinde olduğunu belirtti. Tokmak’ın yargılandığı zaman Türkçe bilmediğini ve bir ifadeye zorla imza attırılarak soruşturma açıldığına dikkat çeken Keskin, “Buna bağlı olarak dava açıldı. Küçücük çocuğu ile birlikte sorgulama esnasında birçok işkenceye maruz kaldı” diye belirtti. 
 
GÜNDE BİR SAAT UYUYABİLİYOR 
 
Adli Tıp Kurumu’nun (ATK), Tokmak’ın ağır hasta tutuklu olmasına rağmen hakkında verdiği “cezaevinde kalabilir” raporunu hatırlatan Keskin, “ATK’nin, siyasi tutuklulara ilişkin raporları hep böyle oluyor. Oysaki Fatma Tokmak’ın cezaevinde kalamayacağına dair İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) raporu var.  Savcılığa bunu da sunduk ancak maalesef ki bu talebimiz bugüne kadar kabul edilmedi. Adalet Bakanlığı’na aynı şekilde defalarca başvurmamıza rağmen talebimiz hep reddedildi” dedi.
 
Tokmak’ın sağlık durumunun her geçen gün kritikleştiğini gözlemlediklerini belirten Keskin, rahatsızlıkları nedeniyle Tokmak’ın günde sadece bir saat uyuyabildiğine dikkat çekti. Keskin, artık nefes alamayan Tokmak ile doktorunun ilgilenmediğini ve kötü muamelede bulunduğunu dile getirdi. 
  
HASTANEYE GİTMEME KARARI ALDI 
 
Aynı gün Gezi Davası’ndan tutuklu bulunan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu üyesi Mücella Yapıcı’yı da ziyaret eden Keskin, Yapıcı’nın maruz kaldığı hak ihlallerini de aktardı. Yapıcı’nın hastaneye götürülürken kollarının sıkı bir şekilde kelepçelendiğini ve buna bağlı olarak kollarında morlukların oluştuğunu belirten Keskin, Yapıcı’nın hastaneye her götürüldüğünde işkenceye maruz kaldığını dile getirdi. Keskin, şöyle devam etti: “Mücella Yapıcı, bundan dolayı artık hastaneye gitmeme kararı aldı. Bu insanların dışarıdaki insanlardan daha güçlü olduğuna bir kez daha şahit olduk. Siyasi tespitleri bunun bir göstergesiydi. Gezi tutukluları çok büyük bir haksızlık sonucunda ve hukukun bir intikam aracı olarak kullanılmasından dolayı içerdeler. Mücella Yapıcı bugün bir kez daha dile getirdi. 2015’te aldıkları cezadan beraat ettiklerini fakat yine aynı nedenden dolayı kendilerine ikinci kez dava açıldığını ve ceza aldıklarını söyledi.”
 
FATMA TOKMAK KİMDİR?
 
Kocaeli’nde 1996 yılında 2 buçuk yaşındaki oğlu Azad ile birlikte gözaltına alınan Fatma Tokmak, çıkarıldığı Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) tarafından “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Cezaevine girmeden önce herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan Tokmak, cezaevinde yıllar içerisinde gördüğü işkence ve koşullardan kaynaklı kalp kapakçığı rahatsızlığının yanı sıra bronşit ve astım hastalıklarına yakalandı. Düzenli olarak tedavi görmesi ve ilaç alması gereken Tokmak, 2006 yılında sağlık sorunları nedeniyle “yurt dışı yasağı” konularak tahliye edildi. Ancak cezasının Yargıtay tarafından onanması üzere 2010 yılında tekrar tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne konuldu.
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.