Marmaris imar planı: Kamu yararına uygun değil
  • Rojev
  • Ekoloji
  • Marmaris imar planı: Kamu yararına uygun değil

Marmaris imar planı: Kamu yararına uygun değil

Marmaris'te imar planlarına karşı açılan davanın bilirkişi raporunda, bölgenin sit alanı ve korunacak alan olarak tescillediğine vurgu yapılarak, imar değişikliğinin kamu yararına uygun olmadığı belirtildi.

ABONE OL
Ocak 19, 2023 13:00
Marmaris imar planı: Kamu yararına uygun değil
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MUĞLA – Marmaris’te imar planlarına karşı açılan davanın bilirkişi raporunda, bölgenin sit alanı ve korunacak alan olarak tescillediğine vurgu yapılarak, imar değişikliğinin kamu yararına uygun olmadığı belirtildi. 
 
Muğla Çevre ve Kültür Derneği, Marmaris’te Datça-Bozburun Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde yer alan 2’nci derece “Doğal Sit Alanı” içindeki 142 numaralı parselin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından imar planının değiştirilmesine karşı dava açtı. Derneğin, Muğla 2’nci İdare Mahkemesi’nde açtığı dava süreci devam ederken, konuya dair bilirkişi raporunu açıkladı. 
 
SİT ALANI
 
İmar değişikliği yapılan bölgenin tamamının “Önemli Doğa Alanı ve Özel Çevre Koruma Alanı” statüsünde ve “tarım alanı” olduğuna vurgu yapılan raporda, bölgenin 2’nci derece Doğal Sit Alanı statüsü içinde olmakla birlikte, Marjinal Tarım Alanı olarak planlı alanda yer aldığı, bu alanın tamamının imar değişikliğiyle yapılmak istenen tesislerin “Planların Kademeliği Birlikteliği İlkesi” açısından uygun olmadığına yer verildi. 
 
KORUMA ALTINA ALINAN HAYVANLAR BULUNUYOR 
 
Bakanlığın imar değişikliğinde, bölgedeki yaşlı nüfusa dair bilgiler ve böyle bir ihtiyacın nedeninin açıklanmadığının belirtildiği raporda, değişliğin planlama esasları-şehircilik ilkeleri açısından uygun ve tutarlı olmadığı aktarıldı. Raporda, bölgede yapılan bilirkişi incelemesi sırasında kesin koruma altına alınmış 11 tür sürüngen, 5 tür memeli hayvan ve 10 tür kuşun bulunduğu vurgulandı. 
 
‘KAMU YARARI İLKESİNE UYGUN DEĞİL’ 
 
Raporda, sosyal donatı alanlarının 2’inci Derece Doğal Sit Alanı statüsündeki kentsel yerleşmelerden uzak, kırsal bir bölgede hangi nüfus verisine göre hizmet sunacağının belirsiz olduğu, doğal kaynakların koruma-kullanma dengesi gereğince sürdürülebilir kullanımı gerekliliği esas olmak üzere gerek kentsel nüfusun gereksinimlerin karşılanmasına katkısı yönünden kamu yararı ilkesine uygun-tutarlı olmadığı değerlendirildi. 
 
Raporda, ayrıca imar değişikliğiyle beraber bölgeye yapılmak istenen yapıların, plan yapım gerekçesi, bölge şartları, beldenin gereksinimlerine uygunluk, bölgenin doğal şartlarına uygunluk bakımlarından da uygun ve tutarlı olmadığı değerlendirmesi yapıldı.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.