en iyi rulet siteleri
Muhtar ‘kurt’ gerekçesiyle binlerce ağaç kesti, müdürlük seyretti!
  • Rojev
  • Ekoloji
  • Muhtar ‘kurt’ gerekçesiyle binlerce ağaç kesti, müdürlük seyretti!

Muhtar ‘kurt’ gerekçesiyle binlerce ağaç kesti, müdürlük seyretti!

Gercüş'e bağlı Gundik köyü muhtarının "kurtlar hayvanları öldürüyor" açıklamasının ardından binlerce ağaç kesildi. Orman Müdürlüğü, ağaç kesimine müdahale edemediklerini iddia etti.

ABONE OL
Eylül 21, 2022 07:37
Muhtar ‘kurt’ gerekçesiyle binlerce ağaç kesti, müdürlük seyretti!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
BATMAN – Gercüş’e bağlı Gundik köyü muhtarının “kurtlar hayvanları öldürüyor” açıklamasının ardından binlerce ağaç kesildi. Orman Müdürlüğü, ağaç kesimine müdahale edemediklerini iddia etti. 
 
Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Gundik köyünün Muhtarı Mirze Yılmaz, 12 Temmuz’da yerel bir siteye verdiği demeçte, köy çevresindeki ağaçlar içinde saklanan kurtların yılda 200 küçükbaş hayvanı öldürdüğünü ve bu nedenle ağaçların kesilmesi kararı aldıklarını açıklamıştı. Ancak konuya dair görüştüğümüz bir köylü, muhtarın açıkladığı gerekçenin ağaç kesimine bahane yapıldığını, muhtarın kesilmesini planladığı ağaçlar için bir şirketle milyonlarca TL karşılığında anlaştığını iddia etmişti. (http://mezopotamyaajansi35.com/EKOLOJI/content/view/177655?page=9)
 
BİNLERCE AĞAÇ KESİLDİ
 
Muhtar Yılmaz’ın açıklamasının ardından bölgede orman kıyımı başladı. Mezopotamya Ajansı (MA), bölgede yaşanan orman kıyımını görüntüledi. Bölgede kesilen binlerce ağaç bir alanda üst üste toplatıldı. Bazı ağaçlar ise kömüre dönüştürüldü. Ağaç kıyımına dair görüştüğümüz köylüler, köy muhtarının birçok aileyi ikna ettiğini ve Bingöl’den gelen bir şirket üzerinden ağaçları kestiğini aktardı. Köylüler, kesilen ağaçların önümüzdeki günlerde taşınacağı bilgisini paylaştı. 
 
‘MÜDAHALE EDEMİYORUZ’
 
Yaşanan ağaç kıyımına dair görüştüğümüz Batman Orman İl Müdürlüğü yetkilileri, ağaçların kesildiği alanların tapulu arazi olduğunu ve bu nedenle müdahale edemediklerini iddia etti.  
 
‘TALAN DURDURULMALI’
 
Ağaç kıyımına tepki gösteren ekolojist Rıdvan Ayhan ise, kesimin hala devam ettiğini aktardı. Ayhan, “Bu bölge Batman’nın oksijen deposudur. Burada yaşayan canlıların yaşamını yok eden talanın durdurulması aciliyet arz ediyor. Burası devasa orman alanıdır. Amaçları bu devasa alanı yok etmek ve dağı çıplak bırakmak. Kesime, ağaçlarda saklanan kurtlar gerekçe gösteriliyor. Bu ağaçlar şahsiyetlerin değil, insanlığın. Kurt yalanı ile yaratmak istenen tahribata izin vermeyeceğiz” diye konuştu. 
 
DEVLET GÖZETİMİNDE KESİM
 
Kesilen bazı ağaçların kamyonlarla taşındığını ve bazılarının kömüre dönüştürüldüğünü söyleyen Ayhan, tüm yaşananların devlet gözetiminde gerçekleştirildiğini ifade etti. İktidarın Cudi’den Kaz Dağları’na kadar “talan politikası” yürüttüğünü ifade eden Ayhan, “Bunu ticarete dönüştürmüşler. Cudi’de ağaç bırakmadıkları için şimdi buraya göz dikmişler. Cudi’yi talan edenler şimdi de bu bölgeyi talan etmek istiyor. Halk olarak bu yıkıma karşı durmamız lazım. Hem canlı yaşamı hem de oksijenimiz tehlike altında” uyarısında bulundu. 
 
MA / Fethi Balaman
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.