DOLAR 18,6609 0.06%
EURO 19,5920 0.39%
ALTIN 1.066,140,47
BITCOIN 314194-0,85%
Diyarbakır
10°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Meryem Sevim’in kayıplara karışan faili emniyetin itirafçısı çıktı!
  • Rojev
  • Kadın
  • Meryem Sevim’in kayıplara karışan faili emniyetin itirafçısı çıktı!

Meryem Sevim’in kayıplara karışan faili emniyetin itirafçısı çıktı!

Amed’de Meryem Sevim’i katleden Musa Sevim’in 6 gündür yakalanmamasına tepki gösteren aile bireyleri, can güvenliklerinin olmadığını söyledi. Ailenin avukatı Asya Cemre Işık, failin emniyet tarafından kullanılan bir itirafçı olduğu bilgisini aldıklarını belirtti.

ABONE OL
Kasım 18, 2022 09:33
Meryem Sevim’in kayıplara karışan faili emniyetin itirafçısı çıktı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AMED – Amed’de Meryem Sevim’i katleden Musa Sevim’in 6 gündür yakalanmamasına tepki gösteren aile bireyleri, can güvenliklerinin olmadığını söyledi. Ailenin avukatı Asya Cemre Işık, failin emniyet tarafından kullanılan bir itirafçı olduğu bilgisini aldıklarını belirtti. 
 
Amed’in Peyas (Kayapınar) ilçesinde, 12 Kasım Cumartesi gecesi bir kafede ateşli silahla yaralanan ve ardından yaşamını yitiren Meryem Sevim’i (21) katleden Musa Sevim (24), cinayetin ardından kayıplara karıştı. Savcının soruşturmaya dair gizlilik kararı getirmesi, cinayetin üzerinden 6 gün geçmesine rağmen olayla bağlantılı olduğu düşünülen 2 kişi tutuklanırken, failin hala yakalanmamasına tepki gösterildi. Sevim’in kardeşi Rozerin Sevim ve ablası Hülya Kurmuş, olayın bir an önce aydınlatılmasını istedi.  
 
‘YETKİLİLER SESİMİZİ DUYMUYOR’
 
Failin elini kolunu sallaya sallaya dışarıda dolaştığına dikkati çeken Rozerin Sevim, olay günü yaşananları Meryem’in kafede birlikte oturduğu bir arkadaşının anlatımıyla şöyle özetledi: “Kız kardeşim kafede arkadaşlarıyla birlikte oturuyor. Musa Sevim, kız kardeşimin oturduğu kafeye gelerek, silahı çıkarıp ‘benimle evleneceksin’ diyor. Kız kardeşim de ‘ölsem seninle evlenmem’ diyerek direniyor. Daha sonra vücudun farklı bölgelerine silah sıkıyor. Kardeşim daha önce durumu arkadaşlarına anlatmış ancak bizim haberimiz yoktu. Olsaydı belki bugün yaşıyor olacaktı. Yetkililer, sesimizi duymuyor. Diğer katiller gibi bu da böyle gezecek. 6 gün oldu ama katil hala dışarıda. Katil kaçtıktan sonra yakalayamazsınız.”
 
‘CEZASIZLIK CESARET VERİYOR’
 
Faile en ağır cezanın verilmesini isteyen kardeş Sevim, “Yetkililer katili bulmak zorunda. Devlet bize kör sağırı oynamasın. Katillere en ağır ceza verilsin ki bunların devamı gelmesin. Ceza verilmediği için kadınları öldürmeye devam ediyorlar. Bir kravatla bir takım elbiseyle mahkemeye çıkıp ceza indirimi alıyorlar. Sokaklarda da bellerinde silahlarıyla geziyorlar. Cezasızlık politikası yürütülmeseydi, bunlar cesaret alıp her gün bir kadını katletmezlerdi. Devlet bunu içimize koyuyor. Devlet yapılan kadın katliamlarının tetikçisidir” diye belirtti.
 
‘TEHDİT EDİYORDU?’
 
Kardeşinin uzun bir süredir Musa Sevim tarafından tehdit edildiğini ifade eden Abla Hülya Kurmuş da, “Kardeşim, kaç kere onunla birlikte olmayacağını söyledi.  Uzun süredir bağlantıları yoktu ve ayrılmışlardı. Musa reddedildiği halde, kardeşime ‘benimle evleneceksin’ diyordu. Kardeşimi katiller öldürsün diye büyütmedim. Şu an nasıl dışarıda gezebiliyor? 6 gündür elini kolunu sallayarak dışarıda geziyor. Hala hiçbir şey yapılmıyor. Devlet ne yapıyor? Ne bekliyor?” diyerek tepki gösterdi. 
 
‘BİRÇOK SABIKASI VAR’
 
Fail Musa Sevim’in bir süre önce evlerinin balkonun altına gelerek silah sıktığının bilgisini veren Kurmuş, şunları söyledi: “Bundan bir hafta önce korkutmak amacıyla balkonun orada gelip silah sıkmış, kız kardeşim korkudan eve gelmiyordu. Diğer kardeşimin evinde kalıyordu. Kendi canından değil, ailesinin canından korkuyordu. Failin ailesinin de birçok sabıkası var. Duyduğumuz kadarıyla ağabeyi de daha önce bir kadını öldürmüş. Bu adamı kim koruyor? Meryem bu konuda bize hiçbir şey söylemedi. Bize söylemiş olsaydı önlemimizi alır, gerekeni de yapardık. ‘Elim kolum uzun, her şekilde ulaşırım size’ diyormuş. Buna kim yardım ediyor? Sesimizi duysunlar artık. Birinin buna el atması gerekiyor. Devlet bunlara ceza vermedikçe, daha çok kadın ölecek. Katliamlara sessiz kalmamalıyız. Fail bir an önce bulunsun. Kim ne biliyorsa konuşsun.”
 
‘FAİL BİR İTİRAFÇI’
 
Amed Barosu Kadın Hakları Merkezi Temsilcisi avukat Asya Cemre Işık ise, cinayeti bir gün sonra basından öğrendiklerini belirterek, Meryem ve diğer kadın katillerin cesareti cezasızlık politikalarından aldığını vurguladı. Ailenin avukatlığını üstlenen Işık, Musa Sevim’in emniyet tarafından kullanılan bir itirafçı olduğu bilgisini aldıklarını da belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hemen dosya savcısıyla görüşmeler gerçekleştirdik. Her ne kadar dosya kapsamında bir gizlilik kararı verilmiş olsa da bizler soruşturmanın eksiksiz yürütülmesi adına, süreç içerisinde temaslarımıza devam edeceğiz” dedi. 
 
‘BÜTÜNLÜKLÜ POLİTİKALAR YÜRÜTÜLSÜN’
 
Kadına yönelik şiddete karşı bütünlüklü politikaların yürütülmesi gerekliliğine vurgu yapan Işık, şöyle devam etti: “Genç bir kadını katleden fail Musa Sevim, hala yakalanmadı. Her ne kadar dosyada hali hazırda 2 tutuklu şüpheli bulunduğuna ilişkin bir bilgi almış olsak da tutukluların arasında Musa Sevim bulunmuyor. Faillerin yakalanması bu meselenin temel taşlarından biridir. Meryem’in katledilmesinden bu güne geçen 6 günlük süreçte failin hala yakalanmamış olması, Meryem’in ailesi için cezasızlık kaygılarını arttıran bir hal almaktadır. Bizler, öncelikle fail Musa Sevim’in yakalanması, etkili soruşturmayla cinayetin tüm faillerinin açığa çıkarılması ve yargılanarak hak ettikleri cezaları almaları için dosyanın takipçisi olacağız.”
 
MA / Zerrin Sargut
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.