en iyi rulet siteleri
Mersin’de demokrasi güçleri 1 Mayıs meydanında olacak
  • Rojev
  • Ekonomi
  • Mersin’de demokrasi güçleri 1 Mayıs meydanında olacak

Mersin’de demokrasi güçleri 1 Mayıs meydanında olacak

Seçimlerden dolayı bu yıl ki 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın daha da büyük bir önem kazandığını belirten Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, barış ve demokrasiden yana tüm güçlerle alanları dolduracaklarını söyledi.

ABONE OL
Nisan 29, 2023 06:40
Mersin’de demokrasi güçleri 1 Mayıs meydanında olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MERSİN – Seçimlerden dolayı bu yıl ki 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın daha da büyük bir önem kazandığını belirten Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, barış ve demokrasiden yana tüm güçlerle alanları dolduracaklarını söyledi. 
 
1 Mayıs İşçi Bayramı yarın Türkiye, Kurdistan ve dünyanın birçok yerinde kitlesel kutlanacak. 1 Mayıs’ın kitlesel kutlandığı kentlerden birisi olan Mersin’de ise bu yılki kutlamalar Mersin Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde gerçekleştirilecek. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, 1 Mayıs  saat 10.30’da Eski Tevfik Gür Stadyumu önünde toplanıp, Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyerek burada miting gerçekleştirecek.
 
‘DEMOKRATİK BİR CUMHURİYET İÇİN’
 
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, 1 Mayıs’ın emek mücadelesi açısından önemine değinirken, yaklaşan seçimlerle beraber bu yılki 1 Mayıs’ın öneminin daha da arttığına dikkati çekti. Sümbül, “Seçim sürecine girdiğimiz ve emeğin haklarının her geçen gün daha fazla sömürüldüğü, ekmeğimizin daha da küçüldüğü bu süreçte 1 Mayıs her zamankinden çok çok daha önemli ve anlamlı bir hale geldi. Demokratik bir ortam olmadığı sürece bizim ekmeğimize sahip çıkmamız mümkün değil. Bu nedenle biz emekçiler olarak, cumhuriyetin ikinci yüzyılı ve bunun demokratik bir cumhuriyete evirilebilmesi için yoğun bir çaba veriyoruz” dedi.  
 
‘TALEPLERİMİZİ HEP BİRLİKTE DİLE GETİRMELİYİZ’
 
Barış ve demokrasiden yana tüm güçlerin 1 Mayıs mitinginde yer alacağını söyleyen Sümbül, alanda, emeğe, barışa ve insanca yaşamaya dair taleplerini dile getireceklerini belirterek yurttaşlara şu çağrıda bulundu: “Sendikalar, meslek odaları, dernekler, partiler, emekten, barıştan ve demokrasiden yana güçler olarak orada olacağız. Tüm halkımıza da birlikte olmaya ve oradan cumhuriyet alanına doğru yürüyerek emeğe, barışa, insanca yaşamaya dair taleplerimizi hep birlikte dile getirmemiz gerekiyor. Halklarımızı bu birliktelik, dayanışma ve güç birliği için alana davet ediyoruz.”
 
‘1 MAYIS MÜCADELENİN ÜRÜNÜDÜR’
 
1 Mayıs’ın bir mücadele ürünü olduğunu ifade eden Yeşil Sol Parti Mersin İl Eş Sözcüsü Zeliha Burcu Acar, içinden geçilen süreçlerin 1 Mayısları belirlediğini belirterek, “İçinden geçtiğimiz 1 Mayıs’ı belirleyen, ülkemizin de içine hapsolduğu tek adam rejimidir. Dolayısıyla 2023 yılının 1 Mayıs’ı, tek adam rejimine karşı birleşmenin, direnmenin ve dayanışma zeminini genişletmenin 1 Mayıs’ı olacaktır” dedi.
 
‘DAYANIŞMANIN TEMELİNİ ATMAK İSTİYORUZ’
 
İşçi ve emekçiler başta olmak üzere sömürülen herkesi Yeşil Sol Parti çatısı altında mücadele etmeye çağıran Acar, “Direnen ve direnmekten vazgeçmeyen herkesi 1 Mayıs’ta Yeşil Sol çatısı altında birleşmeye davet ederken, 1 Mayıs’tan 14 Mayıs’a kadar olan süreçte daha güçlü bir dayanışmanın temelini atmak istiyoruz” diye belirtti.
 
BU YIL Kİ 1 MAYIS’IN FARKI
 
HDP Mersin İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız ise, Emek ve Özgürlük İttifakı olarak 1 Mayıs’a ilişkin tüm hazırlıklarını tamamladıkları belirtirken, bu yıl ki 1 Mayıs’ın diğer tüm dönemlerden farklı bir anlamı olduğuna işaret etti. Sarıyıldız, “Kapitalist sistemin bölgesel gücü olan AKP-MHP iktidarı bu dönem ekonomik krizlerle toplumu adeta boğmuştur. Bu nedenle bu yıl ki 1 Mayıs’ta diğer bütün dönemlerden farklı olarak ‘faşist iktidarı’ alaşağı edeceğimiz bir dönemin arifesine denk gelmektedir. Ramazan Bayramı’nın hemen arifesinde işçi bayramını kutladığımız bir süreçte halkımızdan talebimiz 14 Mayıs’ta çifte bayram yaparak bu iktidarı bir daha geri dönmeyecek şekilde geri göndermemizdir” dedi. 
 
Sarıyıldız, Mersin’deki 1 Mayıs kutlamaları için tüm emekçi kesimleri Emek ve Özgürlük İttifakı kortejlerine davet etti.
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.