en iyi rulet siteleri
Mersin ve Adana’da 1 Mayıs coşkusu

Mersin ve Adana’da 1 Mayıs coşkusu

Adana'da, emekçiler taleplerini haykırırken, Mersin'de ise iktidarı gönderme mesajı verdi.

ABONE OL
Mayıs 1, 2023 13:00
Mersin ve Adana’da 1 Mayıs coşkusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MERSİN – Adana’da, emekçiler taleplerini haykırırken, Mersin’de ise iktidarı gönderme mesajı verdi.
 
Mersin’de 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla, birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütünün içerisinde yer aldığı Mersin Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde binlerin katılımıyla kutlandı. Kutlama öncesi sabahın erken saatlerinde Eski Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın önünde toplanan siyasi parti, sivil toplum örgütleri temsilciler ile emekçiler, kutlamanın yapılacağı Cumhuriyet Meydanı’na davul zurna eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi. Çevredeki yurttaşların da alkış ve ıslıkları ile destek verdiği coşkulu yürüyüşte, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu’nun tüm bileşenleri, kendi flama ve pankartlarını taşıdı. Yürüyüş boyunca “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiçbirimiz”, “Patates, soğan, güle güle Erdoğan, “Yaşasın devrim ve sosyalizm“, “Direne direne kazanacağız”, “Jin, jiyan, azadi”, “Selam selam, İmralı’ya bin selam” “Biji berxwedana zindanan” sloganları hiç eksilmedi.
 
YEŞİL SOL PARTİYE’YE YOĞUN İLGİ
 
Uzun yürüyüşün ardından kutlamanın yapıldığı alana gelen binlerce emekçi flamaları ve pankartlarıyla alanı hıncahınç doldururken, Yeşiller ve Sol Gelecek Parti (Yeşil Sol Parti) kortejinin alana girmesiyle beraber alanda alkış ve ıslıklar yükseldi. Ardından alanda bulunan emekçiler, çalan şarkılar eşliğinde uzun bir süre halaya durdu. Halaylar esnasında alanda renkli görüntüler oluştu.
 
EMEKÇİLERDEN İKTİDARI GÖNDERME SÖZÜ
 
Saygı duruşunun ardından başlayan mitingde, ilk olarak 6 Şubat’ta meydana gelen depremde yaşamını yitirenler anıldı. Ardından depremin yarattığı yıkımın sorumlusu olarak gösterilen iktidarın,  14 Mayıs’ta emekçiler tarafından gönderileceğinin sözü verildi. Ayrıca Kürt basınına yönelik baskı ve tutuklamalarının da kınandığı mitingde,  özgür bir ülke inşa edilene kadar mücadeleye devam edileceğinin altı çizildi.
 
ADANA
 
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Bayraklı Park’ta miting gerçekleştirip, 1 Mayıs’ı kutladı. Kutlamaya binlerce emekçinin yanı sıra Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve bağlı sendikaların genel başkanları ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin katıldı. Mitingde işçiler taleplerini dile getirdi.  
  
Mitingde konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, işçilerin Ocak ayında aldığı ücret ile Aralık’ta aldığı ile bin 500 TL kayıp olduğunu ifade ederek, “Asgari ücret vergi dışı kaldı ama bu yetmiyor. Bu alanda bulunanlar Ocak ayında aldığını Aralık ayında almıyor. Vergiyi sabitlemek gerekiyor. Siyasi partilere, meclise kim geliyorsa bir an evvel çözün. Çözmezseniz her gün bu meseleyi ülke gündeminde tutmaya devam ederiz” ifade etti.  
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.