en iyi rulet siteleri
Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı
  • Rojev
  • Güncel
  • Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı

Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı

29 yıl önce katledilen Kürt siyasetçi Muhsin Melik ile Mehmet Ayyıldız, mezarları başında anıldı.

ABONE OL
Haziran 2, 2023 10:30
Melik ve Ayyıldız mezarları başında anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
RIHA – 29 yıl önce katledilen Kürt siyasetçi Muhsin Melik ile Mehmet Ayyıldız, mezarları başında anıldı. 
 
Kürt siyasetçi Muhsin Melik ve Mehmet Ayyıldız, katledilişlerinin 29’uncu yıl dönümünde kabirleri başında anıldı. Riha’da bulunan Harran Kapı Mezarlığı’ndaki anmaya, Melik ve Ayyıldız’ın ailelerinin yanı sıra Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Kadim Topraklarda Hayatını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KATDER), Barış Anneleri İnisiyatifi, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri katıldı. 
 
‘BARIŞIN VE AKLIN YILMAZ SAVUNUCUSU’
 
Muhsin Melik’in mezarı başında yapılan anma, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygu duruşuyla başladı. Muhsin Melik’in eşi Senay Melik, “29 yıl önce sevgili eşim Muhsin Melik ve arkadaşı Mehmet Ayyıldız, daha önce pusuya yatan caniler tarafından şehir merkezinde alçakça katledildiler. Peki Muhsin Melik neden hedef alındı? Çünkü o devrimci bir halk önderiydi. Barışı ve aklı dışlamadan, halkların dostluğunu ve kardeşliğini savunuyordu” diye konuştu. 
 
Eşinin yaşamı boyunca insanca ve onurlu bir yaşam için mücadele verdiğini belirten Melik, “Demokrasi mücadelesinde hiç eğilmedi. Bu özellikleriyle çevresine güven veriyordu. İşte bu özellikleri karanlık güçleri rahatsız etti. İnsanlık düşmanlarının amacı onu ortadan kaldırarak düşüncelerini yok etmekti. Ama bugün Mezopotamya ovalarında aynı düşünce ve ilkelerle binlerce Muhsin Melik’in yetiştiğinin farkındalar mı?” ifadelerini kullandı.
 
Melik, şunları söyledi: “Bıraktığı miras, demokrasi ve insan hakları mücadelesine güç katmaktadır. 29 yıldır sorumlular, failler bulunup yargılansın istedik. Yüzleşme yapılmadan bu acı, dram ve hüzün bitmez. Bu çağrılarımız yanıt bulup, insanlığa karşı işlenen bu suçla yüzleşilinceye kadar haykırışlarımız sürecektir. Sorumlular ve failler er ya da geç hesap verecektir. Gerçekler karanlıkta kalmayacaktır.”
 
‘DEVRETTİĞİ BAYRAĞI YÜKSELTECEĞİZ’
 
HDP Riha İl Eşbaşkanı Garip Yeşil ise, katliamın üzerinden 29 yıl geçmesine rağmen hala olayın aydınlatılmadığına işaret ederek, “Arkadaşlarımızın mezarı başlarında onlara söz veriyoruz. Katilleriniz hesap vermeyene kadar peşlerini bırakmayacağız. Bizlere devrettiğiniz bayrağı daha da yükselteceğiz. Sizlerin yolunuzda mücadelenizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.
 
Muhsin Melik’in mezarı başındaki anmadan sonra kitle, aynı mezarlıkta bulunan ve Muhsin Melik ile birlikte katledilen Mehmet Ayyıldız’ı mezarı başına geçti. Dualar okunduktan sonra mezara karanfiller bırakıldı. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.