en iyi rulet siteleri
Rişmil’de AKP’li başkan blok oy dayatmasında bulundu
  • Rojev
  • Güncel
  • Rişmil’de AKP’li başkan blok oy dayatmasında bulundu

Rişmil’de AKP’li başkan blok oy dayatmasında bulundu

Rişmîl’de AKP’li Belediye Başkanı Hayrettin Demir’in toplu oy kullandırdığının öğrenilmesi üzerine olay yerine giden DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve AKP’liler arasında gerginlik yaşandı.

ABONE OL
Mayıs 14, 2023 15:30
Rişmil’de AKP’li başkan blok oy dayatmasında bulundu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
MÊRDÎN/ÇEWLÎG – Rişmîl’de AKP’li Belediye Başkanı Hayrettin Demir’in toplu oy kullandırdığının öğrenilmesi üzerine olay yerine giden DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve AKP’liler arasında gerginlik yaşandı. 
 
Mêrdîn’in Rişmîl (Yeşilli) ilçesinde AKP’li Belediye Başkanı Hayrettin Demir beraberinde polisler ve silahlı korumaları ile birlikte okulları tek tek gezerek, kullanılmayan oyların yerine oy kullanılması yönünde talimat verdi. Sandık görevlilerinin tepkilerine rağmen kimi sandıklarda Demir’in baskısı ile toplu oy kullanıldı. Sandığa gitmeyenlerin yerine de oy kullanıldığının bildirildiği ilçede Demir’in baskıları bir sandık başkanı tarafından da tutanak ile kayıt altına alındı. Yaşananların haber verilmesi üzerine aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in de bulunduğu Yeşil Sol Parti heyeti ilçeye giderek, incelemelerde bulunmak istedi. 
 
Şirinevler İlkokulu ve Ortaokulu’nda inceleme yapmak isteyen Aydeniz ve beraberindekiler, aralarında silahlı kişilerin de bulunduğu kişiler okuldan zorla çıkarılmak istendi. Yaşanan gerginlik sırasında Aydeniz ve beraberindekiler tehdit edilirken, yaşananları kayıt altına alınması engellenmek istendi. 
 
Kimliği belirsiz bir kişi yaşananları kayıt altına aldığı esnada bir kişinin telefonuna vurmak suretiyle şiddet uyguladı. 
 
ÖLÜLERİN YERİNE DE OY KULLANDIRMIŞTI
 
Skandalları ile tanınan AKP’li Hayrettin Demir, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde de ilçe Kaymakamı ve Jandarma Komutanı ile birlikte okulları gezerek tehditlerde bulunmuştu. Toplu oy kullanımı ile gündeme gelen ilçede ölülerin yerine de oy kullanıldığı ortaya çıkmıştı. 
 
 ÇEWLÎG’TE AKP’LİLERDEN AÇIK OY 
 
Çewlîg’in Azapêrt (Adaklı) ilçesine bağlı Dimleg (Karaçubuk) köyünde bulunan Karaçubuk İlköğretim Okulun’da açık oy kullanıldı. Sandık başkanının izniyle AKP’liler açık oy kullandı. Duruma tepki gösteren müşahitler, AKP’lilerin saldırısına uğrarken, olay yerine jandarma sevk edildi. Baroya bildirilmesi üzerine avukatlar olaya müdahale etti. Çewlîg Barosu seçim koordinasyon üyesi Osman Bürçün, “Baromuzun avukatları köye gitti. Yaşlı seçmenler açık oy kullanmış. Sandık üyeleri tarafından tutanak tutuldu. Şuan bir sorun yok” dedi. 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.