DOLAR 18,6392 -0.01%
EURO 19,2594 0.03%
ALTIN 1.047,50-0,01
BITCOIN 3073741,63%
Diyarbakır
10°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

MEB’ten 8 öğretmen özel kreşte görevlendirildi!
  • Rojev
  • Ekonomi
  • MEB’ten 8 öğretmen özel kreşte görevlendirildi!

MEB’ten 8 öğretmen özel kreşte görevlendirildi!

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi yerleşkesinde açılan özel bir kreşte görevli 8 öğretmenin MEB bünyesinde yer alan kadrolu öğretmenler olduğu ortaya çıktı.

ABONE OL
Kasım 10, 2022 06:40
MEB’ten 8 öğretmen özel kreşte görevlendirildi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
WAN – Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi yerleşkesinde açılan özel bir kreşte görevli 8 öğretmenin MEB bünyesinde yer alan kadrolu öğretmenler olduğu ortaya çıktı.
 
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsü içinde “ÇOCUKVAN” adında özel bir kreş açıldı. 12 Eylül’de açılan kreşte öğrenci başına yıllık 19 bin lira ücret alındığı öğrenildi.
 
Eğitim veren özel okullarda idari ve öğretmen kadrosu, söz konusu kurumun kendi bütçesinden karşılaması gerekirken, özel kreşte görev yapan 8 öğretmenin kadrolu kamu çalışanı olduğu ve kreşin idari kadrosunun ise üniversite tarafından atandığı ortaya çıktı.
 
Kamuda görev yapan öğretmenlerin özel kreşlere atanmasına ilişkin konuşan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası  (Eğitim Sen) Van Şube Eşbaşkanı Murat Atabay, uygulamanın “kanuna aykırı” olduğunu söyledi.
 
PROTOKOLÜN İLETİLMESİ İSTENDİ
 
 Atabay, kamu bünyesinde çalışan 8 anaokulu öğretmeninin özel kreşte görevlendirildiğini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde olan öğretmenlerin özel okullara atanmasının kanuna aykırı olduğunu ifade eden Atabay, “Okula gidip yetkililerle görüştük. Okulun idari kadrosu üniversite tarafından atanmış, 8 anaokulu öğretmeni kamudan atanmış. Buna dair bizler İl Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçemizi yazdık. 8 kamu öğretmeninin nasıl bir özel okulda görevlendirildiğini, varsa bir protokol, neye göre düzenlendiğini sorup, protokolün bize iletilmesini talep ettik. 28 Ekim’de başvurumuzu yaptık ve 15 gün içinde bilgi edinme hakkımıza cevap verilmesi gerekiyor. Cevap verilmediği taktirde avukatlarımız aracılığıyla hukuki süreçle protokolü isteyeceğiz” dedi.
 
‘KAMU GÖREVLİSİ ÖZEL OKULA ATANAMAZ’
 
Söz konusu kamu çalışanlarının özel kurumlara atanamayacağını yineleyen Atabay, “Bir yasal görevlendirme olsa dahi bunun duyurusunun yapılması gerekir ve başvurular üzerinden atama yapılır. Ancak böyle bir şey de yok. Biz öğretmenleri suçlamıyoruz, bizim itirazımız kamu çalışanlarının özel işletmelerde görevlendirilmesinedir” diye belirtti.
 
KREŞİN SAHİBİ BİLİNMİYOR 
 
Kreşin üniversite yerleşkesi içerisinde açıldığını ve kime ait olduğu noktasında bilgi edinemediklerini kaydeden Atabay, “Okulun kime ait olduğunu ne biz, ne onlar biliyor. Okulun üniversiteye ait olup, kamu malı olduğunu ancak üretilen hizmetten para aldıklarını ifade ediyorlar. Bir kamu malında hizmet üretilmesi ücretsizdir. Kendileri bile yaptıkları tanımdan bihaberler. İdari kadro üniversiteden, öğretmenler milli eğitimden, özel bir kurumda bunun başka bir örneği yok. O zaman isteyen herkes özel okul açsın, öğrencilerden para alsın, milli eğitim de bu kurumlara öğretmen ve idari personel ataması yapsın. Böyle bir şey olamaz” şeklinde tepki gösterdi.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.