DOLAR 17,9707 0.17%
EURO 18,3404 -0.36%
ALTIN 1.029,97-0,89
BITCOIN 432599-2,31%
Diyarbakır
32°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

‘KYK kredi faizleri silinsin, öğrencilere burs verilsin’
  • Rojev
  • Ekonomi
  • ‘KYK kredi faizleri silinsin, öğrencilere burs verilsin’

‘KYK kredi faizleri silinsin, öğrencilere burs verilsin’

Genç işsizliğin yüzde 25 olduğu Türkiye’de öğrencilerin geri ödemeli burslarının üç kat arttığını kaydeden Diyarbakır Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Yöneticisi Şeyhmus Tekin, 41 bin TL’lik burs alan bir öğrencinin geri ödemesi gereken miktarın faizi ile birlikte 152 bin TL'ye yükseldiğini kaydetti.

ABONE OL
Temmuz 18, 2022 12:40
‘KYK kredi faizleri silinsin, öğrencilere burs verilsin’
0

BEĞENDİM

ABONE OL
DİYARBAKIR – Genç işsizliğin yüzde 25 olduğu Türkiye’de öğrencilerin geri ödemeli burslarının üç kat arttığını kaydeden Diyarbakır Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Yöneticisi Şeyhmus Tekin, 41 bin TL’lik burs alan bir öğrencinin geri ödemesi gereken miktarın faizi ile birlikte 152 bin TL’ye yükseldiğini kaydetti. 
 
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Diyarbakır 1 No’lu Şubesi,  Kredi Yurtlar Kurumu  (KYK) burslarına getirilen yüksek faizlere ilişkin, şube binasında toplantı düzenledi. “KYK kredi faizleri silinsin! Öğrencilere kredi değil burs verilsin” pankartının asıldığı salonda açıklama yapan Diyarbakır Eğitim-Sen 1 Nolu Şube Yöneticisi Şeyhmus Tekin, öğrencilerin aldıkları burslara üç kat faiz getirilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. 
 
GENÇ İŞSİZLİK YÜZDE 25 
 
Mevcut iktidarın yanlış politikaları neticesinde toplumun çoklu kriz sürecine girdiğini aktaran Tekin,  “Genç işsizliğinin yüzde 25’i aştığı, eğitim giderlerinin çığ gibi büyüdüğü bir ortamda; bin bir güçlükle yerleşilen yükseköğretim kurumlarında eğitimi sürdürmek dâhi lüks haline gelmiş durumdadır. Sınırlı sayıda öğrenciye verilen burs ve kredi kullanan öğrenciler, şimdi de yüksek faizli geri ödemeler ile bir şok daha yaşıyorlar” dedi. 
 
‘30 BİN TL’LİK BORÇ 102 BİN TL OLDU’
 
Tekin, Kredi Yurtlar Kurumu’nun yıllardan bu yana öğrencilerin barınma ihtiyacını yeterli ölçüde karşılamadığını bu yüzden de gençlerin cemaat ya da tarikatlar yurtlarına mahkum olduklarını belirterek, “Kredi Yurtlar Kurumu şimdide kredi geri ödemelerine yaptığı fahiş faiz oranları sonucu öğrencilerin mevcut borçlarının 2-3 kat artırması kabul edilemez. 32 bin TL’lik borç 102 bin TL’ye, 41 bin TL kredi alan öğrencinin ise faiz eklenmiş borcunun geri ödemesi 152 bin TL’ye yükselmiş olması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.
 
‘PSİKOLOJİK TAHRİBAT YARATMAK’
 
Genç işsizliğin yanında bir de kredi burslarına eklenen faizlerin gençlerin psikolojisinde tahribat yarattığını söyleyen Tekin, şöyle devam etti: “Ülke genelinde 5,5 milyon gencimizin kredi borcu bulunduğu ve 400 bini aşkın gencimizin ise icralık olduğu, kendi veya ailesinin evine haciz işlemleri yapıldığı bilinmektedir. İktidar başta beşli çete olmak üzere yandaş şirketlerin milyarlarca liralık vergi borcunu bir kalemde silebiliyorken, ülkenin geleceği olan öğrencilerimizin kredi borçlarını icra yoluyla almaya çalışması kabul edilemez. Buradan iktidara sesleniyoruz; bu yanlıştan derhal vazgeçin. Sadece yandaş şirketlere, kamu garantili ihalelere ve kurumların gereksiz harcamalarına aktarılan bütçe kesilirse milyonlarca öğrenciye karşılıksız burs verilebilir. Kredi borcu bulunan 5 milyonu aşkın gencimizin borç faizleri silinerek geri ödemeler taksitlendirilerek işe yerleştikten en az bir sene sonra ve faizsiz bir şekilde düzenlenerek tahsil edilme yoluna gidilmelidir.” 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.