en iyi rulet siteleri
Kuzey ve Doğu Suriye’de 1 Mayıs coşkusu
  • Rojev
  • Güncel
  • Kuzey ve Doğu Suriye’de 1 Mayıs coşkusu

Kuzey ve Doğu Suriye’de 1 Mayıs coşkusu

1 Mayıs, Kuzey ve Doğu Suriye’nin 5 merkezinde binlerce kişinin katılımıyla kutlandı. Kutlamalarda ortak mücadele mesajı verildi.

ABONE OL
Mayıs 1, 2023 16:30
Kuzey ve Doğu Suriye’de 1 Mayıs coşkusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER MERKEZİ – 1 Mayıs, Kuzey ve Doğu Suriye’nin 5 merkezinde binlerce kişinin katılımıyla kutlandı. Kutlamalarda ortak mücadele mesajı verildi. 
 
Kuzey ve Doğu Suriye kentlerinde 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü dolaysıyla kutlamalar düzenlendi. 
 
QAMIŞLO
 
Qamişlo’da kutlama Tirbespiyê ilçesine bağlı Mizgeft köyünde düzenlendi. Binlerce kişinin katıldığı kutlama alanında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri, İşçi Sendikası, TEV-DEM ve sivil toplum örgütlerinin bayraklarının yanı sıra, “Büyük emekçi Önder Abdullah Öcalan’ın 1 Mayıs’ı kutlu olsun” yazılı pankartlar açıldı.  Kutlama bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşmalarla devam etti.
 
Tüm emekçi ve halkların 1 Mayıs Günü’nü kutlayan Kongra Star Yönetim Üyesi Hêvî Silêman,  Kuzey ve Doğu Suriye’deki kadınların emeğine ve mücadelesine dikkat çekerek kadınların mücadelelerini birleştirmesini istedi.  Abdullah Öcalan’ın felsefesinin özgürlük için önemini vurgulayan Hêvî, “Zaman özgürlük zamanıdır,  zaman işçilerin emeğini sömüren kapitalist politikaları yok etme zamanıdır” ifadelerini kullandı.
 
Cizre Bölgesi İşçi Sendikası Yöneticisi Şêro Mehemed Şero ise emekçilerin Kuzey ve Doğu Suriye Devrimi’nin temel omurgası olduğunu ve toplumu daha da geliştirebileceklerini belirtti. Hak ve özgürlüğün ortak mücadelesine dikkat çeken Şero, çalışmaları büyütme çağrı yaptı.  
Kutlama şarkılar ve halaylarla sona erdi.
 
HESEKÊ 
 
Hesekê’de kutlama, Dirbêsiyê’nin Çolbistanê köyünde yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. TEV-DEM tarafından düzenlenen kutlamaya siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin yönetici ve üyeleri katıldı.
 
Bir dakikalık saygı duruşu ardından kısa bir konuşma yapan TEV-DEM Eş Başkanı Xerîb Hiso, 1 Mayıs’ı kutladı. Bugünü mücadele ve fedakârlık günü olarak nitelendiren Xerîb Hiso, “Emekçiler dünyadaki mücadelelerini kazandı. Çünkü emekçiler toplumun kendisidir” dedi.
 
Abdullah Öcalan’ın ve işçilerin 1 Mayıs’ını kutlayan Hesekê İşçi Sendikası Eş Başkanı Heyfa El Elî ise, işçi sınıfının toplumun mücadeleci ve fedakâr bir parçası olduğunu vurgulayarak bu nedenle kapitalist sistemin onları kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak için onlara çok zulmettiğini kaydetti.
 
Kutlama müzik gruplarının seslendirmeleriyle ve halaylarla son buldu.
 
ŞEHBA 
 
1 Mayıs kutlaması göçmenlerin yaşadığı Serdem Kampı’nda binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Abdullah Öcalan’ın posterlerinin açıldığı kutlamada bir dakikalık saygı duruşunun ardından Abdullah Öcalan’ın çözümlemeleri dinlendi. 1 Mayıs’ı kutlayan Efrin-Şehba Kantonu TEV-DEM Eş Başkanı Gulê Cehfer, işçi ve emekçilerin topluma yön verdiğini belirterek,  “Rojava da gerçekleşen devrimde emekçilerin toplumun fedaileri olduğu kanıtlandı” dedi. Bölge üzerindeki ambargoya dikkat çeken Gulê Cehfer, insani ve uluslararası örgütlere bu ambargonun kaldırılması için harekete geçmeleri çağrısında bulundu.
 Kutlamalar müzik eşliğinde çekilen halaylar ile son buldu.
 
MINBIC
 
1 Mayıs kutlaması Belediye Komiteleri ve Mınbıc İşçi Sendikası tarafından Belediye Garajı’nda düzenlendi. Kutlamalara sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin yöneticileri ve üyeleri ile bölgedeki aşiretlerin önde gelenleri katıldı. Kutlamada konuşan İşçi Sendikası Eş Başkanı Asya Elêwî, demokratik ulus sisteminin inşa edilmesinde emekçilerin önemine dikkat çekti. Türkiye’nin, bu halkın evlatlarının büyük bedeller ödeyerek yarattığı bu sistemi yıkmaya çalıştığına dikkat çeken Asya, uluslararası örgütlere saldırılara karşı tutum göstermeleri çağrısında bulundu.
 
Minbic ve Kırsal Bölgeleri Demokratik Sivil Yönetimi Yasama Meclisi Eş Başkanı Mihemed Elî El-Ebo ve Minbic Belediye Garajı Yöneticisi Ezîz Hiso, yaptıkları konuşmalarda emekçilerin mücadelesine dikkat çekti. Kutlamalar müzik eşliğinde çekilen halaylar ile son buldu.  
 
DÊRAZOR
 
Dêrazor’daki kutlama ise Kent Sivil Meclisi yönetimi tarafından Sebee Kîlo (Yedi Kilo) de gerçekleştirildi. Kutlamalar söylenen 1 Mayıs şarkıları eşliğinde halaylar çekilirken, işçiler emeklerdin dolayı ödüllendirildi.
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.