Kuzey ve Doğu Suriye halkından Paris katliamı anması
  • Rojev
  • Güncel
  • Kuzey ve Doğu Suriye halkından Paris katliamı anması

Kuzey ve Doğu Suriye halkından Paris katliamı anması

Kuzey ve Doğu Suriye halkı, gerçekleştirdikleri protestolarla Paris katliamını kınayarak, suçluların açığa çıkarılması için çağrıda bulundu.

ABONE OL
Ocak 9, 2023 17:30
Kuzey ve Doğu Suriye halkından Paris katliamı anması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HABER MERKEZİ- Kuzey ve Doğu Suriye halkı, gerçekleştirdikleri protestolarla Paris katliamını kınayarak, suçluların açığa çıkarılması için çağrıda bulundu. 

Birinci Paris Katliamı’nın 10’uncu yıldönümü nedeniyle Kobanê, Minbic, Tebqa ve Halep şehirlerindeki yurttaşlar, yaptıkları eylemlerle Paris’teki katliamları kınadı.

KOBANÊ

Protesto, “Sakine ve Evînlerin direniş ruhuyla katillerden hesap soracağız” sloganıyla Fırat Bölgesi’nden binlerce yurttaşın katılımıyla Özgür Kadın Meydanı’nda başlayan yürüyüş, Mürşit Pinar Sınır Kapısı’nın yakınındaki El Selam Kavşağı’nda devam etti.

Protestocular, Paris’teki birinci ve ikinci katliamlarda şehit düşenlerin resimlerini taşıyarak, “Faşizm ölüm”, “Sözümüz intikamdır” ve “Jin jiyan Azadî” sloganlarını attı.

Burada konuşan Fırat Bölgesi Kongra Star Koordinasyon Üyesi Zozan Bekir, iradelerini boşa çıkarmaya çalışan herkese karşı mücadele edeceklerini belirtti.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fikirleri ve felsefesi sayesinde tüm katliamlara karşı direndiklerini belirten Bekir, zamanın özgürlük zamanı olduğunu, Sakine ve yoldaşlarının takipçileri olacaklarını söyledi.

Bekir, son olarak Fransız hükümetine Fransa’da Kürtlere yönelik katliamları durdurma çağrısında bulundu.

Protesto eylemi, “Yaşamak direnmektir” sloganları atıldı.

MINBIC

Minbic halkı, kadın örgütleri, Genç Kadınlar Birliği ve Suriye Devrimci Gençlik Hareketi üyeleri, Paris’teki birinci ve ikinci katliamlarında yaşamını yitirenleri anmak ve Türkiye’nin bölge halkına yönelik saldırılarına karşı protesto gösterisi düzenledi. Protestoda, “Fransa hükümetine ve hukuk örgütlerine Paris’teki aktivist ve politikacıların katillerini ortaya çıkarmaya çağırıyoruz” yazılı pankartlarını açıldı.

Protesto gösterisi Mîzan Kavşağı’dan Masab Kavşağı’na kadar devam etti.

Burada konuşan Fırat Hattı Kadınlar Evi Üyesi Emîne El Cerah, Paris’teki birinci ve ikinci katliamda hayatını kaybedenleri anarak, Sakine Cansız’ın özgürlük için kadın direniş tarihinde önemli bir rol oynadığını ve yolunu takip edecekleri sözünü verdi.

Minbic Devrimci Gençlik Hareketi Eş Başkanı Ehmed El Cemîlî de, “İşgalci Türk devletinin dört parça Kürdistan’a yönelik tüm katliamlarına karşı birlik içinde duruyoruz ve Fransız hükümetine de Paris’teki 1. ve 2. katliamların faillerini ortaya çıkarması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

TEBQA

Tebqa’da da Zenûbiya Kadın Topluluğu Ofisi, şehirdeki yurttaşların katıldığı bir protesto gösterisi düzenledi. Şehit Hevrîn Xelef Parkı önünde başlayan yürüyüş, şehir merkezinde bulunan Zenûbiya Kadın Topluluğu Ofisi’ne doğru devam etti.

Tebqa Demokratik Sivil Yönetimi Danışmanı Eylem Mihemed, “Şehit Sakine Cansız ve arkadaşları kadınları baskı ve zulümden kurtarmak için savaşıyordu. Biz de Paris’teki birinci ve ikinci katliamdaki suçluların ortaya çıkarılması için sesimizi yükseltmeliyiz” dedi.

HELEB

Halep’in Şêxmeqsûd ve Eşrefiyê mahallelerinde yüzlerce kadın, siyasi parti ve kurum üyeleri ile temsilcileri Kongra Star ve Genç Kadınlar Birliği’nin çağrısıyla Paris’teki birinci ve ikinci katliamlarını kınamak için alanlara çıktı. Protestoda, “Jin Jiyan Azadî”, “Kadınlara yönelik şiddete hayır” ve “Halkların direnişi komployu yeniyor” yazılı pankartlar taşındı.

Protesto Şêxmeqsûd Mahallesi’nin batısındaki Yasîn Bodrumu önünde başladı. Prostestoda, “Sara, Rojbîn, Ronahî”, “Jin Jiyan Azadî” ve “Yıkılsın faşist Türk devleti” sloganları attı. 

Mahallenin doğusundaki Cibênat Meydanı’nda sona ererek mitinge döndü. Burada Kongra Star adına konuşan Suda Hesen, Türkiye’nin topraklarında gerçekleştirdiği katliamlara Fransa’nın sessiz kalmasını kınadı. Suda, Türkiye’nin istihbaratıyla Avrupa devletlerindeki kadınları hedef aldığına ancak bu devletlerin sessiz kaldığına dikkat çekti.

Genç Kadınlar Birliği Üyesi Elya Mihemed de Türkiye’nin kadın özgürlüğü düşüncesini ve ideolojisini yok etmek için Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan’ı hedef aldığını, çünkü iktidar zihniyetini reddeden özgür kadın şahsiyetinden korktuğunu belirtti.

CİZRE BÖLGESİ

Öte yandan Cizre bölgesindeki şehir ve ilçelerde de Paris katliamlarında yaşamını yitirenler anıldı.

Hesekê şehri ve Qamişlo Kantonu’nun tüm ilçelerindeki bileşenlerden yurttaşlar, “Sara ve Evînlerin mücadele ruhuyla katilleri yeneceğiz” şiarıyla Paris Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anarak, mücadele sözü verdi. 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.