DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 348841-1,05%
Diyarbakır
29°

AÇIK

05:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kürtçenin eğitim dili olması için çağrı
  • Rojev
  • Güncel
  • Kürtçenin eğitim dili olması için çağrı

Kürtçenin eğitim dili olması için çağrı

HDP Adıyaman ve Antep il örgütleri, Kürtçe üzerindeki baskı ve asimilasyon politikalarına son verilmesi için açıklama yaparak, Kürtçenin eğitim dilli yapılmasını istedi.

ABONE OL
Eylül 13, 2022 13:00
Kürtçenin eğitim dili olması için çağrı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ADIYAMAN/ANTEP – HDP Adıyaman ve Antep il örgütleri, Kürtçe üzerindeki baskı ve asimilasyon politikalarına son verilmesi için açıklama yaparak, Kürtçenin eğitim dilli yapılmasını istedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adıyaman ve Antep il örgütleri, “Kürt dili üzerindeki asimilasyonu durdurun” ve “Asimilasyona karşı anadilinde eğitim” şiarıyla basın açıklaması yaptılar.  Adıyaman merkezde bulunan Gölbaşı Caddesi üzerinde yer alan HDP İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya Yeşiller Sol Partisi İl Örgütü temsilcileri ve demokratik kitle örgütü temsilcileri destek verdi. “Bila zimanê Kurdî bibe zimanê fermî (Kürtçe resmi dil olsun)” pankartının açıldığı açıklamada konuşan HDP merkez ilçe Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bayır, “Anadilde eğitim verilmesi için biz Anayasa’da bulunan 42’nci maddenin değiştirilmesini istiyoruz. Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası anlaşmalarda anadilde eğitim hakkı koruma altına alınmıştır. Türkiye taraf olduğu anlaşmaların gereğini yerine getirerek ilkokuldan üniversitelere kadar anadilde eğitimin önünü açmalı. Biz dillere dönük özellikle de Kürtçeye dönük yasaklamaları kabul etmiyoruz. Kürtçenin yasaklanması Kürt çocuklarına karşı işlenen bir insanlık suçudur” diye konuştu. 
Açıklama “Zimanê me hebûna me ye” ve alkışlar eşliğinde son buldu. 
 
ANTEP
 
Aynı içerikle Antep merkez ilçesi Şahinbey’de bulunan Yeşilsu parkında HDP İl Örgütü basın açıklaması yaptı. Açıklamaya kentte bulunan demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri destek verdi. Açıklamada “Bila zimanê kurdî bibe zimanê perwerdehîye (Kürtçe eğitim dili olsun)” pankartı açıldı ve “Zimanê me azdiya meye”, “Be ziman jîyan nabe” dövizleri taşındı. Açıklamada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Avni Binici, “AKP-MHP faşist iktidarına sesleniyoruz; Bütün dillere dönük yasaklamalardan vazgeçin. Sonuna kadar Kürtçe özgür olması için mücadele edeceğiz. Halkımıza da çağrımız herkes Kürtçe konuşsun, Kürtçe yaşasın. Kürtçe için mücadeleyi büyütme sözü veriyoruz. Mücadelemiz anadilde eğitim anayasal güvence altına alınana kadar büyüyerek devam edecek” dedi. 
 
Açıklama “Zimanê me hebûna me ye” sloganları eşliğinde son buldu. 
 
 
 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.